Gözler ABD Enflasyonunda! Altın Nasıl Etkilenir?

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
226 görüntülenme
Gözler ABD Enflasyonunda! Altın Nasıl Etkilenir?

Altın piyasası, Silicon Valley Bank’ın (SVB) çöküşünden kaynaklanan artan bulaşma korkularının ortasında ve kaotik bir piyasa ortamında güvenli liman akışlarını kendine çekiyor. Piyasalar ayrıca, 22 Mart’taki Federal Reserve toplantısı öncesinde faiz oranı artırım beklentilerini yeniden değerlendiriyor.

“Bu altın için faydalı!”

Forex.com kıdemli teknik stratejisti Michael Boutros, altın sektörünü yukarı iten iki ana etken olduğunu söylüyor. Boutros Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Bulaşma riski var ve Fed’in öngördüğü kadar agresif bir şekilde sıkılaştırmaya devam edip edemeyeceği sorusu var. Bu altın için faydalı,” yorumunu yapıyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, SVB ve Signature Bank şokunun ardından beş haftanın en yüksek seviyelerine yükseldi ve 1.900 dolar seviyesinin üzerinde rahatça işlem gördü.

“Altın için bir sonraki kritik seviyeye geliyoruz”

Analistlere göre, altın için trade’de çok daha fazla olumlu yön var, ancak önce belirli teknik seviyelere ulaşılması gerekiyor. Boutros, şu seviyelere dikkat çekiyor:

Bir sonraki kritik seviyeye geliyoruz ve bu 1.912-1.918 dolar. Bu altı dolarlık aralık kritik, çünkü bu yılın yüksek gün kapanışı ve 2021 yüksek gün kapanışı. Burası çok önemli bir bölge.

Altın

Boutros’a göte, altın bu aralığın üzerine çıkamazsa, bu aşırı alım olduğuna dair bir işaret olacak. Bu arada, altın haftalık olarak bu seviyenin üzerinde kapanırsa, bunun daha geniş bir yükseliş trendinin yeniden başladığına işaret edeceğini de sözlerine ekliyor. Boutros “Şu anda, bu seviyeye gelirken biraz daha savunmacı olmaya başlardım. Bu, altın rallisi için ilk büyük engel testi,” diyor.

“Güvenliğe uçuş ve faiz artışı hala sürücü koltuğunda”

Blue Line Futures’ın baş piyasa stratejisti Phillip Streible, güvenliğe uçuş ve faiz artışı beklentilerinin kısa vadede sürücü koltuğunda kalacağını söylüyor. Stratejist, piyasanın faiz artırımını duraklatmayı fiyatladığını, ancak bu yıl için faiz indiriminin görünmediğini kaydediyor. Bu bağlamda Streible, şu açıklamayı yapıyor:

Fed, faizleri o kadar hızlı artırdı ki, işlerin bozulmaya başladığını biliyorduk. Şimdi, merkez bankasının duruşunu yeniden düşünmesi gerekiyor. O toplantıya sadece dokuz gün kaldı.

“Altın fiyatının 2.000 dolara yükselme şansı çok yüksek”

Walsh Trading’in eş direktörü Sean Lusk’a göre, bankacılık sektörü mali sıkıntı içindeyken, bankaların sermaye artırmak için altın varlıklarını satmaya başlayabileceklerine dair bir endişe var ve bu kısa vadeli bir olumsuzluk olacak. Lusk, negatif bir işaret olarak 1.880 doların altında bir kapanışı izliyor. Bu doğrultuda şu seviyeleri işaret ediyor:

Burada aradığım şey 1.880 doların altında bir kapanış. Bu, kapıyı 1.840 dolara açabilir ve ardından 1.812 dolar seviyesinde bir çift dip elde ederiz. Benim izlediğim teknik seviyeler bunlar. Bununla birlikte, altın piyasası günlük zirvesi olan 1.913 doların üzerinde kapanabilirse, bu rallinin daha fazla yukarı yönlü potansiyeli vardır. Altının 2.000 dolara kadar yükselme şansı çok yüksek.

Altın

Salı günkü TÜFE raporunu unutamam

Salı günkü TÜFE açıklaması altın için çok önemli olacak. Boutros, “Sal günü altın için ‘ol ya da öl” günü diyor. Piyasa konsensüs tahminleri, ABD enflasyonunun Şubat ayında %6’ya yavaşlaması yönünde. Boutros, “Piyasadaki çalkantı kesinlikle Fed’in kararlarını etkileyen bir şey, ancak günün sonunda enflasyon yükseliyorsa, hedeflediği şey bu olmalı,” yorumunu yapıyor.

Piyasa şu anda Fed’in 22 Mart’ta 25 baz puan daha artırmayı mı yoksa sıkılaştırma döngüsünü durdurmayı mı seçeceği konusunda hararetli bir tartışma içinde. Boutros, Fed’in kararını büyük ölçüde TÜFE raporunun belirleyeceğini de sözlerine ekliyor. Bu konudaki görüşlerine şu şekilde açıklık getiriyor:

Piyasa temelde faiz politikası beklentisini sıfırlıyor. Aya %80 50 baz puan ile giriyorduk. Ama bugün, bir noktada, bir hiç için %60’a doğru savruldu. Dolayısıyla bu radikal dalgalanmalar volatiliteyi artırmaya devam edecek.

2008’den çıkarılan dersler: Altında ‘kısır’ bir arınma riski!

Fed etrafındaki beklentiler piyasayı yönlendirirken, altının yukarı yönlü potansiyeli açık. Ancak anlatı değişirse Boutros, bir satışın ‘kötü’ olabileceğine dikkat çekiyor. Analist, “İnsanlar sadece Fed beklentilerini yeniden ayarlamak istiyor. Büyük soru, hız değil, nihai oran, yani Fed’in nerede seviye atlayacağı meselesi,” diyor.

2008 mali krizi sırasında, altın yılın ortasına doğru ralli yaptı ve ardından piyasa büyük bir düzeltmeyle sarsıldı. Fed’in faiz oranlarını düşürmesinin ardından, altın piyasası başka bir boğa koşusuna girdi ve 2009’da rekor seviyelere ulaştı. Bu noktadan hareketle Boutros, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Hikaye, sarı metal için aniden tersine kayabilir. Ancak arınma kısır olabilir. Gerçekten yükselişe geçebilir ve sonra aniden faiz oranı beklentileri değişebilir. Günün sonunda, teknikler çok açıktı. Büyük bir yükseliş trendi desteği savunması yaptık. Benim için kumdaki çizgi hala 1.807 dolar.

ABD’nin bankacılık rotasına tepkisi enflasyonist mi?

Lusk, bankacılık serpintisinin kısa vadede altın için yukarı yönlü olduğunu, ancak uzun vadede olumsuz bir itici güç olabileceği fikrini de dile getiriyor. Buradan devam eden Lusk, şu açıklamayı yapıyor:

Yardım etmek için basılan tüm bu para, doları daha az değerli hale getiriyor. Bu yüzden dolar bugün satış yapıyor. Bu, sadece altını güvenli bir liman olarak güçlendirir. Ancak, bu yeni hikayeyi geçtiğimizde, bu daha fazla enflasyona neden olacak mı? Cevap Evet. Fed faiz artırmaya devam etmek zorunda kalacak. Peki bu altını nasıl etkiler? Muhtemelen olumsuz.

Lusk’a göre, ayrıca, hala büyük bir bilinmeyen olan bulaşma riskinin ne kadar büyük olduğuna da bağlı olacak. Lusk, bu krizin ne kadar süreceğinin de belirsiz olduğunu sözlerine ekliyor. Bu bağlamda, “Bu bankaya veya yan kuruluşlarına kimlerin dokunaçları olduğunu ve gerçek sonuçların ne olduğunu bilmiyoruz,” diyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

AB'de Bir İlk: Türklerin Sepetindeki Altcoin Duyurdu!
AB’de Bir İlk: Türklerin Sepetindeki Altcoin Duyurdu! Türkiye’de ilgi gören popüler altcoin projelerinden biri olan Polygon (MATIC) ekosistemine yönelik önemli bir gelişme yaşandı. Polygon tabanlı bir proje, Avrupa Birliği’nde (AB) düzenlenmiş ilk stablecoin olan EUROe’yi duyurdu. İşte detaylar… Avrupa Birliği’nde düzenlenmiş ilk stablecoin ortaya...
Aslı Dinçer 2 hafta önce