Altın İçin Önemli Gelişme! İşte Fiyatları Nasıl Etkileyeceği…

ggg
ggg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatı Fed sarsıntısının ardından bir çıkış yakalayamadı, analistlere göre para politikasının yolunun değişmesi de beklenmiyor. Federal Rezerv’de Pazartesi günü geç saatlerde açıklanan büyük bir sarsıntının ardından altın piyasasının rahat bir nefes almaktan uzak olduğu görünüyor. Detaylar için Kriptokoin.com’u takip ediniz.

Altın için para politikası ne ifade ediyor?

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan 8 Ekim’de emekli olacağını söyledi ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren de 30 Eylül’de emekli olacağını söyledi. İki zor durumdaki bölgesel merkez bankası başkanı, geçen yıl yaptıkları yatırımlar için inceleme altına alınırken istifa ediyorlar. Analistler, önümüzdeki ay 19 sandalyeli para politikası toplantısında altı sandalyenin açık olacağını belirtiyor. Saxo Bank‘ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, yaptığı bir yorumda, komitedeki koltukların neredeyse üçte birinin doldurulması gerektiği için boş pozisyonların bir miktar belirsizlik yaratabileceğini söyledi.

Analistler, Rosengren’in boşluğunun gelecekteki para politikası üzerinde en önemli etkiye sahip olabileceğini çünkü mevcut sistemde 2022’de Federal Rezerv’in oy hakkı olan bir üyesi olacağını söylüyor. Hansen, “Fed’de şahin bir sesti” dedi. Dallas Fed temsilcisi 2023’te oy veren üye olacak. İstifalar aynı zamanda Federal Rezerv’in para politikasını değiştirmeye çalıştığı ve Kasım ayındaki para politikası toplantısında aylık tahvil alımlarını azaltma planlarını açıklayacağına dair beklentilerin arttığı bir dönemde geldi. Ayrıca daralmanın Aralık ayında başlayıp 2022 yılının ortalarında bitmesi bekleniyor.

En son değerlendirmeler, Federal Rezerv’in faiz oranı artışlarında eşit olarak bölündüğünü de gösteriyor. Şu anda dokuz üye, Aralık 2022’de faiz oranlarını artırma potansiyeli görüyor. Merkez bankasının faiz oranlarını artıracağı zaman için bir oy bile fark yaratabilir. Bazı analistler, Fed’deki sarsıntının altını etkilemediğini çünkü Rosengren’in güvercin bir başkanla değiştirilmesinin olası olmadığını söylediler.

Düşüş nereye kadar?

Fed haberlerini takiben, altın fiyatları ons başına 1,750 dolarlık kritik destek seviyesinin daha da altına düştü. Aralık altın vadeli işlemleri en son, gün için %1’den fazla düşüşle ons başına 1.731.70 dolardan işlem gördü. Kıdemli teknik analist Jim Wyckoff diyor ki:

Biraz şaşırtıcı olsa da, Kaplan ve Rosengren’in istifaları piyasaları veya Fed politikasını etkilemedi ve muhtemelen etkilemeyecek. Yeni Fed başkanları, Başkan Joe Biden tarafından değil bölge bankalarının yöneticileri tarafından seçiliyor, bu yüzden Biden para politikası üzerine ideolojisine sahip birini atayamaz.

Commerzbank değerli metaller analisti Carsten Fritsch, emekliliklerin altın fiyatlarını etkilemesini de beklemediğini söyledi. “Açıkçası, ilgili bölgesel Fed şubeleri tarafından atanacak haleflerinin benzer şekilde şahin görüşlere sahip olacağı varsayılıyor” dedi. Ekonomistler, daha sıkı para politikaları potansiyelinin ABD dolarını desteklemesi ve tahvil getirilerini artırması nedeniyle yatırımcıların ABD para politikasına yakından ilgi gösterdiğini belirtiyorlar, her ikisi de altın piyasası için olumsuz faktörler. Wall Street Journal’dan bir makaleye göre, Kaplan geçen yıl bireysel hisse senetlerinde birkaç milyon dolarlık işlem yaptı. Bu arada, Rosengren gayrimenkul yatırım ortaklıklarına yatırım yaptı ve gayrimenkul sektöründeki riskleri vurgularken hamle yaptığı için eleştirildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın İçin Önemli Gelişme! İşte Fiyatları Nasıl Etkileyeceği…

Yorumlar kapalı.