Reklamı kapat

Haftaya Altın Fiyatlarını Etkileyecek Olaylar ve Seviyeler!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 hafta önce
99 görüntülenme
Haftaya Altın Fiyatlarını Etkileyecek Olaylar ve Seviyeler!

Altın fiyatı, geçen haftaya ılımlı bir düşüş baskısı altında başladı. Ancak, hafta sonuna doğru aşağı yönlü bir düzeltme yapmadan önce çekişini yeniden kazanmayı başardı. Böylece altın, haftayı 1.750 doların üzerinde çok az değişiklikle kapattı. Piyasa analisti Eren Şengezer, Fed’in Ekim ayı politika toplantısı tutanaklarının ve gelecek haftaki PMI anketlerinin, ABD dolarını ve dolayısıyla altının hareketini etkileyebileceğini söylüyor.

ABD doları yeniden toparlandı

Hafta sonu, Federal Rezerv Başkanı Christopher Waller, piyasaların ‘çok önde’ olduğunu ve enflasyonun düştüğüne dair ‘açık, güçlü’ bir kanıt bulunana kadar ek faizlerin düşmeyeceğini söyledi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de benzer şekilde, piyasaların faiz artırımlarının hızı hakkında düşünmeyi bırakıp seviye hakkında düşünmeye başlaması gerektiğini tavsiye etti. Bu yorumlar, risk rallisinin hız kaybetmesine neden oldu. Böylece, doların rakiplerine karşı dirençli kalmasına yardım etti. Bu da altının Pazartesi günkü yükselişini sınırladı.

Salı günü Çin’den gelen veriler, Sanayi Üretiminin %5,0 seviyesinde olduğunu gösterdi. Büyüme, piyasanın %5,2’lik beklentisinin altında kaldı. Ayrıca Perakende Satışlar, Eylül’deki %2,5’lik büyümenin ardından aynı dönemde %0,5 daraldı. Yatırımcılar Çin’in koronavirüsle ilgili kısıtlamaları gevşetme kararını alkışlarken, bu veriler piyasanın havasını değiştiremedi. Küresel hisse senedi endeksleri güçlü kazançlar kaydederken altın zirve yaptı.

Altın

ABD ÜFE geriledi, altın 1.780 doların üstüne çıktı

Bu arada, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) yıllık bazda Eylül’deki %8,4’ten Ekim’de %8’e gerilediğini ortaya koydu. Bu veri, %8,3’lük piyasa beklentisinin altında geldi. Dolayısıyla, dolar üzerinde baskı oluşturarak, altını Ağustos’tan bu yana ilk kez 1.780 doların üzerine çıkardı. Amerika seansının sonlarında, artan jeopolitik gerilimler yatırımcıları temkinli bir duruş sergilemeye zorladı. Bu nedenle, ABD Doları güvenli liman olarak güçlenmeye başladı.

Altın ve doların dansı devam ediyor

Çarşamba günü, Polonya’yı vuran iki Rus yapımı füze haberi, güvenli limana bir uçuşu tetikledi. Bu yüzden, altın fiyatı düşmeye başladı. Daha sonra gelen raporlarla, gerilimler azalmaya başladı. Bu da dolar gücünü korumak için mücadele ederken, altının destek bulmasına izin verdi.

Perşembe günü, ABD Sayım Bürosu, Ekim ayında Konut Başlangıçlarının ve İnşaat İzinlerinin sırasıyla %4,2 ve %2,4 azaldığını bildirdi. Bu rakamlar, yatırımcılara artan faizlerin konut piyasası üzerindeki olumsuz etkisini hatırlattı. Bu veriler, doların toparlanmasını zorlaştırdı. Bununla birlikte altın fiyatı, gösterge 10 yıllık Hazine tahvil getirisinde görülen %2’lik artışın baskısıyla günü negatif bölgede kapattı. Yüksek etkili makroekonomik veri açıklamalarının yokluğunda, piyasalar haftanın son işlem gününde nispeten sakin kaldı. Sarı metal, dar bir kanalda 1.760 dolar civarında dalgalandı.

Altın

İlk önemli veri ABD Hizmetler PMI’si olacak

ABD’de hisse senedi ve tahvil piyasaları 24 Kasım Perşembe günü kapalı olacak. Ayrıca, Şükran Günü münasebetiyle Cuma günü erken saatlerde kapanacak. Tüm önemli ABD verileri önümüzdeki hafta Çarşamba günü açıklanacak. Bu nedenle, yatırımcıların bunlar arasında gezinmesi kolay olmayacak. S&P Global, Kasım ayı ön Üretim ve Hizmet PMI anketlerini yayımlayacak. Eylül’deki 49,3 olan Hizmetler PMI Ekim’de 47,8’e geriledi. Böylece, hizmet sektöründeki ticari aktivitenin hızlanarak daralmaya devam ettiğini gösterdi. Analist, verilerin etkisi için şu değerlendirmeyi yapıyor:

Hizmetler PMI’sinin Kasım başında daha da düşmesi durumunda, ABD Doları talep bulmakta zorlanabilir. Bunun da altının daha da yükselmesine izin vermesi mümkün.

Haftanın olayı: FOMC tutanakları

Çarşamba gününün ilerleyen saatlerinde ABD Merkez Bankası (Fed), Ekim ayı politika toplantısının tutanaklarını yayımlayacak. Fed son politika açıklamasında, politika yapıcıların faiz artırımlarının hızını belirlerken “kümülatif sıkılaştırma, politika gecikmeleri ile ekonomik ve finansal gelişmeleri” dikkate alacaklarını söyledi. Bu yorum, ileriye dönük daha az agresif bir Fed politikası sıkılaştırması için beklentiler yarattı. Ancak, FOMC Başkanı Jerome Powell, nihai faiz oranına ulaşmaya odaklandıklarını belirtti. Ayrıca, Aralık’taki nokta grafiğinde daha yüksek revize edilmesini beklediğini ekledi.

Altın

Bununla birlikte, Ekim ayı için beklenenden daha yumuşak olan TÜFE rakamları bir risk rallisini tetikledi. CME Group’un FedWatch Tool, piyasaların Aralık ayında 50 bps’lik bir faiz artırımını %80 olasılıkla fiyatladığını gösteriyor. Piyasa konumu, doların 50 bps’lik bir artırım tam olarak fiyatlanana kadar zayıflamaya devam edebileceğini gösteriyor. Analiste göre, Fed’in gelecek haftaki açıklaması, politika yapıcıların yılın son politika toplantısında daha küçük bir faiz artışı tercih etme niyetini doğrularsa, altının çekiş kazanması mümkün.

Bu arada, ülkenin sarı metalin önemli bir tüketicisi olması nedeniyle, piyasa katılımcıları Çin’in sıfır-Covid politikasını çevreleyen gelişmelere yakından dikkat edecek. Analiste göre, Çin önümüzdeki hafta yeniden sıkı önlemler almaya karar verirse, altının muhtemelen güneye dönecek.

Altın fiyatı teknik görünümü ve altın tahmin anketi

Piyasa analisti Eren Şengezer, altının teknik görünümünde şu seviyelere dikkat çekiyor. Günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi, hafta başında 70’in üzerine çıktı. Ancak, daha sonra ılımlı bir şekilde geri çekildi. Bu, son düşüşün ayı eğiliminin başlangıcından çok teknik bir düzeltme olduğunu gösteriyor. Ek olarak, altın fiyatı 100 dönemlik Basit Hareketli Ortalamanın (SMA) üzerinde rahat bir şekilde tutunuyor.

Artan yönde, 1.780 dolar ilk direnç olarak duruyor. Bu seviyenin üzerinde bir günlük kapanışla altının, 1.830 doları hedeflemeden önce 1.800 dolarda güçlü bir dirençle karşılaşması mümkün. Geçici destek 1.750 dolarda oluşmuş gibi. Altının bu seviyenin altına düşmesi ve bu seviyeyi direnç olarak kullanmaya başlaması durumunda, aşağı yönlü düzeltmesini 1.720 dolara ve 1.700 dolara doğru uzatması muhtemel.

FXStreet Tahmin anketi, kısa vadede altın için karışık bir tablo çiziyor. Bir haftalık ortalama hedef 1.731 dolar. Çeyrek görünüm, ortalama 1.770 dolar hedefiyle ezici bir şekilde yükselişini sürdürüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Suterusu Nedir? SUTER Coin Ne İşe Yarar?
Suterusu Nedir? SUTER Coin Ne İşe Yarar? Suterusu (SUTER) nedir? Suterusu, Blockchain ağlarına ve dApp’lere gizlilik odaklı ödeme altyapısı sağlayan bir platformudur. Kriptokoin.com olarak bu makalede Suterusu’yu inceledik. Bununla birlikte, yatırımcılar tarafından sık sorulan Suterusu nedir, ne sunar, SUTER coin nedir, ne işe yarar,...
Emre Borsan 1 hafta önce