Altın Yatırımcıları Dikkat: Fiyatlar İçin 2 Rekor Tahmin Yapıldı!

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
1.353 görüntülenme
Altın Yatırımcıları Dikkat: Fiyatlar İçin 2 Rekor Tahmin Yapıldı!

Bir piyasa analistine göre altın piyasası, fiyatların tüm zamanların en yüksek seviyelerine mi yoksa yeni bir uzun vadeli ayı piyasasına mı gireceğini belirleyebilecek kritik bir kavşakta görünüyor. Bununla birlikte, Bloomberg Intelligence’ın Mart ayı görünümüne göre, altının bu yıl 2.000 dolara ulaşması için bir şansı var.

“Altın, tutarlı bir merdiven basamağı modeli oluşturdu”

Felder Report’un yaratıcısı Jesse Felder, en son altın yorumunda, altının 1990’ların sonlarına kadar uzanan oldukça tutarlı bir merdiven basamağı modeli oluşturduğunu belirtiyor. Felder, yorumunda şu hususların altını çiziyor:

Fiyatlar, azalan bir trend çizgisiyle gösterilen bir tavana ulaşana kadar yükselir ve bu noktada bir süre konsolide olurlar. 2002’den 2011’e kadar görülenler gibi boğa evrelerinde, bu konsolidasyon dönemleri önceki trend çizgisini sürdürülebilir bir şekilde ihlal etmiyor. Ancak bunu ayı evrelerinde yaparlar.

Altın

“Değerli metal için daha fazla artı potansiyel var!”

Altın fiyatları son zamanlarda Ocak ayındaki dokuz ayın en yüksek seviyesinden düşmüş olsa da, hala daha geniş konsolidasyon kanalının üst sınırında. Felder’in analizi, Ocak’taki rallinin 2.000 dolar seviyesindeki daha geniş direncin üçüncü testi olacağını belirtiyor. Bu bağlamda Felder, “2016’da başlayan boğa dönemi devam ederse, altın fiyatları patlayacak ve yeni, rekor seviyelere çıkacak,” diyor.

Olumsuz tarafı, izlenecek destek seviyesi 1.600 doların biraz üzerinde geliyor. Felder’e göre, tersine, son düşük seviyelerin altında sürdürülebilir bir düşüş, yeni bir ayı aşamasının başladığını gösterir. Risk-ödül senaryosuna bakıldığında Felder, değerli metal için daha fazla artı potansiyel gördüğünü kaydediyor. Bu kapsamda, “Enflasyon ne kadar uzun süre yüksek kalırsa ve Fed eğrinin gerisinde kaldıkça, kırılmaya karşı direnç şansı o kadar artar,” yorumunu yapıyor.

Altın

“Altın için bir şans var!”

Bloomberg Intelligence’ın Mart ayı görünümüne göre, altının bu yıl 2.000 dolara ulaşması için en iyi şans, ABD ekonomisinin resesyona girmesi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, yılın başındaki şaşırtıcı derecede güçlü ekonomik göstergeler, bazı analistlerin bir durgunluğu hemen ortadan kaldırması için yeterince ikna edici değildi. Ve piyasalar, güçlü istihdam, inatçı enflasyon ve güçlü perakende satışlar ve Ocak ayındaki PMI verileriyle ürktü. Korku, daha uzun vadeli faiz oranları ve Fed’in 50 baz puanlık artışlara geri dönmesi.

Bloomberg Intelligence, en son Mart ayı görünümünde, ABD’nin bir durgunluktan kaçınmayı başarması halinde bakır ve diğer endüstriyel metallerin bu yıl altından daha iyi performans göstereceği konusunda uyardı. Ancak bu senaryo, Fed agresif olmaya devam ettiği için pek olası değil. Bloomberg Intelligence kıdemli makro stratejisti Mike McGlone Perşembe günü yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

Yaklaşık 30 yıldaki getiri eğrisinden gelen en büyük ekonomik daralma potansiyeli ve Federal Reserve’in hala sıkılaşması, 2023’te çoğu metalin düşmesine ve altının yükselmesine neden olabilir.

Altın

Altını 2.000 doların üzerine çıkarabilecek en önemli katalizör

McGlone, altının Şubat ayında düşen fiyatlara rağmen kalıcı bir boğa piyasasında olduğuna dikkat çekiyor. Spot altın son 30 günde %5’ten fazla düştü. Ancak düşüş, değerli metalin on yıldan fazla bir süredir yıla en iyi başlangıcını görmesinden sonra geldi. Kıymetli metal yakında rallisine devam etmeye hazır olabilir, ancak bunu tetiklemesi gereken kritik katalizör bir durgunluk. McGlone, bu konudaki görüşlerini şöyle izah ediyor:

Bir ABD durgunluğu, sarı metalin fiyatını 2.000 doların üzerine çıkarabilecek en önemli katalizör. 1992’den bu yana veri tabanımızdaki üç aylıktan 10 yıllık Hazine eğrisine göre en yüksek resesyon olasılığına dayanıyor. Bu sefer farklı olabilecek önemli bir faktör, piyasaların 2022 enflasyonuna kadar alışkın olduğu Fed’in gevşemesi.

Bu senaryo, altının 2023’te diğer metallerden daha iyi performans göstermeye devam etmesini içeriyor. McGlone, “12 aylık bazda en iyi performans gösterenlerden biri olan değerli metal, durgunluk nedeniyle nihai bir Fed pivotunun kokusunu alıyor olabilir” diyor. Bir ABD durgunluğu ve daha yüksek altın fiyatları, Bloomberg Intelligence’ın bu yıl için temel durumu olmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Tahmin Bitcoin Haziran'a Kadar Bu Diplerde
Birçok Tahmini Çıktı! Bitcoin Haziran’a Kadar Bu Diplerde! Geçen yılın Ağustos ayında, kripto yatırımcılarının bir süre daha acı çekeceğini söyleyen bir analist, Bitcoin’in Haziran’da tekrar geri çekilebileceğini söyledi. Willy Woo ve Altcoin Sherpa gibi kıdemli analistlerde Bitcoin için benzer görüşlere sahip. Bitcoin (BTC) fiyatını ve...
Buğra Çağlar 4 hafta önce