Altın Fiyatlarını Yükselten Geçici Enflasyon! Ne Yapmalısınız?

WhatsApp Image 2021 07 29 at 11.41.12 AM
WhatsApp Image 2021 07 29 at 11.41.12 AM
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın yatırımının iki temel amacı, yatırım portföyündeki riski çeşitlendirmek ve varlığı enflasyona karşı korumaktır. Mevcut küresel ekonomik durum, ABD’nin ‘geçici enflasyon’ ve değişken hisse senedi ve tahvil getirileri ile uğraştığı için bu 2 gerekçeye daha uygun olamazdı. Uzmanlara göre, mevcut enflasyon, pandemi sonrası dönemin bir etkisi olduğu için ‘geçici’ olarak tanımlanıyor. Peki gerçekten de geçici mi? Bu durumda, altın yatırımcıları ne yapmalı? Analistler bu sorulara cevap ararken, biz de Kriptokoin.com olarak onların analiz ve değerlendirmelerini sizler için derledik.

Kitco Gold anket sonucuna göre, bireysel yatırımcılar arasındaki alım arttı

Piyasa analisti Kuntala Sarkar’a göre, ABD Merkez Bankası’nın sıkı para politikası ve daha hızlı imalat büyümesi ve istihdam fırsatı ile enflasyon gelecek yıl kontrol altında olabilir. Öte yandan, hisse senedi piyasası ve hazine getirileri Fed’in ekonomiye olan güçlü güveniyle yükseliyor ve %1,52 civarında seyrediyor. Ancak analist, hisse senedi piyasası her an yeniden dalgalanabileceğinden, bir yatırımcının buna hazır olması gerektiğini belirtiyor.

Altın

Fitch Ratings, Fed’in borç tavanı konusunu yakında ele almaması halinde, ABD’nin AAA kredi notunun baskı altında kalabileceğini düşünüyor. Kuntala Sarkar da bu durumda altının yeniden kurtarıcı olarak ortaya çıkabileceğini söylüyor.

Yakın zamanda yapılan Bir Kitco Gold anketiyle katılımcıların görüşleri tespit edildi: Wall Street’te altın %50 alım ve %29 satım ve %21 nötr pozisyondayken, Main Street altın piyasası %48 alım ve 38 % satım ve % 13 nötr pozisyonda. Ayrıca anket sonucuna göre, bireysel yatırımcılar arasındaki alım arttı.

Stratejist Ole Hansen’e göre altın yavaş yavaş dolardan kopuyor

Haftanın son işlemlerinde spot altın fiyatı 1.762 dolardı ve Comex Aralık vadeli işlemleri 1.758 dolar ve üzerinde kaldı. Kuntala Sarkar, bu yükseliş eğiliminin, Ekim ayında güçlenmesinin ve Fed’in Kasım ayı toplantısında para politikasına ilişkin yorumunun beklendiğini ifade diyor. Saxo Bank Emtia Stratejisi Başkanı Ole Hansen ise, altın ve enflasyonun bu yükseliş eğilimi hakkında şu yorumu yapıyor:

Altın yavaş yavaş dolardan kopuyor ve enflasyon hikayesi geçici olmaktan çıktıkça güç kazanıyor.

Altın

Varlık ticareti ve yatırım farklı şekilde ele alınır. Altın, platin ve gümüş ticareti ve yatırımı konusunda bazı uzmanlar şöyle düşünüyor:

Alım satım yapıldığında, her ikisi için de katı kurallarla girmek ve çıkmak için bir yöntem ve bir plan kullanırsınız. Yatırım yaptığınızda, sizin de bir takım kurallarınız vardır, ancak bu kadar katı değil.

Analist Kuntala Sarkar, bunu akılda tutarak, bir yatırımcının uzun vadede altına olan inancını koruması gerektiğini, Ekim ayı başlarında altın fiyatlarının umut verici bir şekilde yükseldiğini söylüyor. Ancak analiste göre, Fed’in herhangi bir tapering zamanlaması bu yılın sonlarında fiyatları aşağı çekecek.

Christopher Vecchio: Sorunlar çözüldüğünde altın fiyatları bir eşik gibi düşebilir

Uzmanların 2022’nin altın fiyatı beklentileri hala daha düşüş yönünde. Peki, yatırımcılar ne yapmalı? Varlığı satın almayı bırakmalılar mı? Kuntala Sarkar’a göre, tam tersine uzun vadeli portföyü göz önünde bulundurarak varlık sınıfına yatırım yapabilirler. Analist düşüncesini şu şekilde açıklıyor:

Çünkü, tapering Aralık, bu yıl veya 2022’nin başlarında olsa bile, Fed devlet destekli tahvilleri almaya devam edecek, sadece hız daha yavaş olacak.

Altın

Kuntala Sarkar, öte yandan traderların, kısa vadede altın fiyatları onları daha fazla etkileyeceğinden, giriş-çıkış stratejilerini sabitlemek için daha katı olabileceklerini belirtiyor. DailyFX Kıdemli Piyasa Stratejisti Christopher Vecchio ise bir notta şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu kriz arttıkça altının artmasını beklerdim, ancak daha önce buradaydık ve bu sorunlar çözüldüğünde fiyatlar bir eşik gibi düşebilir.

Hintli yatırımcılar, mevcut yükseliş veya düşüş eğilimi hakkında çok fazla endişelenmemeli diyen Kuntala Sarkar, Hindistan’ın ikinci en büyük altın ithalatçısı olduğunu ve yerel altın tüketiminin yalnızca zamanla arttığını hatırlatıyor. Analist, Hindistan merkez bankası RBI’nın, varlık sınıfına olan inancını koruduğunu ve altın rezervlerini artırdığını belirtiyor ve bu nedenle, aynı düşünce çizgisinde yürümenin, Hindistan’ın altın üzerindeki politikasını anlamalarına yardımcı olacağını söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyatlarını Yükselten Geçici Enflasyon! Ne Yapmalısınız?