Altın Yatırımcılarının Gözü FED’de: İşte 6 Analistin Beklentileri!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
247 görüntülenme
Altın Yatırımcılarının Gözü FED'de: İşte 6 Analistin Beklentileri!

Yatırımcılar ABD faiz artırımlarının gelecekteki yoluna ilişkin ipuçları için günün ilerleyen saatlerinde Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın ifadesini beklerken, Salı günü altın fiyatları hafif geriledi. Analistler gelişmelerin piyasaya etkisini yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

Piyasanın odağında Powell’ın ifadesi ve ABD istihdam verileri var

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD merkez bankasının sıkılaştırma yoluna ilişkin herhangi bir ipucu için yakından izlenecek olan Salı ve Çarşamba günleri Kongre’de altı aylık ifadesini sunacak. Her iki sunumunu da TSİ 18.00’de gerçekleştirecek. Powell’ın diğer Fed yetkililerine benzer bir tonda konuşması ve merkez bankası enflasyonu düşürmeye çalışırken faiz oranlarını yükseltmeye devam edilmesi gerektiğini vurgulaması bekleniyor.

Exinity baş piyasa analisti Han Tan, altının kazançlarını artırma arayışının, bu hafta Powell’ın ifadelerinden elde edilen potansiyel politika ipuçlarından ve ayrıca gelecek ABD bordro raporundan büyük ölçüde etkileneceğini söylüyor. Han Tan, Cuma günkü istihdam verilerinin ABD işgücü piyasasında önemli bir direnç göstermesi durumunda, ABD oranlarının daha da yükselmesinin önünü açacağını ve sıfır getirili altının şimdiye kadar kazandığı aylık kazançları gevşetebileceğini de sözlerine ekliyor.

Altın

“Powell’ın şahin bir ifadesi, yükseliş ivmesini ortadan kaldırabilir”

Spot altın, basın zamanında %0,33 düşüşle 1.840,7 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,41 düşüşle 1.847 dolara geriledi. Fiyatlar, Pazartesi günü gördüğü iki haftanın zirvesi olan 1.858,19 dolardan geriledi, ancak dar bir aralıkta tutunmaya devam ediyor. OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam bir notta, şu seviyelere dikkat çekiyor:

Sarı metal bu hafta 1.860 dolar civarında bir dirence girdi. Powell’ın şahin bir ifadesi, altında herhangi bir yükseliş ivmesini ortadan kaldırabilir ve fiyatlar 1.780-1.800 dolar civarındaki düşük seviyelere geri dönebilir.

Reuters teknik analisti Wang Tao, altının 1.857 dolardaki kilit direnci kıramamasının ardından 1.837 dolara düşebileceğini söylüyor.

Altın

“Altın, Powell’ın ifadesinden önce konsolide olabilir, ancak…”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, geçen haftaki veriler, Ocak ayında ABD dayanıklı mallarında Nisan 2020’den bu yana en büyük düşüş olan %4,5 ile beklenenden yüksek bir düşüş gösterdi. Pazartesi günkü veriler, ABD’de üretilen mallar için yeni siparişlerin Ocak ayında düştüğünü ve sivil uçak rezervasyonlarındaki gerilemeyi gösterdi. Ancak, makine ve diğer bir dizi üründeki artışlar, imalatın eski haline dönebileceğini işaret etti. OCBC FX stratejisti Christopher Wong, doların düşmesiyle birlikte altının yükselmeyi başardığını belirtiyor. Ayrıca analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Geçen hafta beklenenden daha zayıf gelen ABD verileri, Şubat sürümlerinde görülen sağlam verilerin yalnızca bir defaya mahsus bir mevsimsel veya istatistiksel bir tuhaflık olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor. Altın, Powell’ın ifadesinden önce konsolide olabilir, ancak Fed sıkılaştırması son döngüye girerken, Fed’in işi bittiğinde toparlanabilir.

Altın

Altın fiyatını yönlendirmede büyük bir faktör!

Kinesis Money’de piyasa analisti Rupert Rowling piyasa yorumunda, şu değerlendirmelere yer veriyor:

Altın, yatırımcıların Fed’in faiz oranı hamlelerinin olası gidişatı hakkında daha fazla netlik ve ABD istihdamının mevcut maliyet baskılarına karşı ne kadar iyi dayandığını beklemesiyle, haftanın başında 1.850 dolar seviyesinde tutundu.

Rowling, altının Fed’in hamleleriyle ne kadar bağlantılı olduğu göz önüne alındığında, Powell’ın iki konuşmasının “altın fiyatını yönlendirmede büyük bir faktör” olacağını söylüyor. Analist, “Fed yetkilileri tarafından yapılan son açıklamalar, sürekli yüksek enflasyona karşı mücadelenin henüz sona ermediği bir dönemde, faiz oranlarının en az yüzde 5’e ulaşana kadar artırılması gerektiğini yineledi,” yorumunu yapıyor. Rowling ayrıca, şu hususlara dikkat çekiyor:

Yükselen faiz oranları ortamında, verim eksikliği nedeniyle altın, yatırımcılar için daha az çekici hale geliyor. Bu nedenle değerli metal sahipleri Powell’ın komite üyelerinden daha şahin bir tavır sergilememesini umacaklar.

“Altın, reel getirilerdeki ve dolardaki gerilemeden yararlandı, ancak…”

Hazine tahvil getirileri, geçen hafta 10 yıllık oranın kısa bir süre için %4 seviyesinin üzerine çıkmasının ardından Pazartesi günü karıştı. Artan getiriler, altını elde tutmanın fırsat maliyetini yükseltirken, daha güçlü bir dolar, diğer para birimlerini kullananlar için birimle fiyatlandırılan emtiaları daha pahalı hale getiriyor. XM’de baş yatırım analisti Marios Hadjikyriacos, geçen hafta altının “güçle %2’den fazla artarak” toparlandığını belirtiyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Klasik bir şekilde değerli metal, reel getirilerdeki ve ABD dolarındaki gerilemeden yararlandı. Ancak Fed’in daha uzun süre kısıtlayıcı kalmasının beklendiği bir rejimde bu ilerlemenin uzun süre devam etmesi zor olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Reuters
  • Marketwatch

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Yatırım Firması Yüklüce Altcoin Alıyor
Ünlü Yatırım Firması, Bu Altcoin’den Yüklüce Alıyor! İsviçre merkezli yatırım firması Republic, FTX iflasının neden olduğu endişelerin ardından ‘daha güvenilir’ olarak gördüğü bir altcoin projesine geçme kararı aldı. Yatırım firması, 3 milyon dolar değerine altcoin satın almayı planlıyor. Firması Republic, milyon dolarlık altcoin satın...
Buğra Çağlar 3 hafta önce