Altın İki Büyük Darbe Aldı: Ancak Analistler Fırsat Görüyor!

Altın İki Büyük Darbe Aldı: Ancak Analistler Fırsat Görüyor!
Altın İki Büyük Darbe Aldı: Ancak Analistler Fırsat Görüyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir-iki yumruk altını yere serdi. Bu arada analistlere göre altın fiyatlarının daha da düşmesi için yer var. Ancak, buna rağmen analistler yatırımcıların bu düzeltmeyi stratejik bir alım fırsatı olarak görmeleri gerektiğini söylüyor.

Altın, Çin’den ve ABD’den iki darbe aldı ve sert düştü!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın geniş bir aralıkta konsolide olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, değerli metal geçen haftayı büyük bir dalgalanmayla kapattı. Hayal kırıklığı yaratan ekonomik veriler hafta ortasında altın fiyatlarının 2.400 dolar seviyesindeki ilk dirence ulaşmasına yardımcı oldu. Ancak piyasa Cuma gününü eksi bölgede tamamlayarak kayıp serisini üç haftaya çıkardı. Bu da boğa momentumunun kalıcı olmadığı kanıtlandı.

Bu arada, Çin Halk Bankası‘ndan gelen verilerin, merkez bankasının geçen ay altın satın almadığını gösterdi. Böylece Çin’in 18 aylık rekor bir alışveriş çılgınlığını sona ermiş oldu. Bunun ardından Cuma günü erken saatlerde satışlar başladı. Ayrıca, ABD ekonomisi Mayıs ayında beklentileri önemli ölçüde aşarak 272.000 istihdam yarattı. Aynı zamanda ücretler de beklentileri aşarak %0,4 oranında arttı. İlk bakışta, ekonomik veriler piyasaların faiz oranı beklentilerini bir kez daha değiştirmesine ve Eylül ayında olası bir faiz indirimini masadan kaldırmaya başlamasına neden oldu.

UBS, Altın Tahminlerini Revize Etti: Yükseliş Sona Ermedi!

Altın, henüz düşüşe geçmiş değil!

Tastylive.com Vadeli İşlemler ve Forex Müdürü Christopher Vecchio, istihdam rakamlarının piyasanın düşündüğü kadar sağlıklı olmadığını söylüyor. Hükümet rakamları ile hane halkı anketi arasında büyük bir tutarsızlık olduğuna dikkat çekiyor. Hükümet rakamları sağlam kazanımlar gösteriyor.

Ancak hane halkı anketi 408.000 iş kaybı olduğunu ortaya koyuyor. Aynı zamanda, tam zamanlı pozisyonlarda keskin bir düşüş ve yarı zamanlı istihdamda artış oldu. Vecchio, “Veriler, diğer raporlarda gördüğümüz işgücü piyasası büyümesinin yavaşlamaya başladığını yansıtıyor” diyor. Analist, son geri çekilmeye rağmen yılsonu hedefinin 2.575 dolar olmaya devam ettiğini söylüyor.

Fed Beklentisiyle Altın Fiyatı Yükseliyor: Devamı Gelecek mi?

Tüm bunlar altını desteklemeye devam ediyor!

Analistler ayrıca Çin’in geçen ay altın rezervlerini arttırmadığına dair hayal kırıklığı yaratan haberi de omuz silkerek karşılıyor. Birçok analist, merkez bankasının 18 ay boyunca altın satın aldıktan sonra ara vermesinin şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Birçok analist bunu kısa vadeli bir duraklama olarak görüyor. MarketGauge Ticaret Eğitimi ve Araştırma Direktörü Michelle Schneider, altındaki satışlara rağmen piyasada temel bir değişiklik olmadığını söylüyor. Bu bağlamda Schneider, şu açıklamayı yapıyor:

Hala jeopolitik belirsizlik var, hala enflasyon var ve hala devlet borçları ve harcamaları kontrolsüz bir şekilde artıyor. Tüm bunlar altını desteklemeye devam eden faktörler. Altının uzun vadeli boğa piyasasına girmesi için dünya barışının sağlanması ve enflasyonun %2’ye düşmesi gerekiyor. Bu şu anda benim için biraz uzak bir ihtimal gibi görünüyor.

Altın Yatırımcılarının Gözü Bu Veride: Fiyatları Nasıl Etkileyecek?

Altının bu seviyelere düşmesi mümkün, ancak…

Altının temelleri güçlü kalmaya devam etse de analistler yatırımcıların düşen bıçağı yakalamasını beklemiyor. Schneider, normal bir düzeltmede altın fiyatlarının kolayca %10 düşebileceğini söylüyor. Ayrıca, desteğin 2.200 dolara kadar inmesinin mümkün olduğunu belirtiyor. FxPro’da kıdemli piyasa analisti olan Alex Kuptsikevich de 2.200 dolar seviyesini izlediğini söylüyor. Bu bağlamda Kuptsikevich, şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Ekim ayının en düşük seviyelerinden Mayıs ayındaki zirveye kadar olan tüm yukarı yönlü momentumdan geniş bir kar alımının başlangıcını görüyor olabiliriz. Mevcut hareket hızlı bir şekilde sona erecek gibi görünmüyor. Önümüzdeki birkaç hafta içinde altının 2.200 dolar seviyesine inmesine hazırlıklı olmalıyız; bu da fiyatı Mart konsolidasyon bölgesinin hemen üzerine geri getirecek ve Ekim-Mayıs yükselişinin %61,8’ine düzeltecektir.

Güç terazisi altın ayıların lehine döndü!

FXTM’de Piyasa Analizi Müdürü olan Lukman Otunuga, ayılar kontrol altındayken, fiyatların bu hafta toparlanması için hala bir şans olduğunu söylüyor. Otunuga, “Piyasalar Fed kesintilerine dair yeni umutlar bulmadıkça, güç terazisi ayıların lehine döndü. Ayrıca, kartlarda daha fazla düşüş var. Bu da bizi ABD TÜFE’sine ve Fed kararına odaklanacağımız önümüzdeki haftaya götürüyor,” diyor.

Önümüzdeki hafta izlenecek ekonomik veriler ve etkileri

Ekonomistler beklenenden daha güçlü gelen istihdam verisinin şaşırtıcı olduğunu söylüyor. Ancak, Fed’in daha çok enflasyona odaklandığını belirtiyor. Zayıf bir TÜFE raporunun Eylül ayında faiz indiriminin tekrar gündeme gelmesine neden olması mümkün. TD Securities tahvil piyasası stratejistleri, şu yorumu yapıyor:

Risk, ABD tüketicisinin son dönemdeki gelişimi göz önüne alındığında başkanın biraz iyimser görünmesi ve Mayıs TÜFE raporunun daha fazla enflasyon ilerlemesi göstermesi. Ayrıca nokta grafiğinin 2024 için medyan olarak iki ve 2025 için dört kesinti göstermesini bekliyoruz.

  • Çarşamba: ABD TÜFE. Federal Reserve para politikası kararı.
  • Perşembe: ABD ÜFE. Haftalık işsizlik başvuruları. Japonya Merkez Bankası para politikası kararı.
  • Cuma Michigan Üniversitesi Ön Tüketici Duyarlılığı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın İki Büyük Darbe Aldı: Ancak Analistler Fırsat Görüyor!