Bu Tarihe Dikkat: Altın İçin Satış Dalgası Bekleniyor!

Bu Tarihe Dikkat: Altın İçin Satış Dalgası Bekleniyor!
Bu Tarihe Dikkat: Altın İçin Satış Dalgası Bekleniyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TD Securities’e göre, Federal Reserve Şubat enflasyon raporundan sonra bir tehdit olmaya devam ettiğinden, altın piyasasının geri çekilmesi ve kısa vadede daha istikrarlı bir seviyeye oturması muhtemel. Bu arada, piyasadaki iyimserliğin artması yakın vadede altını baskılayabilirken, bir piyasa analisti daha yüksek bir taban fiyat öngörüyor.

“Altında kesintisiz bir boğa koşusu için henüz çok erken!”

TD Securities emtia başkanı Bart Melek’e göre, altın piyasası, istikrarlı bir teknik seviyeye yerleştiğinde ivmesini kaybedecek ve son kazanımlarının bir kısmını önümüzdeki haftaya geri verecek. Çünkü analist, hala Fed’in şahin bir duruşu desteklemeye devam etme riskinin olduğunu söylüyor. Şubat enflasyon raporu, fiyat baskılarının yeterince hızlı düşmediğini doğruladı. Bu nedenle piyasalar, Fed’in 22 Mart toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artışı daha bekleyecek. Ve bu, bankacılık sektöründeki son serpintilere rağmen gerçekleşecek. Melek, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yüksek enflasyon oranı göz önüne alındığında, ABD merkez bankasının şu anda politikayı agresif bir şekilde güvercin bir duruşa çevirmesi zor olacak. Özellikle finansal sistem riskinin, finansal sistemi istikrara kavuşturmak için geri adım atmaya hazır olduğuna işaret eden resmi açıklamalar arasında azaldığı göz önüne alındığında.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, son ABD TÜFE verileri, gıda ve enerji hariç fiyatların aylık bazda %0,5 artarak beş ayın en büyük artışını gösterdiğini gösterdi. Bir yıl öncesine göre çekirdek TÜFE, piyasa beklentileriyle büyük ölçüde uyumlu olarak %5,5 arttı. Ekonomistler, oynak gıda ve enerji sektörlerini hariç tuttuğu için çekirdek TÜFE ölçüsüne özellikle dikkat ediyorlar. Melek, makro durum göz önüne alındığında altında ‘kesintisiz bir boğa koşusu’ için henüz çok erken olduğunu sözlerine ekliyor.

Altın

“Bu ralli, muhtemelen short kapamadan destek görüyor”

Silicon Valley Bank’ın çöküşünün ardından Çarşamba günü 1.930 dolara yükselen altının rallisi henüz duraksamadı. Melek’e göre, ılımlı ücret verileri ve finansal sistem endişelerinin birleşimi, piyasaları hazine eğrisi boyunca oranları keskin bir şekilde düşürmeye, fiyatları keskin bir şekilde daha düşük bir nihai faiz oranında fiyatlandırmaya, bir pivot için beklentileri hızlandırmaya ve daha yüksek kredi risklerine sevk etti. Melek ayrıca, şu hususa dikkat çekiyor:

Bu ralli, muhtemelen Cuma günkü maaş bordroları öncesinde Fed Başkanı’nın son şahin söylemine yanıt olarak alınan short pozisyonların kapatılmasıyla destekleniyor.

Altın, ilerleyen zamanlarında bu seviyenin üzerinde işlem görecek

Ancak fiyat hareketindeki bir duraklama, altının bu yıl içinde başka bir büyük ralli görmeyeceği anlamına gelmiyor. Özellikle de nihai Fed pivotu artık daha gerçekçi görünüyorken. Bu doğrultuda Melek, şu yorumu yapıyor:

Şu anda yüksek faizler ve artan kredi riski, muhtemelen ekonomiyi daha hızlı yavaşlatacak ve faizleri 2023’e doğru eğri boyunca düşürecek. Fed Fonları zirvesine yakın olduğundan ve daha erken bir dönüş mümkün olduğundan, son fiyat hareketleri piyasaların daha uzun vadeliye odaklandığını gösteriyor. Vade ve daha güvercin bir politikaya doğru eğilimin ne zaman gerçekleşeceği ve nihai faizin artacağı konusunda daha az endişe duyacağı zaman.

Altın

Piyasalar, Fed’in yönünü belirlemek için enflasyon ve ücret artışı gibi ekonomik göstergelere odaklanırken, TD Securities altının yılın ilerleyen zamanlarında 1.925 doların üzerinde işlem göreceğini tahmin ediyor. Melek, ‘önümüzdeki aylarda önemli bir yukarı yönlü risk’ olduğunu da sözlerine ekliyor.

Analist, altın fiyatının 1.900 doları tutmasını beklemiyor

ABD hükümetinin mudilerin parasının iflas eden bölgesel bankalarda güvende olmasını sağlama taahhüdü, büyük bir bankacılık krizine ilişkin korkuları yatıştırıyor gibi görünüyor. Piyasadaki iyimserliğin artması yakın vadede altını baskılayabilirken, bir piyasa analisti daha yüksek bir taban fiyat gördüğünü söylüyor.

Natixis’in değerli metal analisti Bernard Dahdah, bir araştırma notunda, hükümetin California’daki Silicon Valley Bank ve New York’taki Signature Bank ile ilgili attığı adımlar bulaşma korkularını ve daha geniş bir bankacılık krizini azalttığı için altın fiyatlarının 1.900 doları tutmasını beklemediğini söylüyor. Dahdah’ın kısa vadeli görünümü, altın fiyatlarının Salı günü 1.900 doların biraz üzerindeki desteği test etmesiyle geldi.

Altın

Natixis, altın tahminlerini yükseltti

Riskler azalırken Dahdah, risklerin tamamen ortadan kalkmadığını ve altını daha yüksek fiyattan destekleyeceklerini söylüyor. Natixis, ortalama altın fiyatı tahminini 1.790 dolar olan ilk 2023 tahmininden 1.830 dolara yükseltti. Dahdah, Fed’in para politikası duruşunun altın için en önemli faktör olmaya devam ettiğini kaydediyor. Daha büyük bir bankacılık krizi potansiyelinin ABD merkez bankasını bu yıl faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltmekten alıkoyabileceğini belirtiyor.

Bununla birlikte, Federal Reserve ekonomiyi korumakla enflasyonu soğutmak arasında ince bir çizgide yürüyecek. Salı günü ABD Çalışma Bakanlığı, Tüketici Fiyat Endeksi’nin Şubat ayında yıllık %6.0 artış gördüğünü söyledi. Aynı zamanda, çekirdek enflasyon yıl için %5,5 artarak merkez bankasının %2’lik hedefinin oldukça üzerinde kaldı.

CME FedWatch aracına göre piyasalar, Federal Reserve’in 22 Mart’ta faiz oranlarını 25 baz puan artırma ihtimalini %82 olarak görüyor. Merkez bankasının oranları değiştirmeme ihtimali ise giderek artıyor. Beklentiler, piyasaların 50 baz puanlık bir faiz artırımı için yaklaşık %80 şans gördüğü geçen haftaya göre önemli ölçüde değişti. Daha ileriye bakıldığında, piyasalar yaz sonunda olası bir faiz indirimini fiyatlamaya başlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Tarihe Dikkat: Altın İçin Satış Dalgası Bekleniyor!