Altın İçin Önemli Veriler Açıklandı: “Bu Seviyeler Bekleniyor!”

d penny stocks
d penny stocks
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa analisti Neils Christensen’a göre, altın piyasası teknik satış baskısı görmeye devam ediyor ve beklenenden daha sıcak olan enflasyon verilerinin ardından çok az boğa eğilimi buluyor.

ABD TÜFE %7,5 gelerek  beklentileri aştı, gözler Fed’de

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimizde göre Perşembe günü, ABD Çalışma Bakanlığı ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin Aralık ayındaki 0,5’lik artışın ardından Ocak ayında %0,6 yükseldiğini açıkladı. Ekonomistler %0,4’lük bir artış tahmin ederken, veriler konsensüs tahminlerini geride bıraktı. Yıllık enflasyon da beklenenden çok daha sıcaktı ve 40 yıllık zirvelere yeniden ulaştı. Bazı ekonomistler enflasyonun %7,3’e yükselmesine hazırlanıyorlardı. Bu arada, çekirdek TÜFE de, Aralık ayındaki %0,6’lık artıştan sonra geçen ay da %0,6 arttı.

Neils Christensen’a göre altın piyasası, Çarşamba gününün 1.830 dolarda ilk direncin üzerine çıkmasının ardından teknik satış baskısı gördüğü için en son enflasyon verilerine fazla tepki vermiyor. Nisan altın vadeli işlemleri en son, günlük %0,66 düşüşle 1.824,40 dolardan işlem gördü. Bazı analistler, en son enflasyon verilerinin önümüzdeki ay Fed’in agresif tavrına ilişkin beklentileri artırması nedeniyle altın piyasasının bir teklif yakalayamadığını belirtiyor. Mart ayında 50 baz puanlık bir artırım için tahminler sağlamlaşmaya devam ediyor ve piyasalar şimdi bu yıl altı faiz artırımı potansiyelini fiyatlıyor.

Altın

CIBC kıdemli ekonomisti Katherine Judge, “Geniş tabanlı fiyat artışları, Fed’in şahin duruşunu sağlamlaştırıyor ve faiz artırımlarının aciliyetini artırıyor” yorumunu yapıyor. Capital Economics’te kıdemli ABD ekonomisti Andrew Hunter, Ocak ayı enflasyon verilerinin, küresel tedarik zinciri sorunlarının hafiflemeye başlamasıyla yılın en önemli işaretini temsil edebileceğini söylüyor. Ancak, fiyatların zirveye yakın olmasına rağmen, 2022’ye kadar yüksek kalmaya devam edeceğini de sözlerine ekliyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Çekirdek enflasyonun bu yıl aşağı çekilmesi için daha olumlu baz etkileri ve arz kıtlığının kısmen hafifletilmesini beklerken bu veri, bir süre daha Fed’in hedefinin oldukça üzerinde kalacağını gösteriyor.

Altın vadeli işlem fiyatları, sıcak ve 40 yılın en yüksek seviyesindeki önemli ABD enflasyon verilerinin hemen ardından Perşembe günü erken ABD işlemlerinde günlük düşük seviyelerine yakın seyrediyor. Tahminlerin üzerindeki veriler, bu yıl faiz oranlarında agresif bir artış görmek isteyen Fed şahinlerinin kampına giriyor. Kıdemli analist Jim Wyckoff’a göre, rapordan sonra ABD Hazine faizleri yükseldi ve bu da değerli metal piyasaları üzerinde baskı oluşturmaya yardımcı oldu.

Ham petrol, altın traderlarının önümüzdeki aylarda izlemesi gereken çok önemli bir piyasa olacak

Bloomberg bu hafta bir Goldman Sachs analisti Jeff Currie ile röportaj yaptı ve ana ham emtia vadeli işlem piyasalarının şu anda 28 piyasanın 1997-19’undan bu yana en ‘geriye gidişi’ gördüğüne dikkat çekti. Geriye dönüklük, yakınlardaki vadeli işlemlerin, ertelenmiş sözleşmelere göre daha yüksek bir primle işlem görmesi anlamına geliyor. Genellikle, ertelenmiş vadeli işlemler, taşıma primi nedeniyle daha yüksek fiyatlıdır. Geriye gidiş, emtia için güçlü kısa vadeli talep olduğunu gösteriyor. Jeff Currie, şu yorumu yapıyor:

Her şeyimiz bitti, petrol, gaz, kömür, bakır, alüminyum olması umurumda değil, adını siz koyun, biz bittik. Vadeli işlem eğrileri, benzerleri 30 yıldır görülmeyen kıtlıklarda fiyatlanıyor.

Altın

Ham petrol fiyatları, ham emtia fiyatlarındaki artışa öncülük ediyor. Bu nedenle Jim Wycko, ham petrolün, metal traderlarının önümüzdeki aylarda izlemesi gereken çok önemli bir piyasa olacağını belirtiyor. Bugün önemli dış piyasalarda, ham petrol fiyatları daha yüksek ve varil başına 90,50 dolar civarında işlem görüyor. ABD doları endeksi bugün erken yükseldi ve ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizi şu anda %1,994 ile iki yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor.

Altın fiyatları teknik analizi

Jim Wyckoff teknik olarak, Nisan vadeli altın boğaların genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip olduğunu ve iyi bir hafta geçirdiğini söylüyor. Analiste göre, boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefini, Şubat vadeli kontratlarını Ocak ayının yükseği 1.856,70 dolarda sağlam direncin üzerinde kapatmak, ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi ise, vadeli işlem fiyatlarını Ocak ayının düşüğü 1.780,60 dolarda sağlam teknik desteğin altına itmek. Analist, şu teknik seviyelere dikkat çekiyor:

İlk direnç, gecenin yükseği 1.837,30 dolarda ve ardından 1.850 dolarda görülüyor. İlk destek Salı gününün düşüğü 1.816 dolarda ve ardından bu haftanın düşüğü 1.807,50 dolarda görülüyor.

Altın

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın İçin Önemli Veriler Açıklandı: “Bu Seviyeler Bekleniyor!”