Reklamı kapat

Altın İçin Görülmemiş 2 Tahmin: Bu Seviyelere Hazır Olun!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
0 görüntülenme
Altın İçin Görülmemiş 2 Tahmin: Bu Seviyelere Hazır Olun!

Kıymetli metaller sektöründeki iki deve göre, kasıtlı olsun ya da olmasın, ABD hükümetinin ve Federal Reserve’in faiz oranları ve güçlü ABD doları aracılığıyla altın fiyatlarını manipüle etme yeteneği muhtemelen sona erecek. Bu arada bir Türk piyasa uzmanı, altının altın çağından bahsediyor.

“Altın fiyatlarını sınırlamak için ABD’de ortak bir çaba var!”

Fiore Group CEO’su, Lionsgate Entertainment’ın kurucusu ve Aris Gold Yönetim Kurulu’nun özel danışmanı Frank Giustra ve Sprott’un eski CEO’su ve Rule Investment Media’nın şu anki Başkanı Rick Rule, dünyanın rezerv para birimine meydan okunmaya devam ederken, ABD dolarının hakimiyeti altında altının önemli bir değer deposu olmaya devam ettiği konusunda hemfikirler.

Giustra ve Rule, altın piyasasındaki tartışmalı manipülasyon konusunu ele alıyor. Giustra, 1970’lerden bu yana, ABD dolarının dünyanın rezerv para birimi olmasını sağlamak amacıyla altın fiyatlarını sınırlamak için ABD’de ortak bir çaba olduğunu söylüyor. Bu bağlamda Giustra, şu açıklamayı yapıyor:

ABD sistemi bir kağıt varlık oyununa dayanıyor. Bunu yapmak için yüksek bir ABD dolarına ihtiyacınız var. Altın buna engel oluyor. ABD doları en yüksek rezerv statüsünü kaybederse, felaket olur. Zayıf bir ABD doları varoluşsal bir tehdittir.

altın

“Faiz oranlarını çok yükselterek altını bastıramayacaklar”

Rule, doları desteklemeye devam ederken Fed’in para politikasının bir sonucu olarak zayıf bir altın öngörüyor. Ancak, altın piyasasını bastırmak için aktif olarak çalışan küresel bir komplo görmediğini de sözlerine ekliyor. Ancak Rule, artan faiz oranlarının etkisiyle altın üzerinde baskı oluşturan mevcut dolar gücünün muhtemelen sona ereceğini de söylüyor. Çünkü, ABD büyük borçlarla uğraşırken, Fed’in faiz oranlarını yükseltmek için yeri tükeniyor. Buradan hareketle şu açıklamayı yapıyor:

Hükümetin ABD dolarını faiz oranlarıyla manipüle etme yeteneği sona eriyor. Faiz oranlarını çok yükselterek altını bastıramayacaklar.

Giustra ayrıca Fed’in mevcut agresif sıkılaştırma döngüsünün yakında sona ereceğinden şüphelendiğini kaydediyor. Bu bağlamda, “Sistemi çökertmeden faiz oranlarını yükseltmeye devam edemezler” diyor.

altın

“Ülkeler, altını ABD dolarına alternatif olarak görüyor”

Ama sadece altın piyasası değil. Rule ve Giustra, ABD’nin küresel finans piyasalarındaki hakimiyetinin azalmaya başladığı konusunda hemfikir. Giustra, “Uluslararası parasal sıfırlama gerçekleşiyor. Zaten oyunda,” diyor. Rule, “Ülkelerin ABD doları varlıklarını azaltmaktan başka seçeneği yok. Çünkü silah haline getirildi,” açıklamasını yapıyor. 

Her iki analist de ülkelerin altını ABD dolarına değerli bir alternatif olarak görmeye başladığını kaydediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, geçen hafta Dünya Altın Konseyi, merkez bankalarının üçüncü çeyrekte yaklaşık 400 ton külçe aldığını bildirdi. Bu, 1960’lara kadar giden en büyük üç aylık birikim.

“Sigorta poliçesi olarak altın sahibi olmanın zamanının geldi”

Giustra, merkez bankalarının 2008 mali krizinden bu yana net külçe alıcısı olduklarını kaydediyor. Bu bağlamda, “Merkez bankaları neden sebepsiz yere son 12 yıldır kıymetli metal stoklasın ki?” diyor. Hem Giustra hem de Rule, artan ekonomik belirsizliğin mevcut ortamında, şimdi bir sigorta poliçesi olarak altın sahibi olmanın zamanının geldiğini söyledi. Rule, “Biraz altın almak geceleri uyumama yardımcı oluyor,” ifadelerini kullanıyor.

Hem Rule hem de Giustra, altının nereye gittiği konusunda daha yüksek fiyatlar görmek istemediklerini söylüyorlar. Çünkü bunun küresel ekonominin sağlığına dair kasvetli bir tablo çizeceğini kaydediyorlar. Rule, “Altının 15.000 dolara çıkmasının sonuçları ekonomi için dramatik olacak,” diyor.

5 Analist Tarih Verdi: Altın Fiyatı Bu Seviyelere Düşebilir!

Sarı metalin altın çağı mı başlıyor?

Türkiye piyasasında kripto yorumlarıyla tanınan piyasa uzmanı Selcoin de kıymetli metal konusundaki tahminlerini paylaşıyor. Piyasa uzmanı, merkez bankalarının dolar hamlesine karşı yatırımcıları uyarıyor. Ayrıca, merkez bankası külçe alımlarına dikkat çekiyor. Buradan hareketle Selcoin, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed’in güçlü dolar politikası sonrası, Avrupa merkez bankaları, dolar pozisyonlarını kapattılar. Buradan, göreli fiyatı ucuz kalan altına yöneldiler. Bu nedenle, sarı metalin önümüzdeki dönemde altın çağını yaşaması mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İşte FTX ve Alameda'nın Cüzdanındaki Altcoinler
Açıklandı: İşte FTX ve Alameda’nın Cüzdanındaki Altcoinler! Binance CEO’su CZ, 6 Kasım tarihinde, Alameda’nın ifşa olan bilançosuna atıfta bulunarak borsasının elindeki tüm FTX Token’leri (FTT) satacağını duyurdu. Bu da yatırımcılar arasında endişeye, daha sonra yoğun para çekme talebi nedeniyle FTX’te bir likidite krizine neden...
Buğra Çağlar 3 hafta önce