Altın Fiyatları İçin Rekor Tahmin: Tarih Bile Kondu!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
1.992 görüntülenme
Altın Fiyatları İçin Rekor Tahmin: Tarih Bile Kondu!

Fireside Investments’ın CEO’su Pierre Lassonde’ye göre, Rusya gibi ülkeler, Rusya’nın Ukrayna’daki çatışmasının ardından doların silah haline gelmesinin nedeniyle ABD dolarını elden çıkarmaya çalıştıkça, altın fiyatları önümüzdeki beş yıl içinde 2.400 dolara kadar çıkacak.

“2.300 ile 2.400 dolar arasında altın fiyatları göreceksiniz!”

Franco-Nevada’nın Onursal Başkanı ve Fireside Investments’ın CEO’su Pierre Lassonde, 2028 yılına kadar ikili bir para birimi sisteminin ortaya çıkabileceğini öne sürerek, altın fiyatları için 2.400 dolarlık rekor tahmini yapıyor. Lassonde, görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Önümüzdeki beş yıl içinde ikili bir ödeme sistemi ve para birimi göreceksiniz. Bunu hızlandıran esasen Rusya-Ukrayna savaşı… Bana göre önümüzdeki beş yılda 2.300 ile 2.400 dolar arasında altın göreceksiniz.

BMO Metaller, Madencilik ve Kritik Mineraller Konferansı’nda verdiği röportajda Lassonde, dünya çapında jeopolitik gerilimler arttıkça merkez bankalarının daha fazla altın satın aldığını gözlemlediğini söylüyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2022’de merkez bankası altın alımı, 1.136 ton alımla 1950’den beri en yüksek seviye oldu. Bu, merkez bankasının on iki yıllık net altın alımlarını takip ediyor.

Altın fiyatları

“Günün sonunda, ikili bir dünyayla karşılaşacaksınız!”

1983’te halka açık altın telif modeline öncülük eden ve finans ve madencilik sektörlerinde elli yıllık deneyime sahip olan Lassonde, özellikle BRICS’teki (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) merkez bankalarının, rezerv para birimi olarak ABD dolarına bir alternatif yaratmanın başlangıcı olarak altın satın alıyor. Bu konuda ise Lassonde, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu merkez bankaları rezerv para birimi olarak altın alıyorlar. Yeni bir para birimini desteklemek için altını kullanacaklar mı? Bilmiyoruz… Yine de inanıyorum ki, günün sonunda, ödeme sistemi ve ödediğiniz para birimi açısından ikili bir dünyayla karşılaşacaksınız ve bu dolar için iyi değil.

Altın fiyatları

Sınırsız bir çek yazabildiğiniz zaman sizce ne olur?

Lassonde’ye göre BRICS ülkeleri, işlerinde ABD’nin nüfuzundan endişe duyuyor ve ABD dolarından ayrılma, daha fazla özerklik kazanmalarına yardımcı olacak. Bu bağlamda Lassonde, şu yorumu yapıyor:

Özellikle Çin, ayrıca Rusya, Hindistan ve diğer bazı ülkeler, ABD dolarına karşı koymak için ikili bir ödeme sistemi, para birimi oluşturma sürecinde. Tüm rezerv para birimlerinin kaderi, sırf ödemeler dengesi yüzünden aşağı inmektir. Sınırsız bir çek yazabildiğiniz zaman sizce ne olur?

Küresel para sisteminin çatallanması tahmini, aralarında Kanadalı maden patronu Frank Giustra’nın da bulunduğu bir dizi kişi tarafından savunuluyor. Lassonde ayrıca, bazı genç madencilerin altın yeni zirvelere ulaşırken başarılı olabileceğini öne sürüyor.

Altın fiyatları

Durgunluk, borsa çöküşü ve altın fiyatları üzerindeki etkisi

Lassonde’ye göre 2023’te bir durgunluk ve borsa çöküşü olacak. Ortaya çıkacak ekonomik yıkımın altının yararına olacağını öne sürüyor. Bu öngörüsünü Lassonde, şu şekilde açıklıyor:

Bence ABD ekonomisinin önümüzdeki iki çeyrekte bir durgunluğa girdiğini göreceksiniz ve bu oldukça önemli bir durgunluk olacak. Bütün tahminler kazançları abartıyor. Düşecekler ve bununla birlikte S&P’nin yaklaşık yüzde 30 düştüğünü göreceksiniz.

Lassonde, ABD Federal Reserve’in durgunluğa oranları düşürerek tepki vereceğini, ancak bunun yeterince hızlı olmayacağını tahmin ediyor. Lassonde’a göre, bu da ABD dolarına zarar verecek ve yatırımcıların altına akın etmesine neden olacak. Lassonde, “Altın hisse senetleri düşmeyecek, çünkü onları ayakta tutacak temettü getirileri taşıyorlar,” diyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Çin Devi Alibaba, Bu Web3 Coin ile Ortaklık Kurdu!
Çin Devi Alibaba, Bu Web3 Coin ile Ortaklık Kurdu! Çin’in teknoloji devi Alibaba Group’un bulut teknoloji kolu olan Alibaba Cloud, bir web3 coin ortaklığıyla gündeme geldi. Alibaba Cloud, Sui ağı ile mutabakat zaptı imzaladı. İşte detaylar… Alibaba, web3 coin ortaklığını duyurdu Sui layer-1 Blockchain’inin ilk geliştiricisi...
Aslı Dinçer 2 hafta önce