3 Analist Uyardı: Altın Fiyatları, O Rakamlara Gidebilir! 

Vural Erkan
Vural Erkan 1 Temmuz 2022
6 görüntülenme
3 Analist Uyardı: Altın Fiyatları, O Rakamlara Gidebilir! 

Altın fiyatları Cuma günü 1.800 dolarlık psikolojik eşiğin altına düştü. Bu arada Hindistan, girişleri engellemek için değerli metal üzerindeki ithalat vergisini artırdı. Bunun ve doların güçlenmesinin etkisiyle sarı metal, üst üste üçüncü haftalık kaybına ayarlandı.

Wang Tao: Altın fiyatları için 1.784 doların yolu açıldı

Spot altın, 16 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesi olan 1.791,30 doları gördü. Yazı sırasında %0,7 düşüşle 1.794,10 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,6 düşüşle 1.796,10 dolara geriledi. Reuters’in teknik analisti Wang Tao, spot altının 1.801 dolardaki desteğin altına düşmesinin, 1.784 dolara düşmesine yol açabileceğini söylüyor.

Hindistan, altın üzerindeki temel ithalat vergisini artırdı

Bu arada dolar, son yirmi yılın zirvelerine doğru güçlenmeye devam ediyor. Bu da altını diğer para birimlerine sahip alıcılar için daha az çekici hale getiriyor. Hükümet Cuma günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın altın üzerindeki temel ithalat vergisini %7,5’ten %12,5’e yükselttiğini kaydetti. Çünkü dünyanın en büyük ikinci değerli metal tüketicisinin talebini frenlemeye ve ticaret açığını düşürmeye çalıştığını söyledi.

altın fiyatları

“Altın fiyatları bu yüzden düşük performans gösteriyor”

Sarı metal, bn büyük merkez bankalarının agresif para politikalarının ortasında kaldı. Bu yüzden 2021’in başından bu yana en kötü çeyreğini kaydetti. Külçe fiyatları, bu hafta yaklaşık %1,6 kaybetti. Bu arda, gösterge ABD 10 yıllık Hazine faizleri, 6 Haziran’dan bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes, önden yüklemeli Federal Rezerv faiz artışları ve güçlü bir ABD doları tarafından yönlendirilen sönük emtia süper döngüsünden bahsediyor. Analist, aşağı yönlü bir çekim yakalayan altının, bu yüzden düşük Hazine faizlerine rağmen düşük performans gösterdiğini söylüyor. Analist, ayrıca şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yatırımcılar nakit ve serveti korumak için altını tercih ediyor. Bununla birlikte, resesyon vurduğunda ve merkez bankalarının gevşemeye ihtiyacı olduğunda beklenen bir toparlanma olmadan önce altın fiyatları daha fazla düşebilir.

“Altın, daha sıkı Fed nedeniyle bu çeyreği daha düşük kapatıyor”

Küresel merkez bankalarından gelen şahin bir ton, getirisiz varlığa yönelik çekiciliği azaltıyor. Bu ortamda altın fiyatları, Cuma günü düştü ve beş yılın en kötü çeyreğine yöneldi. Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff, şu yorumu yapıyor:

Altın, daha sıkı Federal Rezerv politika önerileri nedeniyle bu çeyreği daha düşük kapatıyor. Ayrıca, durgunluk endişeleri emtialardaki talebi düşürmesi için iyi bir şans.

altın fiyatları

“Spekülatif satıcılar fiyatları aşağı çekmek için harekete geçti”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ECB’nin Portekiz’deki yıllık konferansında dünyanın en büyük merkez bankası başkanları konuştu. Başkanlar, yüksek enflasyonu düşürmenin acı verici olacağını, hatta büyümeyi çökertebileceğini söylediler. Ancak hızlı fiyat artışının yerleşmesini önlemek için hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerektiğini de kaydettiler.

ABD verileri, kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin Nisan ayında aynı marjla yükseldikten sonra Mayıs ayında %6,3 arttığını gösterdi. Bunun ardından altın fiyatları kısa bir süreliğine yükseldi. Ancak altın, son birkaç seansta olduğu dar aralığa hızla geri döndü. Bu durumu Jim Wyckoff, şu şekilde yorumluyor:

Veriler, enflasyonun geçen aydan daha kötü olmadığını gösterdi. Bu yüzden başlangıçta traderlar, belki de Fed’in o kadar agresif olmayacağını düşündü. Bu da altına yardım etti. Ancak, piyasa hala düşüşte ve spekülatif satıcılar fiyatları aşağı çekmek için harekete geçti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Sıcak Gelişme: Bu 2 Büyük Altcoin Projesine Saldırı
Sıcak Gelişme: Bu 2 Büyük Altcoin’e Saldırı! İşte Olanlar Blockchain altyapı şirketi Ankr Cuma günü yaptığı açıklamada, iki altcoin projesine sağladığı bazı hizmetlerinin saldırıya uğradığını söyledi.  Polygon ve önemli bir altcoin saldırı altında Ankr, Twitter hesaplarında, Polygon ve Fantom Vakfı Uzaktan Yordam Çağrılarını (RPC) araştırdıklarını açıkladı....
Buğra Çağlar 1 Temmuz 2022