‘Büyük Dalga Yakın’ 3 Analist: Altın ve Bunlara Sığının!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 gün önce
1.384 görüntülenme
'Büyük Dalga Yakın' 3 Analist: Altın ve Bunlara Sığının!

Hafta başında spot altın 1.813 dolardan işlem görüyordu. Yedi gün sonra ise, ABD doları karşısında %9,65 artışla 1.988 dolara ulaştı. Altının yükselişi, küresel bankacılık sistemine güvenin tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğu ve beş büyük bankanın kurtarma paketi aldığı bir zamanda geldi. Analistler, üç yatırım enstrümanına dikkatleri çekiyor.

Altın, satın alma gücü yıkımını sadık bir şekilde takip eder!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzer, çok sayıda ABD ve uluslararası bankanın aşırı zayıflık belirtileri göstermesinin ardından altının fiyatı 2.000 dolara yaklaşıyor. Federal Reserve, bankalara beş günde 164,8 milyar dolar borç vererek ABD merkez bankasının parasal sıkılaştırma politikasının neredeyse %50’sini sildi. Sonuç olarak, piyasa, bankacılık sektörünün karşı karşıya kaldığı mali felaketin ardından bu ay muhtemelen 25 baz puan civarında güvercin bir oran artışı veya hatta hiç oran artışı beklemiyor. TD Securities’in küresel emtia stratejisi başkanı Bart Melek’e göre bu ‘altın için iyi bir haber’. Bu bağlamda Melek, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasalar, Fed’in 25 baz puanlık bir artış daha yapacağı ve ardından muhtemelen bir süre üzerinde oturup ne olacağını bekleyeceği sonucuna varıyor. Altın perspektifinden bakıldığında, bankacılık sistemindeki aksamalar ve ABD Hazine Bakanlığı’nın yardım etme isteği göz önüne alındığında, enflasyonun daha yüksek bir seviyede daha uzun süre kalmasına izin veren bir uyum sağlayabiliriz.

Altın

Altın geçen hafta ABD doları karşısında %9,65 arttı ve gümüş de son yedi günde %12,61 yükseldi. Bu arada, ABD Dolar Endeksi (DXY) hafta başındaki 105,65’ten şu anki 103,864 seviyesine düştü. İstatistik analisti ve piyasa hareketi tahmincisi Northstar, 21 gün önce altının DXY’ye kıyasla yıllar içindeki performansı hakkında tweet attı. Northstar o sırada “1974’te DXY 105 ve altın 150 dolardı. 1981’de DXY 105 ve altın 450 dolardı. Bugün DXY 105, ve altın 1.810 dolar. Yükselen ABD Doları Endeksi’nden korkmayın. Zamanla altın, satın alma gücü yıkımını sadık bir şekilde takip eder,” yazdı.

Sarı metal, ‘dinlenen bir boğa’ gibi!

Bloomberg’in kıdemli makro ve emtia stratejisti Mike McGlone, üç gün önce, 15 Mart’ta altından ‘dinlenen bir boğa’ olarak bahsetti. Bu doğrultuda McGlone, şu hususların altını çizdi:

Altın, salgınla ilgili fazla likidite nedeniyle aşırı genişlemekten geri dönen çoğu riskli varlık ve emtia ile karşılaştırıldığında, nadir bir durgun boğa piyasası gibi görünüyor. Düşen ham petrol, metali 2.000 dolarlık direnci aşması için deflasyonist kıvılcımın bir parçası olabilir. Tarih bir rehber ise, hızla düşen 300 emtia, bir bankacılık krizi ve Fed sıkılaştırması bir tezat teşkil ediyor. Bu durum, altının yükselmesini sağlayan bir Fed pivotunu tetikleyebilir.

Altın

Üçü bir arada: Altın, gümüş ve Bitcoin

forwardoftheherd.com’un sahibi Richard Mills, Cuma günü gümüşün yükselişinin abartısız olduğuna inandığını söyledi. Mills, “Mevcut göstergeler gümüşün değerinin çok altında olduğunu gösteriyor’ dedi. Buradan hareketle Mills, şu açıklamayı yaptı:

Şu anda 17 Mart sabahı altın-gümüş oranı 88:1, yani bir ons altın almak için 88 ons gümüş gerekiyor. Bu, altın ons başına 2.000 dolara ulaştığı zaman, ‘gümüşün %147’lik bir artışla ons başına yaklaşık 30 dolara yükseleceği anlamına geliyor. Gümüş-altın oranı 100:1’den 64:1’in biraz üzerine düştü. Gümüşün değerinde önemli bir artış ‘kolaylıkla tekrar gerçekleşebilir.

Birçok altın ve gümüş savunucusu, ileriye dönük değerli metaller için büyük umutlar besliyor. Ayrıca McGlone, altının mevcut makroekonomik olaylardan etkileneceğine inanırken, piyasa stratejisti bankacılık sorunlarının Bitcoin (BTC) için belirleyici bir an olabileceğini düşünüyor. Bu doğrultuda McGlone, şu paylaşımı yaptı:

Bitcoin, tahvil fiyatlarındaki çöküşün ardından bankalar stres altına girdiğinden, ABD Hazine uzun vadeli tahvilleri ve altın gibi ticaret yapmak için ilerliyor olabilir. 25.000 doların üzerinde devam eden Bitcoin, farklı bir gücün açık bir işareti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Bitcoin

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Balina Binance'e Bu Coini Döküyor! 'Altcoin Tehlikede'
Balina Binance’e Bu Coini Döküyor! ‘Altcoin Tehlikede’ Kripto para piyasası yeniden canlılık belirtileri göstermeye başladı. Lider kripto Bitcoin, haftalık bazda %33’ün üzerinde artış kaydederken, lider altcoin Ethereum, %22’nin üzerinde yükselmeyi başardı. Bu artışlar balinaları harekete geçirdi. Gizemli bir balina 33 milyon dolar değerindeki ETH’yi Binance’e...
Vural Erkan 3 gün önce