Altın Zirvelerden Kaydı: Yatırımcılar Bundan Sonra Ne Beklemeli?

Altın Zirvelerden Kaydı: Yatırımcılar Bundan Sonra Ne Beklemeli?
Altın Zirvelerden Kaydı: Yatırımcılar Bundan Sonra Ne Beklemeli?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları Fed’in temkinli açıklamaları ve rekor seviyelerden gelen kar alımlarının ardından düştü. Fed yetkilileri faiz indirimlerini değerlendirmeden önce daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Jeopolitik ve finansal belirsizlikler nedeniyle altının uzun vadeli cazibesi güçlü kalmaya devam ediyor.

Fed temkinli tavrını sürdürürken altın fiyatları düştü

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın önceki gün tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak, ABD Merkez Bankası politika yapıcılarının temkinli açıklamalarının ardından kâr alımlarıyla düşüşe geçti. Böylece sarı metal bir miktar ivme kaybetti. İvme kaybı kısmen, Çarşamba günkü Fed toplantı tutanakları öncesinde olağan volatilite beklentisiyle yatırımcıların pozisyonlarını azaltmasından kaynaklanıyor.

Altın fiyatları rekor seviyeye ulaştıktan sonra yatırımcıların kazançlarını güvence altına almasıyla bir geri çekilme yaşadı. Fed’in temkinli duruşu, politika yapıcıların acil faiz indirimi sinyali vermemesiyle birlikte havayı daha da güçlendirdi. Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson ve Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, para politikasını gevşetmeden önce enflasyonun %2 hedefine döndüğüne dair daha somut kanıtlar görmeleri gerektiğini vurguladı.

Fed Faiz İndirimi Umutları Artıyor: Altın Bu Seviyelere Bakıyor!

Jeopolitik olaylar altını destekliyor

Yakın zamanda İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi’nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi de dahil olmak üzere jeopolitik gerilimler, altının risk dengeleme aracı olarak cazibesini artırdı. Geri çekilmeye rağmen, uzun vadeli yatırımcılar devam eden jeopolitik ve finansal belirsizlikler nedeniyle kararlılıklarını koruyor.

Enflasyon ve ekonomik veriler fed’in duruşunu etkiliyor

Son veriler ABD enflasyonunda düşüşün sürdüğüne işaret ediyor. Bununla birlikte Fed temkinli olmaya devam ediyor. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, enflasyonun %2’lik hedefe doğru sürdürülebilir bir yolda ilerlediğinden emin olunması gerektiğinin altını çizdi. Mester, Fed’in gerektiğinde faiz oranlarını sabit tutmaya ve hatta artırmaya hazır olduğunu belirtti. Mary Daly ise süregelen enflasyon endişeleri nedeniyle faiz oranlarını düşürmek için aciliyet olmadığını ifade etti.

Kritik Veriler Bekleniyor: Altın Fiyatları Nasıl Tepki Verecek?

Piyasa duyarlılığı değişti. Şimdi yatırımcılar artık ilk Fed’in faiz indirimini Haziran yerine Eylül ayında yapmasını bekliyor. Bu ayarlama, Fed Başkanı Michelle Bowman gibi kilit politika yapıcıların enflasyonun yeterince düşmemesi halinde faizleri artırmaya açık olduklarını belirten açıklamalarıyla pekiştirilen Fed’in temkinli yaklaşımını yansıtıyor.

Altın piyasa tahmini

Piyasa analisti James Hyerczyk, altının teknik görünümünü değerlendiriyor. Fed’in sürekli enflasyon kontrolü ve temkinli ekonomik değerlendirme vurgusunu dikkate almak gerekiyor. Bu yüzden altın için görünüm kısa vadede karışık kalmaya devam ediyor. Kâr alımları geçici bir düşüşe neden olsa da, jeopolitik gerilimler ve finansal belirsizlikler arasında altının kalıcı cazibesi uzun vadede potansiyel bir yükseliş duruşunu destekliyor. Yatırımcıların, herhangi bir politika değişikliğinin zamanlamasına ilişkin daha fazla bilgi alması gerekiyor. Bunun için yaklaşan ekonomik verileri ve Fed iletişimlerini yakından izliyorlar.

Altın fiyatları bir önceki seansta rekor seviyeye ulaştıktan sonra Salı günü düşüşe geçti. Erken fiyat hareketi, hareketin normal kar alımından başka bir şey olmadığını gösteriyor. Dramatik bir kapanış fiyatı tersine dönüşü olmadığı gibi, zayıflık momentumu aşağıya kaydırabilecek herhangi bir küçük veya büyük dip noktasını da tehdit etmiyor. Ayrıca altın, yükseliş eğilimi gösteren 50 günlük hareketli ortalama olan 2.298,55 dolar ve dip noktası olan 2.277,34 dolar tarafından iyi bir şekilde destekleniyor. 2450,13 dolar üzerindeki bir işlem boğa trendinin yeniden başlayacağına işaret edecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Zirvelerden Kaydı: Yatırımcılar Bundan Sonra Ne Beklemeli?