Altın Fiyatları Patladı: Yatırımcılar Bundan Sonra Ne Beklemeli?

Altın Fiyatları Patladı: Yatırımcılar Bundan Sonra Ne Beklemeli?
Altın Fiyatları Patladı: Yatırımcılar Bundan Sonra Ne Beklemeli?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları güçlü yükseliş trendini sürdürüyor. Ancak bazı analistlere göre son dönemdeki ivme zirveye ulaşmış gibi görünüyor. Bu yüzden, yatırımcıların önümüzdeki hafta fiyatların konsolide olmasına hazır olmaları gerekiyor.

Altın fiyatları 2.400 doları geçti, ancak…

Cuma günü altın, değerli metallerin günün erken saatlerindeki önemli kazançlarını koruyamaması nedeniyle yeniden dalgalanma yaşadı. Bir noktada, altın fiyatları gün içinde %4’ten fazla artarak 2.448,80 dolara ulaştı. Ancak, sarı metal haftayı başladığı yere yakın bir yerlerde bitirdi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, 2.400 doların üzerinde kalmayı başaramadı. Bununla birlikte analistler, altının nispeten güçlü kaldığını belirtiyor.

Yeni rekor, Mart ayı enflasyonunun beklenenden yüksek çıkmasının ardından geldi. Çünkü piyasalar, Haziran ayında olası bir faiz indirimini fiyatlamaya başladı. CME Fed İzleme Tool’e göre, piyasalar Haziran ayında faiz indirimi ihtimalini geçen haftaki %50 ve bir ay önceki %68’lik oranlardan sadece %27 olarak görüyor. Ancak analistler, Fed’in gevşeme döngüsünün başlangıcını ertelemesine rağmen, faizleri tekrar artırma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor. Bunun da reel faiz oranlarının hala düşeceği anlamına geldiğini belirtiyorlar. Ayrıca, bunun altın için olumlu bir ortam olduğunu kaydediyorlar.

Altın Almak İçin Çok mu Geç? Ünlü Ekonomist Açıklıyor!

Naeem Aslam: Altının momentumu hala güçlü, ancak!

Bu arada, altın fiyatları iyi bir şekilde desteklenmeye devam ediyor. Bununla birlikte, bazı analistler rallinin aşırı uzadığını söylüyor. Zaye Capital Markets Baş Yatırım Sorumlusu Naeem Aslam, şu yorumu yapıyor:

Bence momentum hala güçlü, ancak aynı zamanda açgözlü olmak doğru değil. Altın fiyatında gördüğümüz yıldız rallisi göz önüne alındığında, bir miktar kar ayırmanın akıllıca olduğunu düşünüyoruz.

Philip Newman: Kârların bir kısmını masadan kaldırmak iyi fikir!

Metals Focus Direktörü ve Kurucu Ortağı Philip Newman da benzer bir düşünceye sahip. Newman, yatırımcıların kârlarının bir kısmını masadan kaldırmalarının iyi bir fikir olduğunu söylüyor. Newman, altın piyasasının rekor seviyedeki bu eşi benzeri görülmemiş yükselişin ardından bir miktar konsolidasyona ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda Newman, “Önemli bir geri çekilme görmeyi beklemiyoruz. Ancak bu seviyelerde kısa vadeli bir düzeltmenin mantıklı olduğunu düşünüyoruz” diyor.

Altın Zirvelerde Dolaşıyor: Düşüşler Satın Alma Fırsatı mı?

Ole Hansen: Bu, altının performansını haklı çıkaracaktır!

Saxo Bank Emtia Stratejisi Başkanı Ole Hansen, fiyat momentumunun aşırı olmasına rağmen, son dalgalanmanın ötesine baktığını söylüyor. Ayrıca, fiyatları yönlendiren daha geniş eğilimlere odaklandığını belirtiyor. Analist, altının kısmen artan enflasyon korkuları ve küresel ekonominin sağlığına ilişkin artan belirsizlik nedeniyle iyi desteklendiğini kaydediyor. Buradan hareketle analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Şu anda piyasa bir şey kırılmadan önce kırılacak bir şey arıyor. Bu da piyasayı bir düzeltmeye maruz bırakıyor. Fişleri masadan kaldıracak mıyım? Sanmıyorum çünkü uzun vadede bu işin içindeyim. Ekonomik veriler zayıflamaya başlar ve enflasyon yükselmeye devam ederse ne olacağını hala merak ediyorum. Bu, altının performansını haklı çıkaracaktır.

Christopher Vecchio: Mevcut seviyelerde altın piyasasını takip etmeyeceğim!

Tastylive.com’da vadeli işlem stratejileri ve forex başkanı olan Christopher Vecchio, altını sevdiğini söylüyor. Ancak, buna rağmen mevcut seviyelerde piyasayı takip etmeyeceğini belirtiyor. Stratejist, düşüşlerde satın almak istediğini de sözlerine ekliyor. Bu bağlamda Vecchio, şu açıklamayı yapıyor:

Federal Reserve bize, sağlam ekonomik büyüme ve inatçı enflasyon görmemize rağmen bir sonraki hamlelerinin bir kesinti olacağını söylüyor. Bu durum reel getirileri yükseltecek ve bu da altın için olumlu bir ortam yaratacak.

Önümüzdeki hafta izlenecek ekonomik veriler

Piyasadaki duyarlılığın değerli metal piyasalarındaki fiyat hareketlerini yönlendirmesi bekleniyor. Bununla birlikte, bazı ekonomik verilerin son dönemdeki dalgalanmaya katkı yapması mümkün. Önümüzdeki hafta izlenecek önemli verilerden bazıları şunları olacak:

  • Pazartesi: ABD perakende satışları. New York Federal Reserve Empire State Anketi.
  • Salı: ABD inşaat izinleri ve konut başlangıçları. Fed Başkanı Jerome Powell ve BOC Başkanı Tiff Macklem konuşacak.
  • Perşembe: Haftalık işsizlik başvuruları. Philadelphia Federal Reserve İmalat Anketi. ABD mevcut konut satışları.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyatları Patladı: Yatırımcılar Bundan Sonra Ne Beklemeli?