Altın Yatırımcıları Dikkat: Bu Veriler ve Seviyeler Kritik!

Altın Yatırımcıları Dikkat: Bu Veriler ve Seviyeler Kritik!
Altın Yatırımcıları Dikkat: Bu Veriler ve Seviyeler Kritik!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez bankası alımları ve güçlü Asya talebi, altın fiyatlarında uzun vadeli bir yükseliş trendi yaratıyor. Bununla birlikte, Federal Reserve’in para politikasına ilişkin belirsizlik kısa vadede önemli bir dalgalanmaya yol açıyor.

Şahin Fed, altın fiyatları üzerinde baskı oluşturdu

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere hafta başında, piyasalar Fed’in bu yıl iki kez faiz indirimine gideceği beklentisini fiyatladı. Bunun etkisiyle, altın fiyatları 2.450 doların üzerine çıkarak rekor seviyeye ulaştı. Ancak, altın haftayı 100 dolardan fazla düşüşle kapattı. Dolayısıyla, yeni çıkış rallisi kısa sürdü. Fed’in Toplantı Tutanakları, enflasyon baskılarının yüksek kalmaya devam etmesi nedeniyle şahin bir hava sergiliyor. Yani, merkez bankası faiz oranlarını düşürme konusunda isteksiz. Tutanaklar ayrıca, bazı komite üyelerinin enflasyonun yükselmeye devam etmesi halinde faizleri artırmaya istekli olduğunu gösterdi. ActivTrades Kıdemli Analisti Ricardo Evangelista, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu açıklama, faiz indirimi beklentilerini geriye çekti ve ilk indirim için olası zamanlama olarak Eylül’ün yerini Kasım aldı. Bu değişim Hazine getirilerinin artmasına ve doların güçlenmesine yol açarak getirisi olmayan değerli metalin fiyatını cezalandırdı.

Fed Tutanaklarıya Altın Düşüşe Geçti: Sırada Ne Var?

Altın yatırımcıları bu veriyi ve teknik seviyeleri takip etmeli!

FXTM Piyasa Analizi Müdürü Lukman Otunuga, ABD’de Anma Günü öncesinde yaşanan satışların sarı metal üzerinde yakın vadede daha fazla aşağı yönlü baskı yaratabileceğini söylüyor. Otunuga, “Traderlar 2024’te yalnızca bir Fed faiz indirimi fiyatlıyor. Bu yüzden, muhtemelen güç terazisi ayılar lehine değişiyor,” diyor. Analist, mevcut ortamda altın piyasasının gelecek haftaki enflasyon verilerine duyarlı olacağını da sözlerine ekliyor. Federal Rezerv’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE Cuma günü açıklanacak. Analist, şu açıklamayı yapıyor:

Fiyat baskılarının azaldığına dair işaretler Fed’in kesinti umutlarını yeniden alevlendirerek altın fiyatlarını artırma potansiyeline sahip. PCE raporu piyasa tahminlerinin üzerinde gelirse, bu durum Fed’in kesinti beklentilerine bir darbe daha vurarak altın fiyatlarını daha da düşürebilir. Teknik açıdan bakacak olursak, aşağı yönlü ivme fiyatları 2.300 dolar destek seviyesine ve daha aşağılara çekebilir. Boğaların oyuna geri dönmesi için 2.385 doların üzerine çıkılması gerekebilir.

Fed Faiz İndirimi Umutları Artıyor: Altın Bu Seviyelere Bakıyor!

David Morrison: Altın için kısa vadeli momentum dönüyor!

Piyasadaki geniş çaplı yükseliş hissiyatına rağmen, bazı analistler kısa vadeli momentumun dönmekte olduğunu belirtiyor. Trade Nation Kıdemli Piyasa Analisti David Morrison Cuma günkü bir notunda, şu hususların altını çiziyor:

Altının 2.300 doları yeniden test ettiğini görmek kesinlikle çok zor olmaz. Bu seviye ve hemen altındaki alan, bu ayın başlarında destek olarak hareket etti ve sanki onu oraya geri itmek için çok fazla satış gerekmeyecek gibi görünüyor. Ancak her zaman olduğu gibi, özellikle önemli geri çekilmelerin ardından güçlü ralliler birdenbire ortaya çıkabilir.

Altın fiyat dinamikleri arasında bir ayrışma var!”

FxPro Kıdemli Piyasa Analisti Alex Kuptsikevich de piyasada kısa vadeli momentumun değiştiğine dair işaretler görüyor. Ancak değerli metalin düşüşlerde satın alınabileceğini de sözlerine ekliyor. Bu bağlamda analist, şu yorumu yapıyor:

RSI ile günlük zaman dilimlerindeki fiyat dinamikleri arasında bir ayrışma var; burada daha yüksek bir yerel fiyat, Göreceli Güç Endeksi‘nde daha düşük bir zirveye karşılık geliyor. Bu, alım gücünün azalması olarak görülüyor ve genellikle büyük bir düşüş ya da tersine dönüşten önce geliyor. Bununla birlikte, son düşüş kısa vadeli bir düzeltme olabilir, etkili bir şekilde buharı bırakır ve yukarı doğru yolu açar. Yine de altın 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalarının üzerinde seyrediyor.

Resmi sektör talebi daha yüksek fiyatları destekliyor!

Altının teknik tablosuna bakıldığında, analistler yatırımcıların ve traderların 2.300 ila 2.285 dolar arasındaki ilk desteği izlemeleri gerektiğini söylüyorlar. WisdomTree Araştırma Direktörü Nitesh Shah, resmi sektör talebinin daha yüksek fiyatları desteklemesini bekliyor. Shah, merkez bankalarının rezervlerini çeşitlendirmeye çalıştıkları için altın fiyatına odaklanmadıklarını söylüyor. Ancak yine de fırsatçı davranacaklarını ve yapabildiklerinde iskontolu alım yapacaklarını belirtiyor. Bu doğrultuda analist, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Gördüğümüz her fiyat düşüşünde merkez bankalarının alım yapacağından şüpheleniyorum. Eğer daha ucuz bir fiyat istiyorlarsa şimdi alım yapmaları gerektiğini çünkü fiyatın daha da yükseleceğini biliyorlar.

Önümüzdeki hafta izlenecek ekonomik veriler

Cuma günkü enflasyon rakamları kısa süren işlem haftasında ana odak noktası olurken, ekonomistler güncellenmiş GSYH rakamlarına ve tüketici güveni verilerine yakından dikkat edecek.

  • Salı: ABD Konferans Kurulu Tüketici Güveni.
  • Perşembe: ABD 1. Çeyrek GSYİH. Haftalık işsizlik başvuruları. Bekleyen konut satışları.
  • Cuma: ABD PCE ve kişisel gelir ve harcamalar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Yatırımcıları Dikkat: Bu Veriler ve Seviyeler Kritik!