Altın Zayıflıyor! Teknik Göstereler Hangi Seviyelere İşaret Ediyor?

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
101 görüntülenme
Altın Zayıflıyor! Teknik Göstereler Hangi Seviyelere İşaret Ediyor?

Yüksek enflasyon, Federal Reserve’in enflasyonu dizginlemek için daha fazla faiz artırımı yapacağına dair korkuları körüklediği için altın zayıflıyor.

Altında satışlar devam ediyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın vadeli işlemleri, Pazartesi günü iki ayın en düşük seviyesini test ederek, bir önceki seansta beklenenden güçlü gelen ABD enflasyonu ve tüketici harcaması verilerinin tetiklediği satışları sürdürüyor. Raporlar, Federal Reserve’in enflasyonu dizginlemek için önceden tahmin edilenden daha uzun bir süre daha fazla faiz artırımı yapacağına dair korkuları artırdı.

Cuma günkü veriler, ABD tüketici harcamalarının geçen ay %1,8 artarak Mart 2021’den bu yana en büyük artışı kaydettiğini gösterirken, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi Aralık ayında %0,2 yükseldikten sonra %0,6 yükseldi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, “Enflasyonun %2’ye kadar sürdürülebilir düşüş yolunda olması için Fed adına daha fazla çaba gerektirecek” derken zayıflığa katkıda bulundu. Şu anda para piyasaları, Fed’in hedef oranının Eylül’de %4,50 ile %4,75 aralığından %5,408’e yükselmesini bekliyor. Bu, 31 Ocak’taki %4,88’den yükseldi ve altının mevcut satışlarının ana nedeni.

Altın
Günlük Nisan Comex Altın

Altın fiyatı teknik analizi

Piyasa analisti James Hyerczyk, altının teknik görünümünü şu şekilde değerlendiriyor. Günlük swing grafiğine göre ana trend aşağı yönlü. Gün içi düşük seviye olan 1812,00 dolardan bir trade, satışın yeniden başladığına işaret edecek. 1902,30 doları aşan bir hareket, ana eğilimi yukarıya çevirecek.

Minör trend de aşağı yönlü. 1.808,40 dolardaki bir sonraki küçük dipten geçen bir trade, düşüş trendini yeniden teyit edecek. 1856,40 doları aşan bir hareket, küçük eğilimi yukarıya çevirecek. Bu, momentumu yukarı doğru kaydıracaktır. En yakın direnç, 1.843,40 dolardaki uzun vadeli %50 seviyesi.

Bu arada, yatırımcıların 1817,10 dolara tepkisi, Pazartesi günü Nisan Comex altın vadeli işlem sözleşmesinin yönünü belirleyecek.

Altın

Ayı Senaryosu

1.817,10 doların altında sürekli bir hareket, satıcıların varlığına işaret edecek. Bu, yeterince aşağı yönlü bir ivme oluşturmaya devam ederse, o zaman ya 1.749,60 dolara doğru kademeli bir kırılma ya da aşağı yönlü bir hızlanma arayın. Kademeli senaryo, 1.819,90 dolar ile 1.749,60 dolar arasındaki bir dizi küçük dip tarafından destekleniyor.

Boğa Senaryosu

1.817,10 doların üzerinde sürekli bir hareket, alıcıların varlığına işaret edecek. Bu, yeterince yukarı yönlü bir ivme yaratırsa, o zaman 1.843,40 dolar seviyesinde %50 seviyesinde bir artış arayın.

Akılda tutulması gereken ek notlar

1.817,10 doların üzerinde bir kapanış, kapanış fiyatının tersine dönmesini sağlayacak. Devam eden bir ralli tarafından onaylanırsa, potansiyel yukarı yönlü hedeflerin 1.843,40 dolar ve 1.862,40 dolardan geldiği 2 ile 3 günlük bir karşı trend rallisinin başladığını görebiliriz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxempire

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analist 15 Altcoin Dev Ralli
Analist Liste Verdi: Bu 15 Altcoin Dev Ralli Görebilir! Kripto para piyasası, Bitcoin’in 25.250 dolarda direnç bulmasıyla tekrar yatay hareket ediyor. Bu noktaya kadar, altcoin sezonu tam olarak yürürlüğe girdi. Başlarda yükselen ve sonra yön belirlemeden sıkışan BTC fiyatı, altcoinlerin bir kısmına ralli için ideal zemin...
Buğra Çağlar 3 hafta önce