Reklamı kapat

2 Büyük Tahmin: FED Kararı Altın Fiyatına Ne Yapacak?

Vural Erkan
Vural Erkan 18 Eylül 2022
0 görüntülenme

Vancouver merkezli bir altın madencisi olan Newcore Gold CEO’su ve Başkanı Luke Alexander, Fed’in faiz artırımlarının altın fiyatı üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğunu söylüyor. Ancak altının sonunda agresif bir şekilde patlayacağını kaydediyor. Matterhorn Asset Management Ticari Direktörü Matthew Piepenburg’a göre, Jerome Powell’ın şahin açıklamalarına rağmen Fed, oranları döndürmek ve düşürmek zorunda kalacak.

“Altın fiyatının, yukarıya doğru çok agresif bir hareketi mümkün”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD enflasyonunun Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirve yaptı. Buna rağmen, altının fiyatı yıl boyunca yüzde 8,6 düştü. Luke Alexander, Fed faizleri artırdıkça ABD dolarının iyi performans göstermeye devam edeceğini söylüyor. Ayrıca, bunun altın fiyatı üzerinde bir sorun olacağını belirtiyor. Bu bağlamda Alexander, şu açıklamayı yapıyor:

Beklentiler değişmeye başladığında, sanırım o zaman altının performansını görmeye başlayacağız. Yukarıya doğru çok agresif bir hareket mümkün. Altın, momentum açısından düşük değerde. Çünkü, dünya genelinde görmeye devam ettiğimiz bazı gerilimlerle birlikte, önümüzdeki altı ayda enflasyonun gevşemeye başlayacağını öngörüyorum.

Altın

“Fed geri adım atmak zorunda kalacak”

Fed Başkanı Jerome Powell, son Cato Enstitüsü Para Konferansı’nda şahin açıklamalar yaptı. Buna rağmen, Matterhorn Asset Management Ticari Direktörü Matthew Piepenburg’a göre, Federal Rezerv faizleri döndürmek ve düşürmek zorunda kalacak. Bu büyük ölçüde ABD hükümetinin aşırı kamu borcundan kaynaklanıyor. Matthew Piepenburg, konuya ilişkin olarak şu hususların altını çiziyor:

30 trilyon doların üzerinde kamu borcumuz var. Ayrıca bunun GSYİH’ye oranı %125. ABD hükümetinin bar sekmesi artan faizleri kaldıramaz. Bunun bedelini ödeyebileceğimiz bir senaryo görmüyorum.

Piepenburg ayrıca, enflasyon  1980 kriterlerine göre ölçülseydi, %18 veya %19’a yakın olacağını öne sürüyor. 1980’den beri, Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun TÜFE’yi hesaplamak için kullandığı malların bileşimi değişti. Resmi ABD manşet enflasyonu Ağustos ayında %8,3 idi.

Altın

“Fed de enflasyonun faiz oranlarından daha yüksek olmasını istiyor!”

Onun yorumları, Fed’in yükselen faiz oranlarının hükümetin harcamalarını finanse etmesini veya yetkilendirme programlarını finanse etmesini zorlaştırdığı konusunda uyaran diğer analistlerin yorumlarını yansıtıyor. Piepenburg, “Powell enflasyonla mücadele etmiyor” diyor.

Federal Rezerv, Fed Fon Oranını (FFR) yıl boyunca 225 baz puan artırdı. Ayrıca, 21 Eylül’deki bir sonraki toplantısında oranları 75 baz puan artırması bekleniyor. Mevcut FFR hedef aralığı %2,25 ile 2,5’tir. Piepenburg, Fed’in enflasyonla mücadele etme niyeti olmadığı için faiz artırımlarının ‘yanlış’ olduğunu iddia ediyor. Buradan hareketle, şu değerlendirmeyi yapıyor:

%8 ile 9 TÜFE enflasyonunuz olduğunda, karşılayamayacağımız %4, %3 veya hatta %5 Fed Fon Oranı ile bununla savaşamazsınız. Gerçek şu ki, tarih boyunca çoğu merkez bankası gibi Fed de enflasyonun faiz oranlarından daha yüksek olmasını istiyor.

Altın

“Bunun ardından altın fiyatı yeni zirvelere ulaşacak”

Matthew Piepenburg’a göre, ABD sırtını duvara dayamış borca ​​batmış bir ulus. Bu yüzden, borcunu şişirmemek için Fed Fon Oranını düşürecek. Piepenburg, Powell’ın enflasyon peşinde olduğunu düşünüyor. Ayrıca, bugün oranları yükseltmelerinin tek nedeninin enflasyonla mücadele etmek olmadığını iddia ediyor. Bunun, gerçek durgunluk resmi bir durgunluk haline geldiğinde, oranları düşürmek için bir sebebe sahip olmak için yaptıklarını kaydediyor. Piepenburg, altın fiyatı konusunda ise şunları söylüyor:

Doların kırılması ve zayıflamasının ardından altın fiyatı yeni zirvelere ulaşacak. Altın fiyatı şu anda yapay olarak düşük seviyelerde bastırılıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Altcoin’ler Beyaz Saray Raporunda! Hangisi Öne Çıktı? Yeni bir Beyaz Saray enerji raporu, Proof of Stake kullanan altcoin projeleri arasından hangisinin elektrik tüketimi açısından en verimli olduğunu ortaya çıkardı. Beyaz Saray raporu bu altcoin projesini öne çıkarıyor Beyaz Saray tarafından yayınlanan rapor, kripto para...
Buğra Çağlar 18 Eylül 2022