ABD TÜFE Geldi: Altın ve Bitcoin Şeytanın Bacağını Kırdı mı?

ABD TÜFE Geldi: Altın ve Bitcoin Şeytanın Bacağını Kırdı mı?
ABD TÜFE Geldi: Altın ve Bitcoin Şeytanın Bacağını Kırdı mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın ve kripto piyasası da dahil olmak üzere küresel finans sektörü bugün ABD TÜFE verilerini merakla bekliyordu. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre, enflasyon Haziran ayında beklentilerin altında kaldı. Enflasyon verisi, son zamanlarda Alman hükümetinin yaptığı devasa boşaltım nedeniyle darbe alan Bitcoin piyasa duyarlılığını bugün artırmış görünüyor. Ayrıca altın fiyatları, ABD TÜFE’nin ardından 2.400 doların üzerinde yeni seans zirvelerini gördü.

ABD TÜFE beklentilerin altında geldi

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Perşembe günü yaptığı açıklamada, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) Mayıs ayındaki %0,0’lık yatay seyrin ardından geçen ay %0,1 düştüğünü bildirdi. Ekonomistler %0,1’lik bir artış beklerken, son enflasyon verisi beklenenden daha iyi geldi. Rapora göre son 12 ayda manşet enflasyon %3,0 artarak %3,1’lik beklentinin altında kaldı. Böylece, TÜFE Mayıs ayındaki %3,3’lük artıştan daha düşük gerçekleşti.

Soğuyan enflasyon piyasa ilgisini arttırdı. Kripto sektörü bir yana, daha geniş finans piyasasında olumlu bir duyarlılık üzerine spekülasyonlara yol açtı. Buna ek olarak, Fed’in Eylül ayında olası bir faiz indirimine ilişkin bahisleri de arttırdı. Öte yandan, Çekirdek TÜFE verileri gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda enflasyonun Haziran ayında bir önceki ayki %3,4 seviyesinden %3,3’e gerilediğini gösterdi. Aylık bazda Çekirdek TÜFE %0,1 ile piyasa tahminlerinin ve Mayıs ayındaki %0,2’lik rakamın altında gerçekleşti. Raporda, yıllık çekirdek enflasyonun Haziran ayında %3,3 ile beklentilerden ve bir önceki ayın %3,4’lük değerinden daha iyi bir artış kaydettiği belirtildi.

Altın piyasası nasıl tepki verdi?

Altın piyasası beklenenden iyi gelen enflasyon verilerine güçlü bir yükseliş tepkisi verdi. Spot altın, TÜFE açıklamasını takip eden dakikalarda hemen 2.400 doların üzerine çıktı. Böylece, son olarak seansta %1,31 artışla 2.402,45 dolardan işlem gördü.

Altın fiyatları günlük grafik. Kaynak: TradingView

Altın piyasası, ABD işgücü piyasasının daha az işçinin ilk kez işsizlik yardımı almak için başvurmasıyla dirençli bir güç göstermesine rağmen, 2.400 doların üzerine çıkarak sağlam kazanımlarını sürdürüyor. Çalışma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, 6 Temmuz’da sona eren hafta için ilk işsizlik maaşı başvurularının 15.000 azalarak mevsimsellikten arındırılmış 222.000’e düştüğünü belirtti. İşsizlik maaşı başvuruları geçen hafta revize edilen 239,000 tahminine göre keskin bir düşüş gösterdi. Konsensüs tahminlerine göre, ekonomistler 236.000’e küçük bir düşüş bekliyorlardı. Altın, beklenenden daha zayıf enflasyon verileriyle birlikte açıklandığı için işgücü piyasası verilerine fazla dikkat etmiyor. İşgücü piyasası dirençli kalmaya devam ederken, zayıf enflasyon Fed’e faiz oranlarını düşürmek için alan sağlıyor.

Bitcoin fiyatı ABD TÜFE’sinden sonra zıpladı

Bitcoin fiyatı raporu takip eden dakikalarda 59.100 dolara sıçradı. Bu hamlesiyle son 24 saat içinde yaklaşık %2 oranında yükseldi. Son rapor öncesinde piyasa katılımcıları, Fed’in Eylül ortasındaki toplantısında gösterge faiz oranını nihayet düşüreceği fikrine giderek daha fazla yaklaşıyordu. CME FedWatch aracı bunun gerçekleşme olasılığını bir ay önce %50’nin altındayken %70’in üzerine çıkardı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Fed Başkanı Jerome Powell, bu hafta başında iki gün süren Kongre ifadesinde bunu ne doğrulamak ne de reddetmek için çaba sarf etti.

Bu ifadede Powell, işgücü piyasasının zayıfladığını ve Fed’in ekonomiye yönelik aşağı yönlü risklere giderek daha fazla odaklandığını kabul etti. Bununla birlikte, kendisi ve diğer Fed üyelerinin aylardır olmasa da haftalardır yaptığı gibi, merkez bankasının faiz indirimlerinin gerçekten düşünülebilmesi için enflasyonun %2 hedefine döndüğünün teyit edilmesini istediğini yineledi.

Bitcoin bir katalizör arayışı içinde!

Lider kripto para, ilk çeyreğin sonlarında 73.500 doların üzerine çıkarak ATH seviyesine ulaşmasından bu yana geçtiğimiz haftalarda ciddi bir baskı altında kaldı. İkinci çeyrekte girişler yavaşladı ve hatta zaman zaman ABD merkezli spot ETF’lere büyük miktarda net çıkışlar oldu. Ardından Haziran sonundan Temmuz başına kadar, devlet varlıklarının satışı ve Mt. Gox tokenlerinin geri dönüşünden kaynaklanan bir arz seli, fiyatı bir noktada 54.000 doların altına düşürerek rekor seviyenin yaklaşık %27 altına indirdi.

Almanya ve ABD, Bitcoin Satmaya Devam Ediyor: Fiyatı Onlar mı Düşürdü?

Bitcoin’deki düşüş, diğer rakip risk varlıklarının yaz boyunca yükselmeye devam etmesi nedeniyle boğalar için daha da sinir bozucu olabilir. Son enflasyon rakamlarının hemen ardından Eylül ayında faiz indirimi olasılığı %87’ye, Fed’in Kasım toplantısına kadar iki ya da daha fazla faiz indirimi olasılığı ise yaklaşık %50’ye yükseldi. Bunun yanı sıra, ABD dolar endeksi yaklaşık %1 düşerek bu gösterge için oldukça büyük bir hareket gösterdi. Bunun Bitcoin için yeni bir yükselişin katalizörü olup olmayacağını zaman gösterecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

ABD TÜFE Geldi: Altın ve Bitcoin Şeytanın Bacağını Kırdı mı?