“Yeni Satış Dalgası Olabilir” 4 Analist, Altın Beklentilerini Paylaştı! 

"Yeni Satış Dalgası Olabilir" 4 Analist, Altın Beklentilerini Paylaştı! 
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolardaki amansız yükseliş ve daha agresif bir ABD faiz artırımı korkuları, külçe talebi üzerinde baskı oluşturuyor. Bu yüzden altın fiyatları Cuma günü, üst üste beşinci haftalık düşüşünü sürdürdü. Analistler, piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Altın, anlamlı bir yukarı yönlü momentum belirtisi göstermiyor”

Spot altın, basın zamanında %0,3 düşüşle 1.704,59 dolara geriledi. Sarı metal, bu hafta şimdiye kadar %2,1 değer kaybetti. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,2 düşüşle 1.701,70 dolara geriledi. OANDA kıdemli analisti Jeffrey Halley, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, bu hafta daha güçlü bir ABD doları karşısında soldu. Ancak 1.700,00 dolardan önce geçici bir üs oluşturmaya çalışıyor gibi. Bununla birlikte, 1.750,00 dolar bölgesiyle sınırlı rallilerle anlamlı bir yukarı yönlü momentum belirtisi göstermiyor.

Altın

Dolar, off-shore yatırımcılar arasında dolar fiyatlı altın talebini bastırmaya devam ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere DXY, 20 yılın en yüksek seviyelerine yerleşti. Jeffrey Halley, “Daha büyük teknik resimde, riskler aşağı yönlüyken hala kırılgan görünüyor” diyor.

ANZ Research: Altına yönelik yatırım talebi zayıflıyor

ABD Merkez Bankası’nın en şahin politika yapıcılarından ikisi Perşembe günü konuştu. Merkez bankasının bu ayki politika toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırımını daha desteklediklerini söylediler.

Daha yüksek faiz oranları ve tahvil getirileri, getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini yükseltir. Benchmark ABD 10 yıllık Hazine faizleri Cuma günü düşüş kaydetti. Bu da altına hafif destek sağladı. ANZ Research, gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Altına yönelik yatırım talebi zayıflıyor. Altın, Fed’in büyük faiz artırımı beklentileri nedeniyle baskı altında kalacak.

Altın

“Bunlar olmadıkça, altının herhangi bir yükseliş görme olasılığı düşük”

Chicago Blue Line Vadeli İşlemleri baş piyasa stratejisti Philip Streible’a göre, güçlü dolar altını aşağı itiyor. Analist, tüketici enflasyon verisinden sonra, trader’ların beklentilerini 75 baz puanlık artıştan 100 baz puanlık artışa yükselttiğini kaydediyor. Streible, şu öngörülerini paylaşıyor:

Enflasyon, faiz artırımlarını durduracak kadar kötüleşmedikçe veya diğer merkez bankaları Fed kadar agresif olmaya başlamadıkça ve bu doları zayıflatmadıkça, altının herhangi bir yükseliş görme olasılığı düşük.

Altın

Bu arada piyasalar, Temmuz ayı için 100 baz puanlık bir faiz artışında fiyatlandırıyor. Fed’den Christopher Waller, “piyasalar kendilerini aşmış olabilir” yorumunu yaptı. Ayrıca, ABD’de haftalık işsizlik başvuruları art arda ikinci hafta yükseldi. Bu da işgücü piyasasında bir miktar soğumaya işaret ediyor.

Pablo Piovano: Altın için kapı daha fazla kayıplara açık

Altın vadeli işlem piyasalarına olan açık faiz, yukarı yönlü yeniden başladı. CME Group’un ileri düzey verilerine göre Perşembe günü yaklaşık 16,7 bin kontrat arttı. Bunun yerine hacim, art arda iki günlük düşüşün ardından yaklaşık 68,1 bin kontrat küçüldü.

XAU

Altın fiyatları bacağını aşağı uzattı. Sarı metal, Perşembe günü 1.700 doların altındaki bölgeyi kısaca ziyaret etti. Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre, hareket, en azından çok yakın vadede düşüş trendinin devam ettiğini ortaya koyan yükselen açık faizin ortasında gerçekleşti. Bu arada analist, 1.700 dolarlık alanın şu an için sağlam bir çekişme sunmaya devam ettiğini kaydediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

“Yeni Satış Dalgası Olabilir” 4 Analist, Altın Beklentilerini Paylaştı!