Altın Ne Zaman 3.000 Dolar Olur? Ünlü Analist Açıklıyor!

Altın Ne Zaman 3.000 Dolar Olur? Ünlü Analist Açıklıyor!
Altın Ne Zaman 3.000 Dolar Olur? Ünlü Analist Açıklıyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın piyasası, 2.450 doların üzerine çıkarak rekor kırdı. Ancak, daha sonra, Federal Reserve’in piyasaları ürküten şahin duyarlılığı nedeniyle dirençle karşılaştı ve irtifa kaybetti. Bu da 3 bin dolarlık tahminlerde şüphelere yol açtı. Ancak bir piyasa analistine göre altının rallisi sona ermekten çok uzak.

Altın fiyatları 3 bin doları ne zaman görür?

Maison Placements Canada Inc. şirketinin Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı John Ing, son altın yorumunda fiyat hedefini teyit etti. Ing, kıymetli metalin önümüzdeki 18 ay içinde 3.000 dolara yükselmesini bekliyor. Fed’in agresif para politikası, getirisi olmayan bir varlık olarak altının fırsat maliyetlerini artırdı. Bununla birlikte, Ing, hükümetin artan borcunun mevcut para politikasını gölgede bıraktığını söylüyor. Bu bağlamda geçen haftaki bir raporda Ing, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altının 2.400 doları aşması her şeyden çok ABD’nin artan borcundan kaynaklandı. Bu da paranın savunma amaçlı olarak altına akmasına neden oldu. Mart ayından bu yana altın 500 dolar yükseldi ve borcun parasallaştırılması kamu politikasının bir aracı haline geldikçe tüm zamanların en yüksek seviyelerini gördü. Amerikalılar çok fazla borç taşıyabilir, ancak yük arttıkça, para ve maliye politikalarının sürdürülebilirliği çok az hata payı bırakıyor.

Fed Faiz İndirimi Umutları Artıyor: Altın Bu Seviyelere Bakıyor!

Bu gelişmeler altına fayda sağlayacak!

John Ing, ABD’nin başını çektiği artan korumacılık hissiyatının artan borç endişelerini daha da kötüleştirebileceği ve ABD dolarını küresel finans piyasalarında “zayıf halka” haline getirebileceği, bunun da altına fayda sağlayacağı konusunda yatırımcıları uyarıyor. Buradan hareketle analist, şu açıklamayı yapıyor:

Altın evrensel olarak değiştirilebilir ve sınırlıdır. Altın ABD doları cinsinden alınıp satılabilir ve bu nedenle hem merkez bankaları hem de yatırımcılar için itibari paraya bir alternatiftir, özellikle de altın Batı merkezli sistemin dışında olduğu için. Suudiler petrolü yuan karşılığında satıyor ve Çin en büyük tüketici haline geldi. Bu durum, petroyuan’ın petrodolar’ın yerini almasıyla birlikte Batı’dan Doğu’ya doğru temel bir güç kaymasına işaret ediyor.

Yapay Zekadan 31 Mayıs İçin Altın Fiyatı Tahmini!

Çin’in artan altın iştahı ve etkileri

John Ing, Çin’in artan altın iştahının ABD’nin mali durumu üzerinde daha fazla baskı yaratacağını açıklıyor. Ing, Çin’in ABD tahvillerinin 775 milyar dolarla son 14 yılın en düşük seviyesine gerilediğini belirtiyor. ABD tahvillerini satarken, merkez bankası altın satın alıyor. Böylece, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Çin, rezervlerini son 18 aydır üst üste arttırıyor. Analist raporda, şu hususların altını çiziyor:

Çin’in çeşitlendirme hamleleri onlara daha fazla seçenek sunuyor ve bu da Amerika’nın Çin, Almanya, Japonya, Hindistan ve İngiltere’nin toplam ekonomilerinden daha büyük olan 34 trilyon dolarlık devasa ulusal borcunu finanse etmek için Çin gibi diğerlerine ihtiyaç duyduğu kritik bir zamanda ABD Hazine tahvillerindeki devasa varlıklarını daha da etkileyebilir. Külçe altın, dünya çapındaki merkez bankaları tarafından tutulan rezervlerin daha büyük bir yüzdesini oluşturdukça dolar giderek daha az kullanılıyor. Çin için altın yeni kritik mineral.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Ne Zaman 3.000 Dolar Olur? Ünlü Analist Açıklıyor!