Credit Suisse, Altın İçin Bu Seviyelere Düzeltme Bekliyor!

Credit Suisse, Altın İçin Bu Seviyelere Düzeltme Bekliyor!
Credit Suisse, Altın İçin Bu Seviyelere Düzeltme Bekliyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın Fiyatı, kısa vadeli önemli işlem aralığının dip seviyelerine doğru ilerlerken düşük seviyesini koruyor. Yükselen ABD Hazine tahvil getirileri ve ABD Doları, riskli piyasalarda altına yönelik talebi sınırlıyor. Gelişmeler bu yöndeyken Credit Suisse’den önemli açıklamalar geldi. Açıklamalara bir bakalım.

Altın için kapıda düzeltme mi var?

Kriptokoin.com olarak yer verdiğimiz üzere Amerika’da devam eden borç limiti üzerine tartışmalar altın fiyatı üzerinde bir baskı oluşturuyor. Konuyu müzakere eden ABD’liler hafta sonuna hazırlanıyor. Odak noktamızda yönü tayin etmek için ABD verileri ve risk katalizörleri bulunuyor.

Altın Satma Zamanı mı? 2 Dev Bankanın Tahmini Şaşırttı!

İşte tam da bu riskli ortamda Credit Suisse stratejistleri altın fiyatına yönelik beklentilerini açıkladılar. Onlara göre altın, 2.063 dolar ve 2.075 dolar ile son yılların en yüksek seviyesini gördü. Bu seviyeden sonra artan bir baskı altında bulunuyor. Analistler bu noktada şu vurguyu yapıyor:

“Altın, geçtiğimiz ay vurguladığımız yorucu kısa vadeli momentum tablosuna paralel olarak hareket ediyor. 2020 ve 2022’de kaydedilen 2.063/2075 dolarlık rekor seviyelerdeki önemli dirençten daha kararlı bir şekilde geri çekilmeye başladı. Üçlü düşüş momentumu ayrışması hala devam ediyor. Bir sonraki destekler 1.949/1940 dolar seviyelerinde Bu seviyenin altında 1.892 dolara kadar bir düzeltme olacak. Biz de bu seviyeleri bekleyeceğiz.”

Analistler mevcut düzeltme aşamasından sonra da beklentilerini paylaştılar. Beklentiler şu şekilde yer alıyor:

“Mevcut düzeltme aşamasından sonra, piyasanın yılsonuna kadar düşük ABD Reel Fazileri tarafından desteklenen yeni rekor seviyelere ulaşacağına inanıyoruz. Bunu akılda tutarak, haftalık kapanış bazında 2.075 doların üzerine altın çıkacak. Bu aşamadan sonra ise ilk temel yukarı yönlü hedefimiz olan 2.330/2.360 doğru doğru bir hareket başlayacaktır.”

Risk durumu belirleyici oluyor

Altın Fiyatı bugünkü Avrupa seansına girerken boğalar ve ayılar şiddetli bir rekabetin içerisinde yer alıyor. 1.955 dolara yaklaşan kısa vadeli destek hattı etrafında iki taraf net bir yön bulmakta zorlanıyor. Bunu yaparken sarı metal, ABD borç limitinin uzatılması görüşmeleri ve ABD Merkez Bankası (Fed) ile ilgili karışık sinyallerin ortasında piyasanın kararsızlığını yansıtıyor.

ABD’li politika yapıcıların borç limitini artırma anlaşması yapamaması ABD’nin temerrüde düşme korkularını artırıyor. Bununla birlikte, Fitch ve Moody’s gibi kuruluşlar ABD’nin kredi notu durumu hakkında temkinli davranıyorlar. Bu nedenle ABD Hazine Bakanlığı onların korkularını kabul ediyor.

Diğer taraftan, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) son toplantı tutanakları, politika yapıcıların ABD merkez bankasının %0,25’lik son faiz artırımı konusunda fikir ayrılığına düşmüş olduklarını gösterdi. Aynı durum, piyasanın Haziran ayında böyle bir hamle daha yapacağına dair bahisleri de şüpheye düşürüyor. Yine de Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, “Enflasyonu dizginlemenin zor kısmının henüz başındayız” açıklaması yapıyor. Benzer şekilde Federal Rezerv Başkanı Christopher Waller faiz artışlarına yönelik bir engele karşı çıkıyor. Waller, enflasyonun %2’lik hedefe doğru ilerlediğine dair net kanıtlar elde edilmedikçe faiz artışlarının durdurulmasını desteklemediğini belirtiyor.

Altın Fiyatları İçin Kritik Hafta: 3 Analist Tahmin Yaptı!

Öte yandan, piyasanın Çin’den daha fazla gevşeme beklentisi, var. Ayrıca rekor seviyedeki bankalararası Repo cirosunun ortasında, Altın fiyat hareketlerini zorlayacak jeopolitik korkularla tezat oluşturuyor. Bu durum ruh halini yansıtırken, S&P500 Vadeli İşlemleri iki haftanın en düşük seviyesinden sıçradı. İki günlük düşüş trendini sonlandırdı ve gün içi %0,39 artışla 4.138 seviyesine ulaştı. Diğer taraftan, ABD 10 yıllık ve iki yıllık Hazine tahvil getirileri Mart ortasından bu yana en yüksek seviyelerinden yükselmeye devam ediyor. Yazıyı yazarken %3,75 ve %4,40’a yakın seyrediyor.

Altın fiyatı teknik analizi

Altın fiyatı, 16 Mayıs’tan beri 1.985 ila 1.951 dolar arasında oluşan kısa vadeli işlem aralığında. Bu durum 1.955 doları çevreleyen bir haftalık yükselen destek hattını destekliyor.

altın

Bununla birlikte, MACD’de yaklaşan boğa haçı ve RSI (14) hattının 50’nin altındaki koşullar altın alıcılarını destekliyor. Ancak, iki hafta süren düşen trend çizgisi ve 200 Saatlik Hareketli Ortalama (HMA), sırasıyla 1.977 dolar ve 1.981 dolar civarında bulunuyor. Bu seviye altının ani yukarı yönlü hareketlerine engel oluşturuyor. Bu yüzden sonraki hamleler için meraklı bekleyiş sürüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Credit Suisse, Altın İçin Bu Seviyelere Düzeltme Bekliyor!