Reklamı kapat

“Patlayıcı Bir Hafta” Analistler: Altın Haftaya Bu Seviyelerde!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
0 görüntülenme
"Patlayıcı Bir Hafta" Analistler: Altın Haftaya Bu Seviyelerde!

Enflasyon yavaşlamaya başladı ve kripto piyasası başka bir erime aşamasından geçiyor. Bu ortamda altın hızla izlenecek varlık haline geliyor. Altın fiyatları 80 dolardan fazla yükseldi. Bu da Temmuz 2020’den bu yana en iyi haftalık performansı. Ancak analistler henüz yeni bir boğa piyasası tahmini yapmıyorlar.

Altın, en iyi haftalarından birini geçirdi

Spot altın fiyatı haftaya 1.681 dolardan başladı ve son olarak 1.770 dolardan işlem gördü. Bu, 24 Temmuz 2020’de sona eren haftadan bu yana altının birikerek 90 dolardan fazla yükseldiği ve o yılın 2.000 doların üzerinde yeni bir rekora ulaştığı haftadan bu yana en iyi performans. Güçlü dönüş, en son ABD enflasyon verilerinin fiyat baskılarının yavaşladığını göstermesinin ardından geldi. Piyasalar için en büyük paket, önümüzdeki aylarda daha esnek bir Fed olasılığı. Haber, ABD dolarını düşürdü ve altına ralli için fırsat verdi. Commerzbank analisti Carsten Fritsch, şu değerlendirmeyi yapıyor:

ABD TÜFE Ekim ayında beklenenden çok daha az yükseldi. Bu da Fed’in faiz artırımı beklentilerini azaltarak ABD doları üzerinde baskı yarattı. Ayrıca, ABD tahvil getirilerinin belirgin şekilde düşmesine neden oldu. Sonuç olarak, altın fiyatı 1.760 dolara çıkarak Ağustos sonundan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Altın

“Teknik traderlar için bu grafik hala çok güçlü”

Analistler, art arda yedi aylık kayıplardan sonra altında geri dönüş bekliyorlar. Bu, elli yıldan fazla bir sürenin en uzun kaybetme serisi. Ve altın nihayet Fed’in işleri yavaşlatacağı ve Çin’in yeniden açılacağı umuduyla, seçim manşetlerinin birleşimine geçti. RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Frank Cholly, şu yorumu yapıyor:

Perşembe günü çok olumlu bir kapanışla bir çıkış yaptık. Cuma günü bazı takipler alıyoruz. Teknik traderlar için bu grafik hala çok güçlü. Döneceğini söylemem için hiçbir sebep yok. Piyasa durmadan önce 1.775-1.800 dolara yakın seviyeler bulmamız mümkün.

Kripto çöküşü altına mı fayda sağlıyor?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ralli ayrıca, Sam Bankman-Fried’in kripto para borsası FTX’in Cuma günü Bölüm 11’de iflas başvurusunda bulunduğu kripto alanında bir başka büyük satışla aynı zamana denk geldi. Çöküşün, kripto ve genel olarak daha geniş piyasası etkileyecek yüksek düzeyde bir bulaşma riski var. Kripto oynaklığı bu sefer çok daha geniş bir erişime sahip. Bu yüzden, altın bu kripto kışının ilk aylarından daha fazla fayda sağlıyor. Gainesville Coins değerli metaller uzmanı Everett Millman, konu hakkında şunları söylüyor:

Yaz aylarına kıyasla kriptodaki durum değişti. Yatırımcılar bu yılın başlarında olduğundan daha fazla endişeli. Kripto pazarındaki sermaye birikimi oldukça büyük. Ve altının geleneksel bir rolü var. Sonuçta, güvenilir ve geleneksel bir güvenli liman olarak kabul görüyor.

Altın

Altının 1.800 doları kırması mümkün mü?

Altında halihazırda kaydedilen önemli kazanımlara rağmen, analistler değerli metalin daha da yükselmesi için alan görüyor. Frank Cholly, önümüzdeki hafta teknik olarak mümkün olan bir seviye olarak 1.830 doları vurguluyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Burada hala bir ivme var. Altın daha ağır bir dirence girmeden önce piyasanın 1.830 dolara döndüğünü görebiliriz. Fed’in çıkıp işleri biraz sakinleştirmeye çalışmadığı sürece bu mümkün.

Analistlere göre Fed pivotu için çok erken

Sarı metal için, her şey Fed ekseninin ne kadar hızlı gerçekleştiğine bağlı. Ancak analistler, Fed’in geri adım atması için çok erken olduğunu söylüyor. Bu nedenle değerli metalin yeni bir boğa piyasası hissi görmeden önce biraz daha sabırlı olması gerektiğini kaydediyorlar. Everett Millman, görüşlerini şu şekilde izah ediyor:

Fed’in daha güvercin bir tona işaret etmesine ve kripto piyasasındaki çöküşe dayanarak altının 1.900 dolara yükseleceğe ikna olmadım. Muhtemelen bu kazanımların bir kısmını geri verecek. Ancak 1.700 doların üzerinde tutunduğu sürece ivmenin devam ettiğini görebiliriz.

Frank Cholly, Fed Başkanı Jerome Powell’ın gazetecilere politikayı değiştirmenin erken olduğunu ve oranların beklenenden daha yüksek olabileceğini söylediğini belirterek, Fed’in yönünü değiştirme zamanı olmadığını ekliyor. Bu konuda ise şunları kaydediyor:

Enflasyon yavaşlıyor. Bu yüzden, Fed amaçlanan sonuçlarını görüyor. Ve belki biraz yavaşlamak mantıklı olur. Ancak Fed, faiz artırımlarını çok erken durdurmaktansa aşırıya kaçmayı tercih eder. Yakında bir tür Fed yorumu alırsam şaşırmam.

Altın nasıl devam tepkisi verecek?

Frank Cholly, Fed’den yalnızca gelecek yılın başında daha yumuşak bir dil görmeyi bekliyor. Ayrıca, bir duraklama hakkında konuşmak için erken olacağını belirtiyor. Powell’ın iki hafta önce söyledikleriyle çelişemeyeceğini ifade ediyor. Bu doğrultuda, şu açıklamayı yapıyor:

Bu nedenle altının 1.900 dolar veya 1.950 dolara gitmesini beklemiyorum. Önümüzdeki haftanın altın fiyatı hareketi, yönünü esas olarak, altının ralliye devam etme kabiliyeti için en baskın ağırlıklı itici gücü olan ABD dolarından alacak.

Altın

Everett Millman ise altının yönüne ilişkin olarak şu tahminlerini paylaşıyor:

Dolar, izlediğim en önemli şey. Çünkü çok büyük bir hareket gördük. Bu eğilim devam ediyor mu? Dolar düşecek mi, bekleyecek mi? Bunun altının kazanımlarını sürdürüp sürdüremeyeceği konusunda büyük bir rol oynayacak. Daha uzun vadede altın, 1.700 doların üzerindeki kontrolünü yeniden kazanmak ve önümüzdeki yıl çoğu emtiadan daha iyi performans göstermek istiyor.

Haftalık altın fiyatları teknik analizi

Teknik analist Christopher Lewis, altının teknik görünümünü şu şekilde resmediyor. Altın piyasaları, 50 Haftalık EMA’ya ulaşmak için hafta boyunca oldukça önemli ölçüde yükseldi. Ayrıca, günlük grafikte, 200-Günlük EMA’da olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu da elbette çok fazla etkiye sahip olacaktır. Sonuç olarak, bu alanın üzerine çıkarsa, muhtemelen 1.800 dolar seviyesine bakmak mümkün.

Öte yandan, 1.750 dolar seviyesinin altına geri dönerse, daha dik bir düzeltmenin ortasında olabilir. Altın şu anda gerçekten iyi durumda. Ancak bu kadar büyük bir yükseliş görmemize rağmen, gerçek şu ki, çok fazla destekle ödünç verdiğimiz gerçeğinden endişe etmeliyiz. Her şey eşit olduğunda, altın şu anda negatiften biraz daha olumlu. 1.800 dolar seviyesinin üzerine çıkarsa, duruma giren çok fazla yukarı yönlü momentum görmek mümkün.

Ancak, çok fazla oynaklık görmeye devam edeceğimizi düşünüyorum. Bu nedenle mum çubuğunun yalnızca bu kadarını okuyabiliriz. Ayrıca, bunun çoğu, yakın zamanda gerçekleşmeyecek olan, muhtemelen kendi ekseni etrafında dönen Fed’e dayanıyor. ABD’deki %7,7’lik enflasyon hiçbir yerde Fed’in kalmasını engelleyecek kadar uysal değil. Dolayısıyla durumun böyle olması, sonunda geri çekileceğimiz bir durum olmamasından daha olası. Bununla birlikte, Fed’in piyasada ne yapacağını tahmin etmek zor. Çünkü, açıkçası piyasa onun karşısında uçmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco
  • Fxempire

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

SHIB, FTX İflasının Ortasında Mesaj Yolladı: Balinalar Akın Etti!
SHIB, FTX İflasının Ortasında Mesaj Yolladı: Balinalar Akın Etti! Shiba Inu (SHIB)’nun resmi Twitter hesabı, bu haftaya damga vuran FTX krizinin ardından topluluğa bir mesaj yolladı. Projenin Twitter hesabı, ekibin büyümeye devam ederken topluluğun da yanında olmaya devam edeceklerini söyledi. Diğer yandan, SHIB satın alan balinaların...
Aslı Dinçer 3 hafta önce