Kıdemli Analist: Altın ve Gümüş’te Bu Seviyeler İzlenmeli!

gumus
gumus
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Perşembe günkü bombardımanın ardından altın ve gümüş fiyatları hafif toparlandı. Altın ve gümüş fiyatları, Perşembe günü yaşanan güçlü kayıpların ardından, altının dört haftanın en düşük ve gümüşün beş haftanın en düşük seviyesine inmesinin ardından hafif düzeltici sıçramalarla Cuma günü erken saatlerde ABD piyasalarında mütevazi şekilde yükseldi. Detaylar Kriptokoin.com‘da.

Altın ve gümüşte seviyeler

Her iki metal için kısa vadeli grafik pozisyonları bu hafta daha fazla düşüşe geçti, bu da yakın vadede biraz daha aşağı yönlü fiyat baskısı olduğunu gösteriyor. Ekim altın vadeli işlemleri en son 3.50 dolar artışla 1.758.10 dolar seviyesindeydi. Aralık ayı Comex gümüşü en son 0.161 dolar artışla ons başına 22.95 dolardan işlem görüyordu.

Avrupa endeksleri çoğunlukla daha zayıf ve Asya endeksleri çoğunlukla daha güçlü olurken, küresel hisse senedi piyasaları gecelik işlemlerde karıştı. ABD hisse senedi endeksleri, New York günlük seansı başladığında mütevazi düşük açılışlara işaret ediyor. ABD hisse senedi endeksleri için dalgalı bir işlem haftası oldu ve bu durum önümüzdeki hafta Federal Rezerv Açık Piyasa Komitesi‘nin (FOMC) para politikası toplantısını sonlandıracağı hafta ortasına kadar böyle devam edebilir.

Küresel gelişmeler ve gümüş

Büyük Çinli emlak geliştiricisi Evergrande, hisse senedi fiyatlarının bir gecede yeniden düşüşe geçtiğini gördü ve bu, bazılarının Çin ekonomisinde daha büyük sorunların olduğunun bir işareti olarak yorumlanıyor. Çin merkez bankası Cuma günü finansal sistemine likidite enjekte etti – yedi ay içinde bu türden ilk eylem. Hareket, gergin Çin pazarlarını sakinleştirmeyi amaçlıyordu. Bu durum daha da ciddileşirse, altın ve gümüş piyasaları bir miktar güvenli liman talebinin oluştuğunu görebilir.

Diğer bir gecelik haberde, Euro bölgesi Ağustos ayı tüketici fiyat endeksi Temmuz’a göre %0,4 ve yıllık %3,0 arttı. Bu rakamlar, piyasa beklentileriyle uyumluydu ve enflasyon cephesi de uysaldı. Bugün önemli dış piyasalar ABD doları endeksini daha zayıf görüyor. Nymex ham petrol vadeli fiyatları da daha düşük ve varil başına 72.15 dolar civarında işlem görüyor. Bu arada, gösterge ABD 10 yıllık Hazine notunun getirisi şu anda %1,338’i getiriyor. Cuma günü açıklanacak ABD ekonomik verileri Michigan Üniversitesi tüketici duyarlılığı anketini içeriyor.

Live 24 hours gold chart [Kitco Inc.]

Teknik olarak, Ekim ayı vadeli altınları genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip. Analist Jim Wyckoff’a göre, boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, 1.800,00 dolarda katı direncin üzerinde bir kapanış üretmek. Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını 1.700,00 dolar seviyesindeki sağlam teknik desteğin altına itmek. Analist Jim Wyckoff’a göre, ilk direnç, gecenin yükseği 1.765,40 dolarda ve ardından 1.775,00 dolarda görülüyor. İlk destek bugünün en düşük seviyesi olan 1.750.70 dolarda ve ardından bu haftanın en düşük seviyesi olan 1.743.50 dolarda görülüyor.

Live 24 hours silver chart [ Kitco Inc. ]

Gümüşte ayılar, kısa vadede sağlam genel teknik avantaja sahip ve bu hafta daha fazla güç kazandı. Gümüş boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, Aralık vadeli işlem fiyatlarını ons başına 24.00 dolarda sağlam teknik direncin üzerinde kapatmak. Ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları Ağustos’un düşüğü 22.35 dolarda sağlam desteğin altında kapatmak. Analist Jim Wyckoff’a göre, ilk direnç gecenin yükseği 23.13 dolarda ve ardından 23.50 dolarda görülüyor. Bir sonraki destek bugünün en düşük seviyesi olan 22.81dolarda ve ardından bu haftanın en düşük seviyesi olan 22.585 dolarda görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kıdemli Analist: Altın ve Gümüş’te Bu Seviyeler İzlenmeli!