Analist: Altın İçin Piyasa Bu Verileri ve Seviyeleri Fiyatlıyor!

gold kRzG 621x414@LiveMint 1621391849793
gold kRzG 621x414@LiveMint 1621391849793
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları, yüksek seviyelerin yakınında baskıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor ve son üç seansta 1.750 dolar ile 1.770 dolar arasında daha geniş bir aralıkta dalgalanıyor. Piyasa analisti Christian Borjon Valencia’ya göre, daha güçlü bir dolar, daha yüksek ABD Hazine tahvil getirileri ve hisse senedi kazançları dahil olmak üzere birçok faktör, değerli metalin aşağı yönlü hareketine katkıda bulunuyor. Bu arada ABD Dolar Endeksi (DXY), %0,22’lik yeni kazançlarla 94,00 yakınlarında güçlü kalırken, ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil getirileri, yatırımcıların sürekli yüksek enflasyon ve Fed’in Kasım ayında erken tapering beklentilerine ilişkin endişelerinin devam etmesiyle %1,55’e yükseldi. Analist, yüksek hisse senedi piyasalarının da traderları külçeden uzaklaştırdığını belirtiyor.

Çarşamba’dan Cuma’ya kadar, ABD’deki istihdam verileri ön planda

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, altın fiyatları üç gün sonra yeniden düşüşe geçti. Kıymetli metal, yazının yazıldığı sıralarda günlük %0,62 kayıpla 1.748,66 dolardan işlem görüyordu. Pazartesi günkü kayıpları azaltan ve %0,55 ile %1,44 arasında değişen ABD borsa endekslerinin gösterdiği gibi, piyasa hissiyatı şimdilik iyimser görünüyor.

Altın

ABD ekonomik raporu, traderların bir sonraki sarı metal hareketini ölçmelerine yardımcı olmak için kritik makroekonomik verileri içerecek. Çarşamba günü, Eylül ADP İstihdam Değişikliği verileri açıklanacak. Piyasa, Ağustos ayındaki 374K’ya karşı 428K yeni iş artışı bekliyor. Perşembe günü, 1 Ekim’de sona eren hafta için ABD İlk İşsizlik Başvurularının 350 bin olması bekleniyor. Cuma günü, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Tarım Dışı İstihdam raporunu yayımlayacak. Piyasa, ABD ekonomisinde 488 bin yeni iş yaratılmasını bekliyor. 

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, iyi bir istihdam raporunun kendisini tapering süreci konusunda ikna edeceğini söyledi. Sonuç Başkan Jerome Powell’ın beklediği gibi olursa, tapering duyurusu FOMC’nin Kasım  toplantısında yapılabilir. 

Altın

Altın fiyatı teknik görünümü

Piyasa analisti Christian Borjon Valencia, spot altın fiyatının günlük hareketli ortalamaların (DMA’lar) oldukça altında kaldığını ve bunun da aşağı yönlü bir eğilimi gösterdiğini belirtiyor ve Pazartesi fiyat hareketi içindeki günlük kapanışın, doğrulama gerektirse de bir ayı-harami paterni oluşturabileceğini söylüyor. Christian Borjon Valencia, analizine şu şekilde devam ediyor:

Altın ayılar, düşüş trendini sürdürmek istiyorlarsa, 5 Ekim’in düşüğü 1.747 doların altında bir kırılmaya ihtiyaçları olacak. Bu sonuç durumunda, kartlarda 1.687 dolara doğru bir hareket var. Ancak yolda bazı engeller bulunacaktır. İlk destek 29 Eylül’ün en düşük seviyesi 1.721 dolar, ardından 1.700 dolar olacak.

Altın
Altın fiyatı günlük grafik

Analist, öte yandan, altın boğaların kontrolü yeniden kazanmak istiyorsa, 50 günlük hareketli ortalamanın (DMA) üzerinde 1.782 dolar seviyesinde bir günlük kapanışa ihtiyaçları olacağını söylüyor ve şu seviyelere dikkat çekiyor:

Bu başarıldığında, aşağıdaki kilit direnç seviyeleri 1.800 dolarda 200-DMA ve 1.808 dolarda 100-DMA olacaktır. Göreceli Güç Endeksi (RSI) 46’da, biraz daha düşük, aşağı yönlü önyargıyı destekliyor, bu nedenle başka bir düşüş olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Analist: Altın İçin Piyasa Bu Verileri ve Seviyeleri Fiyatlıyor!