Ekonomistler: Altın Sırasıyla Bu Seviyeleri Kırabilir!

Ekonomistler: Altın Sırasıyla Bu Seviyeleri Kırabilir!
Ekonomistler: Altın Sırasıyla Bu Seviyeleri Kırabilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD ekonomisinin Ekim ayında beklenenden daha fazla istihdam yarattı. Buna rağmen altın, sert bir hareketle 1.670 dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Bazı piyasa analistlerine göre, kritik bir resesyon belirtisi kırk yılın en yüksek seviyesine ulaştığı için altın Fed’in agresif faiz oranı duruşundan artık korkmuyor.

“Resesyon tehdidi altın fiyatlarını desteklemeye devam edecek”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, ABD NFP verisi sonrası önemli bir ivme görüyor. Bu, aynı zamanda Federal Rezerv’in faiz oranlarını sıkılaştırmada son kez bu kadar agresif olduğu 1980’lerden bu yana en kayda değer getiri eğrisi tersine çevrilmesi.

Aralık altın vadeli işlemleri en son, gün için %2,84 artışla 1.677 dolardan işlem gördü. Fiyatın 1.621 dolara yakın geçen ayın en düşük seviyesinin üzerinde kritik desteği tutmayı başarması, altın piyasasına da yardımcı oluyor. Pek çok ekonomist, verim eğrisinin tersine çevrilmesinin her zaman bir durgunluktan önce geldiğini belirtiyor. Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Resesyon tehdidi 40 yılın en yüksek seviyesinde. Bu ad altın fiyatlarını desteklemeye devam edecek.

Altın

“Bu ortam sarı metal için yukarı yönlü olacak”

Piyasalar, Federal Rezerv’in 2023 yılına kadar agresif bir şekilde faiz oranlarını yükseltmesini beklemeye devam ediyor. Bununla birlikte, Hansen, durgunluk tehdidi gerçekleştikçe bu beklentilerin muhtemelen hızla değişeceğini söylüyor. Bu bağlamda stratejist, şu açıklamayı yapıyor:

Yatırımcılar, Fed’in enflasyonu %2 hedefine geri getiremeyeceğini çabucak anlayacak. %4 ile %5 arasında daha yavaş bir ekonomik büyüme ve enflasyon görmeyi bekliyoruz. Bu ortam altın için yukarı yönlü olacak.

Dünya Bankası Tarih Verdi: Altın Bu Seviyelere Düşecek!

“Bu korku büyüdükçe altın çok daha çekici hale geliyor”

Bu arada, Dünya Altın Konseyi, üçüncü çeyrekte küresel fiziksel altın talebinin %28 arttığını açıkladı. Bunun ardından geçtiğimiz hafta piyasada boğa hissiyatı sessizce yükseliyor. Raporda, güçlü bireysel talebin yanı sıra, merkez bankalarının Temmuz ve Eylül ayları arasında yaklaşık 400 ton altın satın aldığı kaydedildi.

Kıymetli metal piyasasının güçlü bireysel talebi görmesine rağmen, analistlere göre yatırımcıların talebinin dip olması fiyatlar üzerinde kısa vadeli en büyük etkiye sahip oldu. Ancak analistler, yatırımcı korku hissiyatındaki artışın altın için yenilenen güvenli liman talebini tetikleyeceğini söylüyorlar. Abrdn’de ETF Yatırım Stratejisi direktörü Bob Minter, şu yorumu yapıyor:

Bu ekonomide endişelenecek şeyler bulmak için çok fazla bakmanıza gerek yok. Ayrıca, bu korku büyüdükçe altın çok daha çekici hale geliyor.

Altın

“Bu, altını yukarı yönlü bir boğa eğilimine sokacak”

Altın, Cuma günü bazı önemli kazanımlar elde etmesine rağmen, analistler hala yapılması gereken bazı işler olduğuna dikkat çekiyor. Ole Hansen, altının dibi çizdiğini ve şimdi yatırımcıların fiyatların ne kadar yükselebileceğini görmeleri gerektiğini söylüyor. Buna ilaveten Hansen, şu seviyelere dikkat çekiyor:

Fiyatların 1.675 dolardan ilk desteğin üzerine çıktığını görmek istiyorum. Ancak nihai hedef 1.730 dolar civarında. Fiyatlar 1.735 doların üzerine çıkabilirse, güvenle dibi görebiliriz. Bu, altını yukarı yönlü bir boğa eğilimine sokacak.

“Fed, agresif para politikası duruşunu sürdürmeye devam edecek”

Cuma günü, Çalışma İstatistikleri Bürosu geçen ay 261.000 iş yaratıldığını söyledi. Veriler, ekonomistlerin 197.000 civarında iş kazanımı öngördüklerini önemli ölçüde aştı. Manşet istihdam sayısı beklenenden daha güçlüyken, işsizlik oranı beklentilerin altında kaldı ve Eylül ayındaki %3,5’ten %3,7’ye yükseldi. Konsensüs tahminlerine göre, ekonomistler %3,6’ya yükseliş bekliyorlardı.

Altın piyasası, ons başına 1.670 doların üstünde sağlam kazançlar elde etmeyi başardı. Rapor, sağlam istihdam kazanımlarının yanı sıra, ücretlerin beklenenden daha fazla artmaya devam ettiğini ortaya koydu. Ayrıca rapor, Ağustos ve Eylül istihdam verilerinde karışık revizyon kaydetti.

Bazı ekonomistlere göre, işgücü piyasasındaki dirençli güç, Fed’i agresif para politikası duruşunu sürdürmeye zorlayacak. Piyasalar, Fed’in Aralık ayında faiz oranlarını ya 50 ya da 75 baz puan artıracağı konusunda hala %50/50 şans görüyor. Ancak, avantaj biraz değişti ve 75 bps’lik bir harekete geçti. CIBC’de kıdemli ekonomist Katherine Judge, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed, işgücü piyasasında bir soğuma belirtileri arıyor. Ekim verileri bu cephede pek bir şey sağlamadı. Bugünkü veriler, Kasım verileri işgücü piyasası koşullarında belirgin bir bozulma göstermediği sürece, Aralık FOMC’deki bir başka büyük oranlı faiz artışını hala haklı çıkarıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ekonomistler: Altın Sırasıyla Bu Seviyeleri Kırabilir!