Dünyaca Ünlü Analistler: Altın Gelecek Aylarda Bu Seviyelerde Olabilir!

gold 7
gold 7
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Credit Suisse, önemli altın fiyat seviyelerini vurguluyor. Credit Suisse’deki analistler, sarı metalin Temmuz/Ağustos ayının en yüksek seviyelerinde 1832/34 dolarda sınırlanmış olmasına rağmen, sınırları içinde sağlam kalmaya devam ettiğini belirtti. Commerzbank, altının haftanın ikinci yarısında toparlanabileceğini söyledi. Kriptokoin.com olarak ayrıntılara bakıyoruz.

Altın fiyat seviyeleri

Araştırma notunda, “Sadece 1834 doların üzerindeki bir kırılmanın, 1860 dolara, ardından 1917 dolara daha derin bir toparlanmanın yolunu açmak için bir aralık içi tabanı tamamladığı görülecektir” dediği için, rapor tamamen karamsar değildi. Aşağı yönde, ekip, “Aşağı yönlü baskının arttığı görülse de, sadece 1691/71 doların altında, önemli bir düşüş eğilimi değişikliği için önemli bir zirveyi işaret edecek ve daha sonra destek, başlangıçta 1620 /15 dolar, 1565/60 dolardan önce görüldü” dedi.

——

Commerzbank, altının haftanın ikinci yarısında toparlanabileceğini söyledi

Commerzbank emtia analisti Daniel Briesemann, altının haftanın ikinci yarısında toparlanabileceğini düşünüyor. Bu, koniklik hızına ve olası oran artışlarına bağlıdır. Briesemann raporda şöylediyor:

Altın, ABD doları ve yüksek tahvil getirilerinin baskısı altında. Bloomberg haber ajansı tarafından ankete katılan ekonomistlerin çoğu, Fed‘in sözde daralmaya, yani tahvil alımlarını azaltmaya ne zaman başlayacağına dair bazı işaretler vermesini ve Kasım ayındaki bir sonraki toplantısında buna resmi olarak karar vermesini bekliyor.

Bankanın görüşünde şunları dile getiriyor: “Fed’in bu hafta dördüncü çeyrekte faiz indirimini açıklayacağına ve yeni yılın başında başlayacağına dair sinyal vereceğine inanıyoruz. Bize göre altının sert bir düşüş yaşaması muhtemel. Çarşamba akşamı yapılacak Fed toplantısına ve müteakip basın toplantısına kadar herhangi bir zemin hazırlama süresi var. Bununla birlikte, Fed Başkanı Powell piyasayı faiz indirimlerinin hemen ardından herhangi bir faiz artırımı olmayacağına ikna edebilirse, altın yılın ikinci yarısında bir miktar toparlanabilir.”

Son olarak, Briesemann diğer bazı değerli metallere bir göz attı ve “Platin ve paladyum bu sabah %3’e kadar düştü – platinin fiyatı 920 dolardan, paladyumun fiyatı ise 1,950 dolardan işlem görüyor. Muhtemelen CFTC’nin en son istatistiklerine göre, spekülatif finansal yatırımcıların bu iki değerli metalden daha da geri çekildikleri ve dolayısıyla bir ters rüzgar oluşturduğu açık. 14 Eylül’e kadar olan haftada kontratlar olurken, paladyumdaki pozisyon veri serisinin başlangıcından bu yana ilk kez net açıkta kaldı” dedi.

Platin grafiğine bakıldığında, fiyatın 1800 dolar/ons destek alanına yöneldiği görülüyor. Fiyat şimdi, Mayıs ayında görülen 3017 dolar/ons’luk yüksek seviyeden %35 oranında büyük bir düşüş yaşadı. Bu haftanın geri kalanı metal için büyük bir test olacak, sanki fiyat bölgeyi aşacakmış gibi bir sonraki destek 1500 dolar/ons’a çok daha düşük olabilir.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dünyaca Ünlü Analistler: Altın Gelecek Aylarda Bu Seviyelerde Olabilir!