Reklamı kapat

Profesyonel Analistler: Altın Mart’a Kadar Bu Dipleri Görebilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 7 gün önce
0 görüntülenme
Profesyonel Analistler: Altın Mart'a Kadar Bu Dipleri Görebilir!

Altın piyasası, ayın başında iki yılın en düşük seviyesinden sıçradıktan sonra sağlam kazançlarını koruyor. Bununla birlikte, bir piyasa analisti, genel makroekonomik manzaraya bakıldığında değerli metalin aşırı değerlendiğini söylüyor. TDS analistleri ise 2023 ilk çeyreğine kadar 1.600 doların altına düşüş bekliyor.

“Altın aşırı değerli, bu seviyelerde altının peşinden koşmazdık”

Quant Insight analitik başkanı Huw Roberts, modellemelerine göre altın fiyatlarının %7,4 oranında aşırı değerlendiğini söylüyor. Mevcut makro ortam göz önüne alındığında, altının rayiç değerinin 1.614 dolar civarında olduğunu belirtiyor. Yorumlar, altın fiyatlarının en son gün için yaklaşık %0,40 artışla 1.756 dolardan işlem görmesiyle geldi.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, 3 Kasım’daki iki yılın en düşük seviyesinden yaklaşık %8 yükseldi. Roberts , “Bizim açımızdan bu seviyelerde altının peşinden koşmazdık” diyor. Aynı zamanda Roberts, bu ralliyi henüz soldurmak istemeyeceğini de kaydediyor. Roberts ayrıca, hedge fonlardan gelen kısa vadeli akışın, altının aşırı fiyat hareketinin arkasındaki en önemli faktör olduğundan şüphelendiğini söylüyor. Buradan hareketle şu açıklamayı yapıyor:

Bu ralliyi yönlendiren makro temeller değil. Pozisyon ve akış gibi görünüyor. Modellememiz, makro temellerin hala önemli olduğunu gösteriyor.

Altın

Altın fiyatlarındaki ralli short kapamadan kaynaklanıyor

Vadeli işlemler piyasasındaki pozisyonlar da QI’nin modellemesini doğruluyor gibi. Commodity Futures Trading Commission’dan (CFTC) alınan son veriler, altının rallisinin çoğunlukla short kapamadan kaynaklandığını gösterdi. COT verileri, para yöneticilerinin short pozisyonlarını kapatmak için son iki haftada 5 milyon ons altın satın aldığını gösteriyor. Aynı dönemde hedge fonlar yükseliş pozisyonunda 1,7 milyon ons satın aldı.

Altın destekli borsa yatırım fonları da yükseliş eğiliminin olmadığını vurguladı. Fiyatlar yükselirken, SPDR Shares Gold Shares (NYSE: GLD) varlıklarının 4,6 ton düştüğünü gördü. Roberts, aşırı değerli olanın sadece altın olmadığını söylüyor. QI modellemesi emtia sektörünün çoğunun aşırı değerli olduğunu gösteriyor.

“Madencilik hisse senetleri de şu anda aşırı pahalı”

Huw Roberts ayrıca madencilik hisse senetlerinin de şu anda aşırı pahalı olduğunu söylüyor. Roberts, nispeten dirençli bir ABD ekonomisinin Federal Reserve’in yumuşak bir iniş yapmasına ve faiz oranlarını agresif bir şekilde yükselttiği için resesyondan kaçınmasına yardımcı olabileceği yönünde değişen beklentilerin döngüsel varlıkları bazı yatırımcılar için çekici hale getirdiğinden şüphelendiğini belirtiyor. Roberts, QI modellemesinin ekonomik tahminler sağlamadığını da belirtiyor. Ancak, mevcut koşulları ölçtüğünü ve bu faktörlere dayalı olarak rayiç değeri belirlediğini kaydediyor.

Altın

“Altın fiyatları, 2023’ün ilk çeyreğine kadar 1.575 dolara düşecek”

TDS’deki analistler ise altın fiyatlarının kısa vadede yukarı yönlü bir potansiyele sahip olduğunu söylüyor. Ancak Banka, ilk olarak Temmuz sonunda sarı metal konusunda düşüşe geçti. Ayrıca, Ağustos ayında short bahsini ikiye katladı. Banka, değerli metal fiyatının 2023’ün ilk çeyreğine kadar 1.575 dolara düşmesini bekliyor. Bununla birlikte, birçoğunun 1.800 dolardaki direnci test etmek için fiyatları aradığını belirtiyor. Bu bağlamda analistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fiyatlardaki küçük bir artışın kayda değer bir CTA alım faaliyetine dönüşmesi mümkün. Ayrıca, altın piyasalarındaki pozisyon riskleri hala yukarı yönlü. Bunun, ralliyi bastırmak isteyen değerli metal ayıları için çekici bir kurulum olması muhtemel. Ancak, faizler ve döviz piyasalarında CTA alımının tükenmesine ilişkin işaretler, bu senaryonun olasılığının azaldığını gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FSMA: Bu Kripto Paralar Menkul Kıymet Değil!
FSMA: Bu Kripto Paralar Menkul Kıymet Değil! Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi Perşembe günü bir açıklama yaptı. Kripto paralar ve menkul kıymet olma durumları hakkında konuştu. İşte detaylar… Belçika’nın finansal düzenleyicisinden kripto paralar için açıklama Belçika’nın Finansal Hizmetler ve Piyasa Otoritesi, geçtiğimiz gün...
Aslı Dinçer 7 gün önce