Uzman Açıkladı: Önümüzdeki 12 Ayda Altın’dan Neler Beklemelisiniz?

TELEMMGLPICT000085834718 trans NvBQzQNjv4BqjPlW8fi95tZtoIis0O 5mjPpJ3sdlQtqp iGaBIeuDU
TELEMMGLPICT000085834718 trans NvBQzQNjv4BqjPlW8fi95tZtoIis0O 5mjPpJ3sdlQtqp iGaBIeuDU
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, bugüne 1.758 dolar seviyelerinden başlasa da gün içinde 1.766 dolara kadar yükseldi. Peki, kapanışa doğru 1.760 dolar civarına gerileyen altında uzun vadede hangi seviyeler beklenmeli? Ekonomist Evren Devrim Zelyut, önümüzdeki 12 ay için değerli metale yönelik beklentilerini paylaştı.

Ekonomistten yatırımcılara altın tavsiyesi: Mütevazı olun

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere geçtiğimiz aylarda 1.800 doların üzerindeki seviyelerden işlem gören ons altın, Eylül ayının sonlarında bu kritik seviyenin altına düştü. O zamandan bu yana da belirli aralıklar arasında işlem görüyor, yatay seyrediyor.  Yatırımcılar altının ivme kazanmasını beklerken ilginç bir tahmin geldi. Ekonomist Evren Devrim Zelyut, yatırımcıların değerli metal hakkında mütevazılığını koruması gerektiğini söyledi.

"Düşüş Derinleşebilir" 3 Analist, Altın Beklentilerini Paylaştı!

Zelyut, kaleme aldığı yazısında, akla gelen ilk yatırım aracı olarak altından bahsetti. Ancak altın denildiği zaman küresel bir askeri, politik, siyasi, ticari ve sağlık riskinin ortaya çıkması gerektiğine dikkat çekiyor. 2020’nin Mart ayında ortaya çıkıp piyasalara ciddi darbe vuran koronavirüs salgınına dikkat çekerek o sırada altının fiyatının 1.470 dolardan 3 ay içerisinde yüzde 40’lık bir yükseliş ile 2.075 dolara yükseldiğinin altını çiziyor. Bu saatten sonra Delta varyantının kontrolden çıkması, yeni aşı gerekmesi durumunda altının aynı şekilde yükseliş yaşamasının sürpriz bir durum olmayacağını belirtiyor.

Ancak, öte yandan, devletlerin 2020’deki gibi karantina önlemleri almaya niyetli olmadığını, üretim sürecinin kesilmeyecek gibi olduğunu söylüyor. Delta varyantı probleminin sürü bağışıklığı ve aşılar ile çözülmesine odaklanıldığını bildiriyor. Dolayısıyla 12 aylık vadede altın fiyatındaki beklentilerde mütevazı olunması gerektiğini söylese de, “altın her zaman altındır” diyerek bunu unutmamak gerektiğini belirtiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Uzman Açıkladı: Önümüzdeki 12 Ayda Altın’dan Neler Beklemelisiniz?