Altın İçin Görülmemiş 2 Tahmin: Bu Seviyelere Hazır Olun!

Altın İçin Görülmemiş 2 Tahmin: Bu Seviyelere Hazır Olun!
Altın İçin Görülmemiş 2 Tahmin: Bu Seviyelere Hazır Olun!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kıymetli metaller sektöründeki iki deve göre, kasıtlı olsun ya da olmasın, ABD hükümetinin ve Federal Reserve’in faiz oranları ve güçlü ABD doları aracılığıyla altın fiyatlarını manipüle etme yeteneği muhtemelen sona erecek. Bu arada bir Türk piyasa uzmanı, altının altın çağından bahsediyor.

“Altın fiyatlarını sınırlamak için ABD’de ortak bir çaba var!”

Fiore Group CEO’su, Lionsgate Entertainment’ın kurucusu ve Aris Gold Yönetim Kurulu’nun özel danışmanı Frank Giustra ve Sprott’un eski CEO’su ve Rule Investment Media’nın şu anki Başkanı Rick Rule, dünyanın rezerv para birimine meydan okunmaya devam ederken, ABD dolarının hakimiyeti altında altının önemli bir değer deposu olmaya devam ettiği konusunda hemfikirler.

Giustra ve Rule, altın piyasasındaki tartışmalı manipülasyon konusunu ele alıyor. Giustra, 1970’lerden bu yana, ABD dolarının dünyanın rezerv para birimi olmasını sağlamak amacıyla altın fiyatlarını sınırlamak için ABD’de ortak bir çaba olduğunu söylüyor. Bu bağlamda Giustra, şu açıklamayı yapıyor:

ABD sistemi bir kağıt varlık oyununa dayanıyor. Bunu yapmak için yüksek bir ABD dolarına ihtiyacınız var. Altın buna engel oluyor. ABD doları en yüksek rezerv statüsünü kaybederse, felaket olur. Zayıf bir ABD doları varoluşsal bir tehdittir.

altın

“Faiz oranlarını çok yükselterek altını bastıramayacaklar”

Rule, doları desteklemeye devam ederken Fed’in para politikasının bir sonucu olarak zayıf bir altın öngörüyor. Ancak, altın piyasasını bastırmak için aktif olarak çalışan küresel bir komplo görmediğini de sözlerine ekliyor. Ancak Rule, artan faiz oranlarının etkisiyle altın üzerinde baskı oluşturan mevcut dolar gücünün muhtemelen sona ereceğini de söylüyor. Çünkü, ABD büyük borçlarla uğraşırken, Fed’in faiz oranlarını yükseltmek için yeri tükeniyor. Buradan hareketle şu açıklamayı yapıyor:

Hükümetin ABD dolarını faiz oranlarıyla manipüle etme yeteneği sona eriyor. Faiz oranlarını çok yükselterek altını bastıramayacaklar.

Giustra ayrıca Fed’in mevcut agresif sıkılaştırma döngüsünün yakında sona ereceğinden şüphelendiğini kaydediyor. Bu bağlamda, “Sistemi çökertmeden faiz oranlarını yükseltmeye devam edemezler” diyor.

altın

“Ülkeler, altını ABD dolarına alternatif olarak görüyor”

Ama sadece altın piyasası değil. Rule ve Giustra, ABD’nin küresel finans piyasalarındaki hakimiyetinin azalmaya başladığı konusunda hemfikir. Giustra, “Uluslararası parasal sıfırlama gerçekleşiyor. Zaten oyunda,” diyor. Rule, “Ülkelerin ABD doları varlıklarını azaltmaktan başka seçeneği yok. Çünkü silah haline getirildi,” açıklamasını yapıyor. 

Her iki analist de ülkelerin altını ABD dolarına değerli bir alternatif olarak görmeye başladığını kaydediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, geçen hafta Dünya Altın Konseyi, merkez bankalarının üçüncü çeyrekte yaklaşık 400 ton külçe aldığını bildirdi. Bu, 1960’lara kadar giden en büyük üç aylık birikim.

“Sigorta poliçesi olarak altın sahibi olmanın zamanının geldi”

Giustra, merkez bankalarının 2008 mali krizinden bu yana net külçe alıcısı olduklarını kaydediyor. Bu bağlamda, “Merkez bankaları neden sebepsiz yere son 12 yıldır kıymetli metal stoklasın ki?” diyor. Hem Giustra hem de Rule, artan ekonomik belirsizliğin mevcut ortamında, şimdi bir sigorta poliçesi olarak altın sahibi olmanın zamanının geldiğini söyledi. Rule, “Biraz altın almak geceleri uyumama yardımcı oluyor,” ifadelerini kullanıyor.

Hem Rule hem de Giustra, altının nereye gittiği konusunda daha yüksek fiyatlar görmek istemediklerini söylüyorlar. Çünkü bunun küresel ekonominin sağlığına dair kasvetli bir tablo çizeceğini kaydediyorlar. Rule, “Altının 15.000 dolara çıkmasının sonuçları ekonomi için dramatik olacak,” diyor.

5 Analist Tarih Verdi: Altın Fiyatı Bu Seviyelere Düşebilir!

Sarı metalin altın çağı mı başlıyor?

Türkiye piyasasında kripto yorumlarıyla tanınan piyasa uzmanı Selcoin de kıymetli metal konusundaki tahminlerini paylaşıyor. Piyasa uzmanı, merkez bankalarının dolar hamlesine karşı yatırımcıları uyarıyor. Ayrıca, merkez bankası külçe alımlarına dikkat çekiyor. Buradan hareketle Selcoin, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed’in güçlü dolar politikası sonrası, Avrupa merkez bankaları, dolar pozisyonlarını kapattılar. Buradan, göreli fiyatı ucuz kalan altına yöneldiler. Bu nedenle, sarı metalin önümüzdeki dönemde altın çağını yaşaması mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın İçin Görülmemiş 2 Tahmin: Bu Seviyelere Hazır Olun!