Altın Fiyatları Haftaya Bu Gelişmelerden Etkilenecek!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
320 görüntülenme
Altın Fiyatları Haftaya Bu Gelişmelerden Etkilenecek!

Altın fiyatları geçen haftaya yükselişle başladı ve talep görünümünün iyileşmesine ilişkin umutlarla yükselmeye devam etti. Yükselen ABD Hazine tahvil getirilerine rağmen, sarı metal Cuma günü 1.840 doların üzerine çıktı ve dört haftalık bir kayıp serisini sonlandırdı. FOMC Başkanı Jerome Powell’ın iki günlük ifadesi ve ABD’den gelecek Şubat ayı istihdam raporu, değerli metalin önümüzdeki hafta hareketini yönlendirecek.

Piyasalar Powell’ın ifadesini yakından izleyecek

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, FOMC Başkanı Jerome Powell, Salı günü Senato Bankacılık Komitesi’nde ve Çarşamba günü Meclis Finansal Hizmetler Komitesi’nde Federal Rezerv’in altı aylık para politikası raporu hakkında ifade verecek. Geçmişte, Powell her iki maçta da aynı hazırlanmış açıklamaları yaptı. Bu nedenle piyasalar, Salı günkü ifadesini yakından takip edecek. Powell’a kesinlikle enflasyon ve ABD merkez bankasının politika sıkılaştırmasının bir sonucu olarak ABD ekonomisinin resesyona girme olasılığı sorulacak. Piyasa analisti Eren Şengezer, bu soruya verilecek cevabın etkisini şu şekilde yorumluyor:

Powell’ın yakın gelecekte daha büyük, 50 baz puanlık oran artışlarına dönme ihtimalinin düşük olduğunu bildirmesi durumunda, USD satış baskısı altına girebilir. Böylece altında daha fazla artış için kapıyı açabilir. CME Group FedWatch Tool’a göre, piyasalar bir sonraki toplantıda yaklaşık %30 olasılıkla 50 baz puanlık bir oran artışı fiyatlıyor. Yatırımcılar bir sonraki faiz artışının 25 baz puan olacağına ikna olursa, ABD T-tahvil getirileri ve USD için aşağı yönlü yer olduğunu gösteriyor.

Altın fiyatları

“Bu gelişme, altın fiyatları için yardımcı olabilir”

Öte yandan Powell, bir sonraki faiz artışının boyutunu taahhüt etmekten kaçınabilir ve veriye dayalı yaklaşımı yineleyebilir. Analiste göre, bu senaryoda, piyasa hareketinin Cuma günkü Şubat ayı istihdam raporu öncesinde dalgalı kalması muhtemel. Powell’ın ifadesinde enflasyondaki düşüş ve büyüme görünümüne ilişkin yorumları da önemli olacak. Yatırımcılar, Wall Street’in tepkisini de dikkate alacak. Bu olayı takip eden bir risk rallisi USD’ye zarar verebilir ve altını yükseltebilir. ABD’de Tarım Dışı Bordroların (NFP), Ocak ayındaki 517.000’lik etkileyici artışın ardından Şubat ayında 35.000 düşeceği tahmin ediliyor. Analist, verilerin etkisini şu şekilde değerlendiriyor:

NFP bir kez daha sürpriz yaparak 100.000’in üzerine çıkarsa, özellikle Powell yukarıda açıklandığı gibi verilere dayalı yaklaşıma bağlı kalırsa, USD Cuma günü güçlenebilir. Öte yandan, negatif bir veri, anında tepkiyle birlikte bir USD satış dalgasını tetikleyebilir ve altın fiyatının yükselmesine yardımcı olabilir.

Altın fiyatları

İzlenecek diğer veriler ve etkileri

Piyasa katılımcıları, işgücü piyasası raporunun temel ayrıntılarını da inceleyecek. Yıllık bazda, Ortalama Saatlik Kazanç ile ölçülen ücret enflasyonunun Ocak ayındaki %4,4’ten %4,5’e yükseleceği tahmin ediliyor. Fed, artan ücretlerin daha yüksek enflasyon beklentilerini besleyeceğinden ve fiyat baskılarını düşürmelerini zorlaştıracağından endişe ediyor. Bu nedenle, bu bileşendeki bir düşüş USD üzerinde baskı yaratabilie ve bunun tersi de geçerli.

Son olarak, İşgücüne Katılım Oranının %62,4’ten %62,3’e gerilemesi öngörülüyor. Bu verilerde önemli bir iyileşme olması durumunda, işverenlerin iş arayan daha fazla insanla potansiyel çalışanlara daha yüksek maaşlar teklif etmek zorunda kalmayacağı anlamına gelebilir. Buna karşılık, bu USD için negatif bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Altın fiyatları

Altın fiyatları teknik görünümü ve tahmin anketi

Piyasa analisti Eren Şengezer, altının teknik görünümünde şu seviyelere dikkat çekiyor. Altın fiyatları, son yükseliş trendinin Fibonacci %38,2 düzeltme seviyesinin bulunduğu 1.830 doların üzerine çıktı ve orada tutunmayı başardı. Altın 1.840 doların (20 günlük Basit Hareketli Ortalama) üzerinde dengelendiğinde, 1.865 doları (50 günlük SMA) ve 1.880 doları (Fibonacci %23,6 düzeltme) hedefleyebilir.

Öte yandan, altın 1.830 doların altında günü kapatırsa satıcılar harekete geçebilir. Bu senaryoda, 1.810 dolar (statik seviye), 1.800 dolar (psikolojik seviye, 100 günlük SMA) ve 1.790 dolar (Fibonacci %50 düzeltmesi) öncesinde ara destek olarak hizalanıyor. Bu arada, günlük grafikte Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 50’nin üzerine çıkmak üzere, bu da satıcıların şimdilik kenarda kaldığını gösteriyor.

FXStreet Tahmin Anketi, yakın vadede altın fiyatları için karışık bir tablo çiziyor. Ankette bir haftalık ortalama hedef 1.845 dolar olarak görülüyor. Bu arada, yükseliş eğilimi, bir aylık görünümde bozulmadan kaldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance, Bu 2 Altcoin İçin Müjdeli Haberi Duyurdu!
Binance, Bu 2 Altcoin İçin Müjdeli Haberi Duyurdu! Günlük işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, iki altcoin için yeni duyurular yaptı. Borsa, bir altcoin projesinin ağ güncellemesini destekleyeceğini belirtirken, diğerinde kalıcı vadeli işlem kontratlarını başlatacağını açıkladı. İşte detaylar… Binance, TRU...
Aslı Dinçer 2 hafta önce