Reklamı kapat

Kıdemli Analist, Altın Fiyatları İçin O Rakamları Bekliyor!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
1 görüntülenme
Kıdemli Analist, Altın Fiyatları İçin O Rakamları Bekliyor!

Bir piyasa analistine göre, altın fiyatları için yeni yükseliş ivmesi, teknik piyasa fiyatlandırmasından daha fazlası. Analist, değerli metalin yeni kritik destek seviyelerini tutma yeteneğinin, muhtemelen daha uzun vadeli temel bir değişime işaret ettiğini söylüyor.

“Daha uzun süre daha yüksek bir enflasyon rejimi olacak”

MKS PAMP’ın metal stratejisi başkanı Nicky Shiels, müşterilere yakın zamanda yazdığı bir notta, altının yeni yükseliş trendini destekleyen en büyük faktörün, Federal Reserve’in para politikasına ilişkin yatırımcı beklentilerini değiştirmek olduğunu söylüyor. Fed, büyük ihtimalle 2023’ün ilk yarısına kadar faiz oranlarını artırmaya devam edecek. Bununla birlikte piyasalar, hızın yavaşlamasını bekliyor. Aynı zamanda, enflasyon verileri yüksek kalmaya devam edecek.

CME FedWatch Tool’a göre piyasalar, Fed’in önümüzdeki ay Fed Fonu oranını 50 bps artırmasına kesin olarak görüyor. Nicky Shiels, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed çok geç olmaktan ve ardından süper boyutlu faiz artışlarıyla çok hızlı olmaktan kaydı. Şimdi ara dönemler geride kaldı. Bu yüzden, enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde düşürmek için yeterince artıramayacaklar. Nispeten daha yavaş bir Fed ile daha uzun süre daha yüksek bir enflasyon rejimi olacak.

Altın fiyatları

Altın fiyatları şimdi ne yöne hareket edecek?

Nicky Shiels’e göre altının yolu 1.800 dolara giden düz bir çizgi değil. Bununla birlikte analist, bu hedefin gerçekleşmeye başladığını kaydediyor. Altın piyasası, kabaca iki yılın en iyi performansı olan geçen haftaki kazanımlarını korumayı başardı. Kıdemli analist, şu açıklamayı yapıyor:

Genel olarak, muhtemelen değerli metal geri çekilecek. Ancak yeni bir boğa piyasası eğiliminden yararlanmak için yeniden bağlantı kurmak ve süreyi uzatmak için bu bir fırsat. Evet, altının sürekli olarak hayal kırıklığı yaratma gibi esrarengiz bir yeteneği var. Ancak büyük teknik kırılmalar, büyük Fed politika eksenleriyle aynı hizaya geldiğinde, buna saygı göstermesi gerekir.

“Bu durum, altın fiyatları için arka rüzgarlar yaratıyor”

Kriptokoin.com’dan da takip ettiğiniz üzere, altındaki ralli, ABD dolarındaki güçlü satışla da doğrulandı. Dolar endeksi (DXY) yaklaşık üç ayın en düşük seviyesi olan 110 puanın altına geriledi. Aynı zamanda, ABD tahvil getirileri keskin bir şekilde %4’ün altına düştü. Nicky Shiels bu konuda ise şu açıklamayı yapıyor:

Teknik olarak, hem ABD doları hem de ABD getirilerinde çok net ve koordineli sinyaller geliyor. Belki tahviller henüz dibi görmedi. Veya ABD doları henüz zirveye ulaşmadı. Ancak, buna şu anda daha yakınlar. Bu da Fed yürüyüşe başladığından beri çok zorlu bir makro ortamla mücadele eden altın fiyatları için arka rüzgarlar yaratıyor.

Altın fiyatları

“Bunlar, atını çekici bir güvenli liman varlığı haline getiriyor”

Shiels ayrıca, mevcut ivmeye ek olarak, değerli metallerin bireysel ve kurumsal yatırımcılar tarafından önemli ölçüde az sahiplenilmesi gerçeğinin de altını çiziyor. Altın sahipliğinin, yönetim altındaki hisse senedi piyasası varlıklarının yaklaşık %0,5’ini temsil ettiğini kaydediyor. Ayrıca, 2011 zirvesi olan %1,5’ten önemli ölçüde düştüğüne dikkat çekiyor.

Nispeten sakin ve kayıtsız bir yazdan sonra altın fiyatlarını neyin yükseltmeye devam edeceği konusunda Shiels, piyasada birkaç risk gördüğünü söylüyor. Ek olarak, altını çekici bir uzun vadeli güvenli liman varlığı haline getirdiğini belirtiyor. Ayrıca, kripto piyasalarındaki kaosun önemli bir serveti yok ettiğini ve yatırımcıların çok fazla acı çektiğini ifade ediyor. Büyük bir kripto borsası olan FTX’in patlamasının, muhtemelen maddi varlıkların cazibesini artıracağını da sözlerine ekliyor.

Altın fiyatları

“Bu durumun, altın fiyatlar için kuyruk rüzgarı olma potansiyeli var”

Son olarak, ara seçimler sona erdi ve Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’ni kontrol etmesinin bekleniyor. Bu yüzden Shiels, mali kaygıların muhtemelen artmaya başlayacağını ve ABD dolarının istikrarını tehdit edeceğini söylüyor. Bu bağlamda analist, şu yorumu yapıyor:

Piyasa, büyük ölçüde oranların çok düşük olması nedeniyle ABD borç patikası hakkında haksız bir şekilde kayıtsız kaldı. Bu yüzden, borç seviyeleri şimdi daha alakalı hale gelme potansiyeline sahip/ek bir kuyruk rüzgarı olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Yükselebilecek 5 Metaverse Coin
Gelecek Haftalarda Yükselebilecek Bu 5 Metaverse Coin! Metaverse’ün ortaya çıkmasıyla Blockchain geliştiricileri de kendilerine yeni bir alan buldu. 3D dünyalar, insanların kişilerarası etkileşimlerini sanal ortamda sürdürmesine yardımcı oluyor. Bu yazı, önümüzdeki aylarda yükselmesi beklenen en iyi 5 metaverse coin ve projesini inceliyor. İşte yıl...
Buğra Çağlar 3 hafta önce