Altın Powell’ın Açıklamalarına Rağmen Bu Seviyeye Gelemedi – İşte Ayrıntılar

altin 10
altin 10
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın ekonomik ilerlemeye övgüde bulunmasının ve varlık alımlarının potansiyel geri dönüşünü ima etmesinden sonra kilit direnç seviyesi olan 1.750 $’ı kırmaya çalışırken bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Powell Neler Dedi?

Powell, NPR’den Morning Edition’a canlı bir röportajda “Hedeflerimize doğru önemli ölçüde ilerleme kaydettikçe, satın aldığımız Hazine ve ipotek destekli menkul kıymetlerin miktarını kademeli olarak geri alacağız. Zaman içinde çok kademeli olarak ve büyük bir şeffaflıkla, ekonomi tamamen iyileştiğinde, acil durumlarda sağladığımız desteği geri çekeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Fed şu anda aylık 120 milyar dolarlık tahvil alımı yapıyor.

Altın Nasıl Tepki Verdi?

Yorumlara yanıt olarak, altın bir haftanın en yüksek seviyesine sıçradı ve Haziran Comex vadeli işlemleri ons başına 1.747.10 $’a ulaştı. Ancak, fiyatlar gerilediği için 1.750 $ / ons seviyesini kırma girişimi başarısız oldu ve Haziran vadeli işlemleri gün içinde %0.02 düşüşle 1.735.20 $’a geriledi.

Powell ayrıca, mali ve parasal teşvikler ve aşı ilerlemesi nedeniyle ABD ekonomisinin beklenenden daha hızlı toparlandığının altını çizdi. Powell Perşembe günü yaptığı açıklamada, Fed’in gelecekte bir noktada azalmasına izin vereceğini söyledi.

“Özetle, bu COVID ile ilgili daha iyi gelişmelerin, özellikle aşıların ve ayrıca Kongre’den gelen ekonomik desteğin bir birleşimidir. Bunu gerçekten yönlendiren şey bu adımlar. Bu, ekonomiyi beklenenden daha erken yeniden açmamızı sağlayacak.”

Federal Rezerv, COVID-19 salgınına yanıt vermekte hızlı davrandı. Faiz oranlarını sıfıra yakın düşürdü ve aylık tahvil alımlarında 120 milyar dolarlık alımlar yapacağını açıkladı. Mali açıdan, Kongre geçen yıl 4 trilyon dolardan fazla teşvik sağladı.

Son para politikası duyurusunda Powell, ekonomi tam istihdama ve enflasyon ortalamaları yaklaşık  %2’ye ulaşıncaya kadar merkez bankasının destekleyici duruşunu yerinde tutacağına söz verdi.

NPR röportajında ​​Powell, herhangi bir oran artışının yalnızca “ekonomi tamamen iyileştiğinde” dikkate alınacağını yineledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Altın Powell’ın Açıklamalarına Rağmen Bu Seviyeye Gelemedi – İşte Ayrıntılar