Dünyaca Ünlü Ekonomistler: Altın’ı O Rakamlarda Göreceksiniz!

Vural Erkan
Vural Erkan 24 Haziran 2022
7 görüntülenme
z20oro

Milyarder yatırımcı Seth Klarman, belirsizlik piyasaya hakim olmaya devam ederken bir miktar altın tutmanın değerini gördüğünü söylüyor. Ayrıca Standard Chartered ekonomistleri altında yukarı yönlü bir hareket bekliyor. Bunun yanında Commerzbank analistleri ise değerli metalde belirgin bir düşüş öngörmüyor.

“Faizler, daha yükseğe çıkmaya başladıklarında sistemi sarsacak”

Seth Klarman, Harvard Business School’da yakın zamanda bir röportaj verdi. Klarman, ABD ekonomisinin daha yavaş ekonomik büyüme ve yükselen enflasyondan oluşan zorlu bir ortamla karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor. Mevcut satışla bile, hisse senedi piyasalarının hala çok yüksek olduğunu ekliyor. Yorumlar, S&P 500’ün bu yıl kabaca %23 düşerek ayı piyasası bölgesine girmesiyle geldi.

Klarman, faiz oranları yükseldikçe hisse senedi piyasalarının düşmeye devam edeceğini de ifade ediyor. Bunun yanında, tahvil piyasasının 35 yıldır boğa piyasasında olduğunu belirtiyor. Ayrıca, mevcut satışların daha iyi getiri elde etmek amacıyla daha fazla risk almak zorunda kalan yatırımcılar için büyük bir şok olabileceğini söylüyor. Klarman, Harvard Business School röportajında, şu açıklamayı yapıyor:

Faiz oranları yükselmeye başlıyor. Uzun süredir yapay olarak düşük tutuldukları için daha da yükselmeleri lazım. Bence bazı insanları ve hatta sistemi daha yükseğe çıkmaya başladıklarında sarsacak.

Altın

“Fed, bir noktada çıldıracak”

Klarman, faiz oranlarının artmasını beklese de, Federal Rezerv’in agresif hareketinde bir sınır görüyor. Bu konuya ilişkin olarak şunları söylüyor:

Piyasa sadece bu yıl beş veya altı artış fiyatladı. Düşünmesi zor olan şey, Fed’in yavaşlayan bir ekonomide ve çökmekte olan bir finans piyasasında faiz artırıp artırmayacağıdır. Benim tahminim, bir noktada çıldıracaklar.

“Doların rezerv kimliğinin yakın zamanda değişmesi pek olası değil”

Klarman ayrıca ABD dolarının güçlü kalmasını ve dünyanın baskın rezerv para birimi olmasını beklediğini söylüyor. Bu görüşünü ise şu şekilde izah ediyor:

ABD, doların çok uzun bir süredir dünyanın rezerv para birimi olması gibi muazzam bir avantaja sahip. Yakın zamanda değişmesi pek olası değil. İnsanların Çin para birimini kabul ettiğini hayal etmek zor. İnsanların kripto para birimini kabul ettiğini hayal etmek zor.

Altın

“İhtiyatlılık gereği portföyde biraz altın tutmak iyidir”

Yükselen faiz oranları ve güçlü bir ABD doları, altın için güçlü rüzgarlar. Bununla birlikte Klarman, hala değerli metalin hayranı olduğunu söylüyor. Bunun bir değer deposu ve güvenli liman olarak kaldığını kaydediyor. Milyarder yatırımcı, görüşlerini şu şekilde ifade ediyor:

Bence altın bir krizde değerlidir. Dünya cehenneme dönerse, savaş genişler ve kötüleşirse, insanlar ‘Artık bir şeyin değerinin ne olduğunu nereden bileyim?’ diyecek. Biraz altınım olduğundan emin olacağım. Çünkü çaresizlik anında param olmamasını istemiyorum. Asla o noktaya gelmeyebilir. Ancak portföyünüzden biraz altın bulundurmanın ihtiyatlı olduğunu düşünüyorum.

Altın

“Altın fiyatının 1.895 dolarlık direncin üzerine çıkması mümkün”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, şu ana kadar 1.775-1.800 dolar arasında kilit desteği tuttu. Standard Chartered raporundaki stratejistlere göre, sarı metalin, jeopolitik gerilimlerin artması üzerine 1.895 dolarlık direncin üzerine çıkması mümkün. Stratejistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Jeopolitik belirsizlik ve artan politika hataları endişeleri muhtemelen destekleyici olmaya devam edecek. Her iki endişeye ilişkin herhangi bir tırmanış, özellikle USD gücü yavaşlamaya başlarsa altının 1.875-1.895 dolar direncinin üzerine kırılması olası. Öte yandan, 1.775 doların altında bir kırılma, 1.675 dolara doğru satış yapma riskini doğurur.

sarı metal

“Altın fiyatında daha belirgin bir düşüş öngörmüyoruz”

Altın 1.825 dolara düştü. Yine de Commerzbank ekonomistleri sarı metalin 1.800 dolar seviyesinin üzerinde kalmasını bekliyor. Ekonomistler, “Altın, döngüsel emtiaların uğradığı fiyat düşüşünün arkasında resesyon korkuları olmasına rağmen, son haftalarda güvenli liman olma ününü sürdürmekte defalarca başarısız oldu,” diyor. Bununla birlikte, şu yorumla devam ediyorlar:

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, 1.800 doların hemen üzerindeki fiyatlarda alım ilgisi gördü. Bu da altın fiyatının bu eşiğin altına herhangi bir kalıcı şekilde düşmesini engelledi. Bu sefer de aşağı yukarı aynısının olmasını bekliyoruz. Altın fiyatında daha belirgin bir düşüş öngörmüyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Selloff Gorebilecek Bu 6 Altcoin Projesine Dikkat Iste Sinyaller
Selloff Görebilecek Bu 6 Altcoin Projesine Dikkat: İşte Sinyaller! Kripto para piyasasındaki yıkıcı bir altcoin döneminin ardından, birçok gözlemci şu anki fiyatların kriptolar için dip olup olmadığını merak etmesine neden oldu. Popüler bir görüş olmasa da yatırımcılar bu zamanı kripto para birimlerini güçlü bir şekilde satmayı...
Serkan Eser 24 Haziran 2022