Analistler Yorumluyor: Altın Fiyatları Nereye Gidiyor?

Vural Erkan
Vural Erkan 7 gün önce
110 görüntülenme
Analistler Yorumluyor: Altın Fiyatları Nereye Gidiyor?

ABD Merkez Bankası’ndan daha az agresif bir faiz oranı artış stratejisi için beklentiler arasında doların geri çekilmesiyle altın fiyatları Salı günü yükseldi. Altın fiyatı dokuz ayın en yüksek seviyesini yenilerken, 1.917 dolarlık destek kesişiminin üzerinde rahat bir şekilde kalıyor. Analistler piyasayı yorumluyor ve altının teknik görünümünü değerlendiriyor.

“FOMC’dan gelen politika sinyalleri altın için belirleyici olacak”

Spot altın, yazı sırasında % 0,3 artışla 1.936,32 dolardan işlem görüyordu. ABD Altın Vadeli İşlemleri % 0,5 kazançla 1.937,70 dolara yükseldi. Dolar endeksi ise %0,2 düştü ve birçok alıcı için külçeyi daha ucuz hale getirdi. Altın, Aralık 2022’de hızını 50 bps düşüren Fed’in bu yılki ilk iki toplantısında sadece 25 bps artırabileceği beklentileriyle desteklenerek 2023’ün başından bu yana yaklaşık 120 dolar kazandı. Exinity baş piyasa analisti Han Tan, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yaklaşan FOMC toplantısından gelen politika sinyalleri ya altının son kazanımlarını doğrulayabilir ya da külçe boğalarını büyük ölçüde hayal kırıklığına uğratabilir. Bununla birlikte, Fed, piyasaların şu anda tahmin ettiğinden daha fazla faiz artırımı ile ısrar edeceğinin sinyalini verirse, bu, değerli metalin yıl başından bu yana kaydettiği ilerlemelerin bir kısmını gevşetebilir ve onu tekrar psikolojik 1.900 dolar sınırına yaklaştırabilir.

Altın fiyatları

“Bu durum altın fiyatını destekleyebilir”

Bazı analistler, beklenen bir durgunluğun Fed’i para politikası sıkılaştırmasını gevşetmeye zorlayabileceğine de dikkat çekiyor. Perşembe günü açıklanacak olan ABD dördüncü çeyrek GSYİH büyüme tahminleri, 31 Ocak-1 Şubat Fed toplantısındaki kararı belirleyebilir.  City Index’in kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, şu yorumu yapıyor:

Daha zayıf bir ABD ekonomisine dair herhangi bir işaret, Fed’in daha az agresif bir şekilde sıkılaştırma yapması için bir neden olarak alınacak. Ayrıca bu, güvenli liman akışlarını da içine alacak olan altını destekleyebilir.

“Altın fiyatları, yeni bir yükseliş trendi için bu bariyeri aşmalı”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatı, dokuz ayın en yüksek seviyelerine yakın son yükselişini pekiştiriyor. Piyasa analisti Dhwani Mehta’ya göre, altın daha fazla yükseliş için 1.942 doları ve küresel PMI’ları hedefliyor. Analist, şu açıklamayı yapıyor:

Odak şimdi yeniden Avro bölgesi ve ABD’den ön S&P Global Üretim ve Hizmet Satın Alma Müdürü Endeksi’ne kayıyor. Avro bölgesi genelinde ve ABD’den gelen PMI raporları, küresel bir durgunluk olasılığının arttığına dair ipucu verirse, yatırımcılar güvenli liman dolara koşarak altında daha yüksek seviyelerden keskin bir geri dönüşü tetikleyebilir.

Altın fiyatları

Analiste göre, altın boğaları, şu anda 1.942 dolar seviyesinde hizalanan yükselen bir kama formasyonunun üst sınırının üzerinde kabul görmeye devam ediyor. Analist, 1.950 dolar psikolojik seviyesine doğru yeni bir yükselişin, ikincisinin üzerinde kapanan günlük bir mumda göz ardı edilemeyeceğini söylüyor. Bu doğrultuda analist, şu seviyelere dikkat çekiyor:

Takozun şu anda 1.923 dolar olan alt sınırı, altın iyimserleri için kilit noktayı elinde tutuyor. Sürekli bir aşağı yönlü kırılma, 18 Ocak’ın en düşük seviyesi olan 1.897 dolara doğru yeni bir düşüşü tetikleyebilir. Ancak önceki günün düşük seviyesi olan 1.911 dolar ve yuvarlak rakam olan 1.900 dolar, altın alıcılarına kısa bir süre için rahatlama sağlayabilir.

Altın fiyatları

Altın boğaları dizginleri 1.917 doların üzerinde tutuyor

Altın fiyatı, Salı günkü Avrupa seansının ilk saatinde teklifleri 1.940 dolara yükselterek dokuz ayın en yüksek seviyesini tazeledi. Parlak metal bunu yaparken, aylık faaliyet verileri öncesinde ABD Dolarındaki genel zayıflığı ve Çin’den daha fazla talep geleceği umutlarını destekliyor. Piyasa analisti Anil Panchal’a göre, ABD, Avro Bölgesi ve Birleşik Krallık’tan gelen önemli ön faaliyet verileri öncesindeki temkinli hava, altın fiyatının yaklaşık 1.917 doların altına bir taban yapmış gibi görünüyor. Analist, Confluence Detector üzerinden şu teknik seviyelere işaret ediyor:

1.917 dolar desteğinin aşağı yönlü kırılmasının, altının 1.900 dolar eşiğine doğru güneye gidişine kapı araladığını belirtilmek gerekiyor. Alternatif olarak, Pivot Noktası bir haftalık R1, 1.945 dolara yakın, altın boğalarının hedefleyebileceği yakındaki engel gibi görünüyor. Bunu takiben, alıcıların 1.966 doları çevreleyen Nisan 2022 zirvesinden önce ilerlemeleri için boş bir yol var.

Confluence Detector

Altın fiyatları 2.000 doları mı hedefliyor?

Altın vadeli işlem piyasaları için CME Group’un gelişmiş verileri göz önüne alındığında, açık faiz Pazartesi günü üst üste üçüncü seansta bu kez yaklaşık 6,2 bin kontrat arttı. Hacim de bunu takip etti ve yaklaşık 34,2 bin kontrat artarak düzensiz aktiviteyi bir başka seans için yerinde tuttu.

Piyasa analisti Pablo Piovano, altının, artan açık faiz ve hacim ile haftaya olumlu başladığını belirtiyor. Buna karşılık, daha fazla kazanç elde etme olasılığı yerinde ve bir sonraki hedef seviyesi 2.000 dolarlık önemli sınırda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Reuters
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İddia: El Konan Kripto Para Borsasında Binance İşlemi
İddia: El Konan Kripto Para Borsasında Binance İşlemi Reuters’ın iddialarına göre Binance, ABD Adalet Bakanlığı’nın Rus finansmanına bağlı fonları akladığı gerekçesiyle geçen hafta el koyduğu kripto para borsası Bitzlato için Bitcoin işlemleri yaptı. Binance, el konan kripto borsası Bitzlato için 346 milyon dolar transfer etti...
Buğra Çağlar 7 gün önce