Dünyaca Ünlü Analistler: Altın Haftaya Bu Seviyeleri Yok Edebilir!

Hakan Karaca
Hakan Karaca 29 Mayıs 2022
14 görüntülenme
3 currencies to watch in a bear market for gold

Kıymetli metalin zayıf ABD dolarından ve düşen tahvil getirilerinden yararlanmaya devam etmesiyle altın piyasasında yeni bir savaş var; ancak hisse senedi piyasaları yedi haftalık kayıp serisini yüzde 6’lık bir ralli ile sonlandırırken, değişen risk algısı, değerli metal için yeni bir rüzgar yaratıyor.

Piyasalardaki risk duyarlılığı önemli bir gösterge

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, altın piyasası, ABD dolarının ayın başlarındaki yüksek seviyelerinden düşmesiyle bu hafta kritik psikolojik seviyesi olan 1.850 dolar civarında sabit kalmayı başardı. ABD doları endeksi haftayı 102 puanın altında tamamladı ve 20 yılın zirvesinden yaklaşık yüzde 3 düştü. Bu arada, tahvil getirileri yüzde 3’ün üzerindeki son zirvelerinden yaklaşık yüzde13 düşerek % 2.74’e indi. MKS PAMP Group metal stratejisi başkanı Nicky Shiels, zayıf ABD doları ve düşen tahvil getirilerinin, altının kısa işlem haftasında sağlam bir şekilde 1.850 doların üzerine çıkmasına yardımcı olabileceğini söyledi. Ancak, hisse senedi yatırımcıları arasındaki risk duyarlılığının önemli bir gösterge olacağını da sözlerine ekledi ve şunları belirtti:

Eksik parça, hisse senetlerinin şu anda kısa vadeli bir ralliye girmesi ve durgunluk, hisse senedi çöküşü veya Fed artışları konusunda sınırlı panik var..

5 Ekonomist ve Analist Yanıtladı: Altın Fiyatı Nereye Gidiyor?

Bazı piyasa analistlerine göre, piyasadaki risk duyarlılığı düzeldi, enflasyon korkuları azaldı. ABD Ticaret Bakanlığı’nın geçen ay yıllık enflasyonun Mart’taki yüzde 5,2’den ve Şubat’taki yüzde 5,3’lük zirveden yüzde 4,9 yükseldiğini açıklamasının ardından, Cuma günü yatırımcılar biraz daha rahat nefes aldı. Enflasyon piyasa beklentilerine paralel düştü. Veriler ayrıca sağlıklı tüketim bildirdi. Bazı ekonomistler, enflasyon verilerinin Federal Rezerv’e sonbaharda ve yıl sonuna kadar faiz oranlarını daha az agresif bir şekilde yükseltmesi için alan sağladığını söylediler.

”Altın, çekici bir güvenli liman olacak”

Çarşamba günü, Merkez Bankası önümüzdeki iki toplantıda piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarını 50 baz puan artırmaya çalıştığının sinyallerini verdi. Bununla birlikte, birçok analist için, enflasyon baskılarının sona ermesinden çok uzak olduğu ve nihayetinde altını desteklediği için mevcut risk hissi sürdürülebilir değil. Milyarder Bill Ackman, Fed’in enflasyonu yenmek ve ekonomiyi korumak için şimdi faiz oranlarını yükseltmesi gerektiğini söyledi. Walsh Trading Ticari Riskten Korunma Eş Direktörü Sean Lusk ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Enerji fiyatları yükselmeye devam ediyor ve enflasyon baskılarını yükseltecek. Enflasyon, artan durgunluk korkularına katkıda bulunarak altını çekici bir güvenli liman varlığı haline getirecek.

Usta Analist: Altın İçin Yılın Geri Kalanında Bunları Bekleyin!

Blue Line Futures Baş Piyasa Stratejisti Phillip Streible, hisse senedi piyasalarındaki sıçramayı klasik bir ayı piyasası rallisi olarak gördüğünü söyledi. Ayrıca altını kritik bir güvenli liman varlığı olarak gördüğünü de sözlerine ekledi ve konuşmasına şu şekilde devam etti:

Teknik olarak, ons başına 1.850 dolar tutan altın iyi görünüyor. Altın sadece geçen haftanın en düşük seviyesinden sağlam bir sıçrama görmekle kalmadı, aynı zamanda oynaklık ölçüsü düştü. Altın düşük oynaklık gördüğünde iyi gidiyor. Her yerde belirsizlik olduğunda yatırımcılar bu istikrardan etkileniyor.

Altın fiyatları hakkında olumsuz görüşler de var

Tüm analistler, altın fiyatlarının ons başına 1.850 dolarda çizgiyi tutabileceği konusunda iyimser değil. Enflasyon zirve yapmış olsa da, TD Securities emtia stratejisi başkanı Bark Melek, 2022 yılına kadar oldukça zorda kalacağını söyledi ve şunları ekledi:

Enflasyonun önemli ölçüde düşeceğini ve Federal Rezerv’in faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltmeyi bırakacağını düşünmek muhtemelen daha iyi bir şey. Fed faiz oranlarını yükseltmeye devam edecek ve bu altın için olumsuz olacak. Altın piyasasında ralli satmayı hala seviyorum.

Altın Fiyatları Düşerken Korkutan Bir Tahmin Geldi!

Bazı analistler, Federal Rezerv’in agresif sıkılaştırma döngüsü içinde enflasyonda getirileri artıracağını ve altını verimsiz bir varlık olarak daha az çekici hale getireceğini belirtti. Capital Economics’teki emtia ekonomistleri şunları söyledi:

Özellikle altına bakıldığında, ABD TIPS getirisi artık rahat bir şekilde pozitif bölgede, bu da getiri sağlamadığı için altına yönelik yatırım talebini azaltacak

ABD verileri piyasalar için çok az yön sağlayacak

ABD piyasaları Pazartesi günü Anma Günü nedeniyle kapalı olsa da, ekonomik veriler için yoğun bir hafta olacak. Cuma günü, ekonomistler ve analistler, işgücü piyasasının mevcut ekonomik ortamda nasıl adil olduğunu görmek için en son tarım dışı maaş bordrosu raporunu görmeyi bekliyorlar. Önümüzdeki hafta önemli veri raporları açıklanacak olsa da, piyasa analistleri bunların faiz oranı beklentileri üzerinde çok az etkisi olacağını söylediler. Ekonomistler, veriler ne derse desin merkez bankasının sonraki iki para politikası toplantısında 50 baz puan hareket etmeye hazır göründüğünü söylediler.

Altın Fiyatları İçin Önemli Tahmin: Bu Seviyeler Konuşuluyor!

SoSon dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

shib whale
Balinalar Arasında Shiba Inu Patlaması: Yüzde 122 Arttı! IntoTheBlock verilerine göre Shiba Inu (SHIB) balinaları, büyük işlemlerde yaklaşık yüzde 122’lik bir artışla son 24 saat içinde daha aktif oldu. Büyük işlem dalgalanmaları, tipik olarak, satın alan veya satan balinaların artan faaliyetiyle bağlantılıdır ve bunların toplamı...
Hakan Karaca 29 Mayıs 2022