Altın Öngörüleri Çıkan 2 İsim: Aralık ve 2023’te Bu Seviyeler!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
247 görüntülenme
Altın Öngörüleri Çıkan 2 İsim: Aralık ve 2023'te Bu Seviyeler!

Piyasalar, Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasını güvercin olarak değerlendirdi. Bunun ardından altın, 1.800 doların üzerine uzanan bir ralli yaptı. Bununla birlikte Fed’in atacağı adımlar, gelecek verilere bağlı olacağı için henüz her şey netleşmiş değil. Nitekim, beklentilerin üzerinde gelen ABD NFP ile altın sert bir şekilde güneye döndü. Piyasa uzmanı İslam Memiş ve ekonomist Hatice Kolçak, son gelişmeler ışığında altın tahminlerini paylaştı

“Gram altında Aralık’ta 1.100 TL’li seviyeleri bekliyorum”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altının son rallisi, yatırımcıları için moral oldu. Bununla birlikte ABD NFP verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle yönünü güneye çevirdi. Ayrıca, verinin güçlü gelmesi dolar endeksini (ABD) yukarı itti. Öte yandan piyasa uzmanı İslam Memiş, parlak metal için oldukça umutlu. Memiş, gram altın fiyatlarını değerlendirirken Dolar/TL bacağı üzerinde duruyor. Kurun baskılandığını belirten uzman, bunun normal olmadığını söylüyor. Bu bağamda Memiş şu açıklamayı yapıyor:

Dolar/TL’de bir baskılanma var. Dolar kuru bana göre normal değil. Bence kur 20-21 TL aralığında olması gerekiyor. DXY 113 olduğu zaman 18,70 TL’yi anlarım. Ancak, dolar endeksi 105’e gelince 18 altına sarkması gerekirdi. Dolayısıyla, burada bir müdahale var. Aralık’ta gram altının 1.090 TL seviyesinin kırmasını ve 1.100 TL’li seviyelere çıkmasını bekliyorum. Fed yavaş yavaş yumuşamaya başladı. Ayrıca, altın fiyatlarını baskılayacak bir neden yok.

Altın

“Satış için acele etmemek gerekiyor!”

İslam Memiş’e göre, yaklaşık 8 ay baskılanan altın ve gümüş artık zincirlerini kırdı. Bu doğrultuda uzman, Kasım ayında yükselişine başlayan metallerden yeni zirveler bekliyor. İslam Memiş, bu tahmini için “Yılın son çeyreği, ilk çeyreği gibi olabilir,” diyor. Piyasa uzmanı, altın ve gümüşteki yükselişin başlangıç için iyi olduğunu kaydediyor. Ancak, bunun yeterli olmadığını, dahasının da geleceğini belirtiyor. Memiş, bu kapsamda izleyeceği seviyeleri de paylaşıyor:

Gram altın için 1.090 TL, ons altında için 1.830 dolar seviyelerini izliyorum. Ayrıca, gram gümüşte 13,65 TL, ons gümüşte ise 23,05 dolar seviyesini direnç seviyesi olarak takip ediyorum. Aralık ayında yeni rekorlar mümkün. Bu yüzden, satış için acele etmemek gerekiyor! Yatırımcılardan varlıklarını koruyanlar ve sabredenler kazanacak.

altın

“Ons ve gram altın fiyatları düşebilir!”

Ekonomist Hatice Kolçak da piyasalardaki son gelişmelerin ışığında tahminlerini güncelliyor. Bu doğrultuda Kolçak, gram ve ons altında şu seviyelere dikkat çekiyor:

Ons altın aşağı doğru kırarsa 1.720-1.725 dolar aralığına gitmesi mümkün. Muhtemelen bu yönde bir satış gerçekleşir. Dolar/TL ise yerinde sayıyor. Bu durumda ons altın düşerse haliyle gram altın da düşecek demektir. Bu nedenle 1.040 TL seviyesini görme ihtimalimiz var. Ancak, bunların kısa vadeli tahminler olduğunu belirtmek gerekiyor. Kesinlikle uzun vadeli tahminler değil. Bu hareketin, yatırımcılar açısında alım için 10-15 TL fırsat oluşturması olası.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

API3 Nedir? API3 Coin Ne İşe Yarar?
API3 Nedir? API3 Coin Ne İşe Yarar? API3 nedir? API3, Blockchain teknolojisi aracılığıyla merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) için API’ler sunan bir Web3 projesidir. Kriptokoin.com olarak bu makalede API3 nedir, ne sunar, API3 coin ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcıların merak ettiği soruları yanıtladık. Şimdi...
Emre Borsan 2 ay önce