Kritik Veriler Bekleniyor: Altın Fiyatları Nasıl Tepki Verecek?

Kritik Veriler Bekleniyor: Altın Fiyatları Nasıl Tepki Verecek?
Kritik Veriler Bekleniyor: Altın Fiyatları Nasıl Tepki Verecek?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu hafta açıklanacak ABD TÜFE ve ÜFE verilerinin Fed kararları ve dolayısıyla altın fiyatları üzerinde etkileri olacak. Fed’in faiz indirimleri konusundaki çelişkili görüşleri piyasadaki oynaklığı artırarak altını etkiliyor. Diğer yandan, İsrail’in Gazze’deki eylemleri güvenli liman olarak altına olan talebi artırıyor.

Kritik veriler öncesinde altın fiyatları düştü

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere sarı metal bir süredir 2.300 doların üzerinde seyrediyor. Bununla birlikte yeni zirvelere ilerlemek için ivme kazanmakta zorlanıyor. Altın fiyatları, önemli enflasyon verilerinin öncesinde güçlenen ABD dolarının etkisiyle düşüşe geçti. ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Salı günü gelecek. Beklentiler, ABD ÜFE’nin aylık %0,3’lük mütevazı bir artış göstermesi yönünde. Çarşamba günü ise kritik ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) açıklanacak. Beklentiler ABD TÜFE’nin bir önceki aya göre %0,4 oranında artması yönünde.

Federal Reserve’den para politikasına ilişkin farklı görüşler

Bu verilerin, özellikle enflasyon oranlarının tahminleri aşması durumunda Fed politika kararlarını etkileme potansiyeli var. Dolayısıyla bunun da doları daha da güçlendirmesi ve altın fiyatlarını olumsuz etkilemesi mümkün. Fed yetkililerinden gelen son açıklamalar para politikasındaki belirsizliğin devam ettiğini gösteriyor. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, enflasyon oranlarının hedefin üzerinde kalmaya devam edeceğini öngörüyor. Bu yüzden kısıtlayıcı önlemlerin sürdürülmesinin gerekliliğini vurguluyor. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise ekonomik koşulların beklendiği gibi yumuşaması halinde bu yıl içinde olası faiz indirimlerine işaret etti.

Yapay Zekadan 31 Mayıs İçin Altın Fiyatı Tahmini!

Jeopolitik gelişmeler güvenli liman varlıklarını destekliyor

Bu ekonomik belirsizliklerin ortasında, jeopolitik gerilimler altın için temel destek sağlamaya devam ediyor. Gazze’deki son gerginlikler piyasalarda endişenin artmasına neden oluyor. İsrail’in askeri eylemleri hafta sonu yoğunlaşarak daha fazla bölgesel istikrarsızlık potansiyeline işaret etti.

Yatırımcılar yüksek etkili ekonomik göstergeler ve devam eden jeopolitik risklerle dolu bir haftayı geçirirken, altın fiyatlarındaki hareketler muhtemelen faiz beklentileri, doların gücü ve küresel istikrarsızlığın karmaşık bir etkileşimini yansıtacak. Fed’in mevcut politika faizi %2,5 seviyesindeyken, beklenen ekonomik verilerdeki herhangi bir sapmanın değerli metaller piyasasında önemli dalgalanmalara yol açması muhtemel.

Altın fiyatları tahmini

Piyasa analist Arslan Ali, altının teknik görünümünü değerlendiriyor. Altın için bugünün teknik analizi, küçük bir düşüş eğilimi gösteriyor. Piyasa 2.362,16 dolarlık kritik bir pivot noktası etrafında seyrediyor. Altın bu seviyenin altına inerse, 2.343,38 ve 2.334,70 dolardaki acil destek seviyelerine doğru aşağı yönlü bir ivmeyle karşılaşabilir ve satışlar yoğunlaşırsa 2.322,77 dolara ulaşabilir.

Altın fiyatları

Direnç noktaları ise 2.379,06 dolar, 2.392,20 dolar ve 2.404,41 dolar seviyelerinde duruyor. Ayrıca, 50 günlük ve 200 günlük üstel hareketli ortalamalar sırasıyla 2.330,66 dolar ve 2.297,20 dolarda yer alıyor. Bu seviyeler altta yatan desteği gösteriyor. Teknik kurulum, pivotun altında bir düşüş eğilimine işaret ediyor. Ayrıca, 2.362,16 doları aşması halinde tersine dönme potansiyeli taşıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kritik Veriler Bekleniyor: Altın Fiyatları Nasıl Tepki Verecek?