Altın için Kartlarda Neler Var? 14 Wall Street Analisti Açıkladı!

Altın için Kartlarda Neler Var? 14 Wall Street Analisti Açıkladı!
Altın için Kartlarda Neler Var? 14 Wall Street Analisti Açıkladı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın piyasası geçtiğimiz hafta yılın en az dramatik haftalarından birini yaşadı. Ancak son zamanlarda olduğu gibi, piyasa katılımcıları için bazı dramları sona sakladı. Wall Street altın fiyatları konusunda mükemmel bir kararsızlık dengesine ulaştı. Bununla birlikte, Main Street parlak metal için iyimser görünümünü koruyor.

Altın anketi karışık bir görünüm ortaya koyuyor

En son Kitco Haftalık Altın Anketi, sektör uzmanlarının altının yakın vadeli rotası konusunda kararsız olduğunu gösteriyor. Ayrıca, bireysel yatırımcı duyarlılığının ise olumlu kaldığını ortaya koyuyor. Bu hafta Altın Anketi’ne 14 Wall Street analisti katıldı. Analistlerin verdikleri yanıtlar değerli metallerin yakın vadeli beklentileri konusunda mükemmel bir kararsızlık dengesi oluşturdu. 62’sini temsil eden beş uzman önümüzdeki hafta altın fiyatlarının yükselmesini beklerken, eşit sayıda analist fiyatların düşeceğini tahmin ediyor. Geriye kalan dört kişi, yani toplamın %28’i, altının önümüzdeki hafta yatay bir seyir izlemesini bekliyor.

Bu arada, online anketlerde 209 oy kullanıldı ve Main Street yatırımcıları sarı metal üzerindeki olumlu görüşlerini sürdürdü. 114 bireysel trader ya da %55’i altın fiyatlarının önümüzdeki hafta yükselmesini bekliyor. Diğer 38 kişi ya da %18’lik bir kesim sarı metalin düşmesini beklerken, kalan %27’lik kesimi temsil eden 57 katılımcı fiyatların önümüzdeki hafta yatay seyredeceğini düşünüyor.

Marc Chandle: Jeopolitik, altın fiyatlarını yükseltecek!

Bannockburn Global Forex Genel Müdürü Marc Chandler, jeopolitiğin bu hafta külçe altın fiyatlarını yükselteceğini düşünüyor. Chandler, “ABD faizleri yumuşak seyretmeye devam ediyor. Ayrıca, Meksika’nın seçilmiş başkanı bazı piyasa dostu kabine atamaları yapmış olsa da, Avrupa’da (AB, Fransa ve İngiltere) siyasi tansiyon yüksek seyretmeye devam ediyor. Çin ve Filipinler arasında da tansiyonun yükseldiğine dikkat çekiyoruz.” diyor. Analist, “Sarı metal 2.368 dolar bölgesini test ediyor ve daha da yükselmesi halinde 2.388 dolar ve 2.390 dolar seviyelerini görebilir.” diyor.

Adrian Day: Altında düşüş bekliyor!

Adrian Day Asset Management Başkanı Adrian Day, “Aşağı,” diye karşı çıkıyor. Analist, “Altın şu anda kısa vadeli bir işlem aralığında ve geçen haftaki rallinin ardından önümüzdeki hafta geri çekilebilir. Piyasa, Çin’in resmi altın alımlarının yeniden başlamasıyla ilgili haberlerin yanı sıra herhangi bir faiz indiriminin zamanlamasıyla ilgili fikir verecek olan ABD enflasyonu ve istihdamı konusunda netlik bekliyor.” diyor.

Fed Beklentisiyle Altın Fiyatı Yükseliyor: Devamı Gelecek mi?

Darin Newsom: Altın fiyatları yükseliş eğiliminde!

Barchart.com Kıdemli Piyasa Analisti Darin Newsom, altının bu hafta yükselme eğiliminde olacağını düşünüyor. Newsom, “Ağustos altınının kısa vadeli yükseliş trendi kontratın günlük grafiğinde yukarı döndü. Ayrıca, Ağustos Perşembe günü 2.5379,50 dolar ile 4 günün en yüksek seviyesini gördü. Bu haftanın ilk günlerinde yeniden hafif satış ilgisi görülebilecek olsa da, önümüzdeki Cuma gününe geldiğimizde kontrat yeniden yükselişe geçecektir.” diyor.

Newsom, bu hafta ve önümüzdeki hafta altından daha yüksek bir haftalık kapanış bekliyor. Ayrıca, bunun Ağustos kontratının haftalık grafiğinde orta vadeli düşüş trendine karşı üç hafta üst üste bir dizi oluşturacağını söylüyor. Analist, “Bu noktada, Benjamin Franklin Balık Analojisi’ne dayanarak, vadeli kontratın tekrar aşağı dönmesini bekliyorum. Kısa vadeli yukarı yönlü hedef alan 2.370 ila 2.390 dolar arasında ve dış atış 2.410 dolar.” diyor.

Altın Fiyatları Kırılmanın Eşiğinde: Artık Bu Dipler Masada!

Bir ya da iki hafta içinde altın fiyatları yükselecek!”

CPM Group analistleri de önümüzdeki bir ya da iki hafta içinde altın fiyatlarının yükseleceğini öngörüyor. Bu bağlamda analistler, şu açıklamayı yapıyor:

Çok çeşitli siyasi, ekonomik ve finansal piyasa sorunlarının altını bu süre zarfında 2.450 dolar olmasa da 2.400 dolara doğru yükseltmesi muhtemel. Daha güçlü bir doların altın için olumsuz olması muhtemel değil: Dolar ve altının her ikisinin de daha güvenli para birimleri olarak güçlü yatırımcı talebi bulması bekleniyor. Gümüş fiyatlarının 28 Mayıs’ta başlayacak Temmuz Comex vadeli teslimat dönemi öncesinde önümüzdeki hafta güçlenmesi bekleniyor, bu da altın fiyatlarını yukarı çekmeye yardımcı olabilir.

Fed Tutanaklarıya Altın Düşüşe Geçti: Sırada Ne Var?

Daniel Pavilonis: Bu durum eninde sonunda altını yükseltecek!

Kıdemli Emtia Brokeri Daniel Pavilonis’e göre altın bir durgunluk yaşıyor olabilir, ancak fiyatını etkileyebilecek birkaç faktör var. Artan enerji fiyatları ve doların gücünden etkilenen faiz oranlarındaki potansiyel bir toparlanma altın üzerinde baskı yaratabilir. Ayrıca, seçimler yaklaşırken Fransa’daki siyasi istikrarsızlık nedeniyle Avrupa’da ters rüzgarlar ve artan oranlar olabilir.

Pavilonis, altının dolarsızlaşma, faiz oranları, borç ve siyasi istikrarsızlık gibi faktörler nedeniyle hala avantajlı olduğunu, ancak yukarı yönlü hareketinde bir duraklama olabileceğini düşünüyor. Altının Cuma günkü düşüşünde Fed’den gelen şahin yorumların yanı sıra piyasada belirsizliğe neden olan karışık veriler etkili olmuş olabilir. Pavilonis, küresel istikrarsızlığın eninde sonunda altın fiyatlarını yükselteceğini öngörürken, kısa vadede 2.250 dolar civarına kadar düşebileceğini tahmin ediyor.

Altın için izlenmesi gereken teknik seviyeler

Kitco Kıdemli Analisti Jim Wyckoff, traderların bu hafta için kendilerini long pozisyonda konumlandırdığını söylüyor. Wyckoff, “Yakın vadeli teknik duruşlar bu hafta altın ve gümüş için daha yükselişe döndü. Bu da grafik bazlı spekülatörleri piyasaların long taraflarına davet ediyor,” diyor. Bu bağlamda analist, şu seviyelere dikkat çekiyor:

Teknik olarak, Ağustos altın boğaları genel olarak yakın vadeli teknik avantaja sahip. Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, Haziran ayının en yüksek seviyesi olan 2.406,70 dolardaki sağlam direncin üzerinde bir kapanış yapmak. Ayıların bir sonraki yakın vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi ise vadeli işlem fiyatlarını Haziran ayının en düşük seviyesi olan 2.304,20 dolardaki sağlam teknik desteğin altına çekmek. İlk direnç 2.390,00 dolar ve ardından 2.400,00 dolarda görülüyor. İlk destek gecenin en düşük seviyesi olan 2.368,60 dolarda ve ardından 2.300,00 dolarda görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın için Kartlarda Neler Var? 14 Wall Street Analisti Açıkladı!