Altın ve Dolar İçin Önemli Hafta: İşte İzlenecek Gelişmeler!

2031694876 golddollars.PNG.1a425b9ddd7428c71d2a993d14da9a70
2031694876 golddollars.PNG.1a425b9ddd7428c71d2a993d14da9a70
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, geçtiğimiz haftaya 1.750 dolar bandında başlayıp hafta içerisinde 1.745 dolarlık dip seviyelere ve 1.760 dolarlık zirvelere ulaştı. Altın, ABD tahvillerindeki yükseliş ve ABD Dolar Endeksi’nin yükseliş yaşaması gibi gelişmelerden etkilendi. Peki, bu hafta altını ve doları neler etkileyecek? İşte izlenmesi gereken gelişmeler

Önümüzdeki hafta altın ve dolar yatırımcıları neleri izlemeli?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçtiğimiz hafta gündemde Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması yer almıştı. Powell, enflasyon ve istihdam açıklamalarında bulunmuştu.  Önümüzdeki hafta, en büyük veri, Eylül ayına ait ABD istihdam raporu olacak. Piyasadaki toplu tahminlere göre 460.000 yeni pozisyon ve yüzde 5.1 işsizlik oranı bekleniyor. Analistlere göre istihdam verilerinin beklenenden iyi gelmesi durumunda ekonomik toparlanmaya yönelik beklentiler gerçeğe dönüşecek ve Fed para politikasını sıkılaştırma yönünde gidecek. Analistlere göre, Fed’in hamlesi de dolar ve altını etkileyebilecek.

3 Analist: Haftaya Altın Fiyatlarında Bu Seviyeleri Bekleyin!

ING uluslararası ekonomi başkanı James Knightley’e göre ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, haftanın başlarında Kongre’ye verdiği ifadede, koşulların parasal açıdan daralma testini “karşılamaktan başka bir şey olmadığını” söyledi. COVID vakalarının keskin bir şekilde düşmesiyle, Eylül ayındaki verilerin 450-500.000 aralığına yeniden hızlanmasını beklediğini söyledi. Temel olarak beklediği şeyin, 3 Kasım’da yer alacak FOMC toplantısındaki bir tahvil alımını azaltma duyurusu olduğunu söyledi.  

Fed Başkanı Powell, istihdamda belirgin bir şekilde iyileşme görülmesi durumunda varlık alımını azaltım sürecine Kasım ayında başlayabileceğini belirtmişti.  Öte yandan açıklanacak diğer veriler arasında Pazartesi günü fabrika siparişleri, Salı günü ISM imalat dışı PMI, Çarşamba günü ADP tarım dışı istihdam, Perşembe günü işsizlik başvuruları ve Cuma günü inşaat izinleri yer alıyor.

6 Analist: Kısa Vadede Altın Fiyatında Bunları Bekleyin!

Altında son durum

Bu sırada ons altın yüzde 0.67’lik bir düşüş ile 1.748 dolardan el değiştiriyor. Değerli metalin önceki kapanışı 1.760 dolar seviyesindeydi. Dolayısıyla, bu haftaya düşüş ile başladı. Öte yandan sabah saatlerine 500 liranın üzerinden başlayan gram altın, yazım sırasında 499 liraya gerilemiş durumda. Dolar endeksi ise 93,9 seviyelerinde gözüküyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın ve Dolar İçin Önemli Hafta: İşte İzlenecek Gelişmeler!