Amazon Piyasaya Giriyor! Hangi Altcoinler Tırmanır?

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
1.464 görüntülenme
Amazon Piyasaya Giriyor! Hangi Altcoinler Tırmanır?

Amazon’un NFT pazarını başlatmak üzere olduğu haberi, son zamanlarda pazarda çok fazla tartışmaya yol açtı. Konuya yakın kaynaklara göre Amazon, NFT platformunu 24 Nisan’da başlatacak. Dünya çapında 300 milyondan fazla kullanıcısı olan NFT’ye Amazon’un girmesi tüm pazarı nasıl etkileyecek? Bu, Web3’ün sonunda kitlesel kabulü başlatacağının bir işareti mi?

Amazon’un Web3’e giden yolu

Amazon’un bu kararı bir heves değil, 2021’den itibaren kripto ve Web3’e olan ilgiyi serbest bırakmaya başladılar. Bir Blockchain ürün liderinin iş ilanına göre, 8 Haziran 2021’de Amazon, DeFi ile ilgili iş deneyimine sahip çalışanlar arıyor. Bir ay sonra Amazon, ‘şirketin ödeme sistemini şifreleme çağına getirmek için’ Amazon’un dijital para birimi ve Blockchain stratejisini geliştirmekten ve bir ürün yol haritası planlamaktan sorumlu olacak bir dijital para birimi ve Blockchain ürün direktörü arayarak işe alım bilgilerini tekrar yayınladı

26 Temmuz 2021’de Londra iş gazetesi CityAM, Amazon iç kaynaklarına göre Amazon’un 2021’in sonuna kadar Bitcoin ödemelerini kabul etmeyi planladığını bildirdi. Ancak bir Amazon sözcüsü kısa süre sonra kamuoyuna Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini ödeme yöntemi olarak kabul etmeyi planlamadıklarını açıkladı.

Amazon

Belki de bu söylentiyi çürüten olayın etkisini hisseden Amazon, Web3 konusundaki duruşunu sıkılaştırdı. Bu da NFT ve kripto hakkındaki görüşlerini kamuoyu nezdinde muğlak hale getirdi. 14 Nisan 2022’ye kadar Amazon CEO’su Andy Jassy, ​​CNBC finans programı Squawk Box’a verdiği bir röportajda nihayet bireylerin Bitcoin’e sahip olmadığını ve Amazon’un ödeme yöntemi olarak kripto para birimleri eklemeyeceğini, ancak gelecekte NFT satabileceğini söyledi. CEO’nun açıklaması, şifreleme topluluğunun Amazon’un Web3’e nasıl bir duruşla gireceğini dört gözle beklemeye başlamasına neden oldu. Şifreleme oyuncuları genellikle hangi projenin Web3’ün Amazon’u olabileceğini tartışıyor. Ama bu bekleyişin bir yıl olduğunu kim bilebilirdi ki.

Amazon NFT pazarı AWS üzerinde olmayacak!

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, konuya yakın kaynaklara göre Amazon, NFT platformunu 24 Nisan 2023’te başlatacak. O zaman, kullanıcıların yeni alan adını hatırlamalarına gerek kalmayacak ve Amazon’un resmi web sitesindeki ‘Amazon Digital Marketplace’ sayfasına atlayabilecekler. Kullanıcıların aralarından seçim yapabileceği yaklaşık 15 NFT serisi piyasaya sürülecek. Piyasada en fazla bilinen NFT koleksiyonlarına Bored Ape Yacht Club, Otherdeed for Otherside, Azuki, Moonbirds ve DeGods’u örnek verebiliriz.

Amazon

Amazon ve Web3 denilince aklımıza genellikle Blockchain altyapısı alanında tekel olan AWS geliyor. Ancak Amazon’un kendi NFT pazarı AWS üzerinde değil, Amazon’un yerel sunucuları üzerinde çalışacak. Kaynaklar, özellikle Amazon’un piyasaya süreceği NFT’lerin fiziksel nesnelerle bağlantılı olacağını ve kullanıcıların eve teslim için NFT satın alma fırsatına sahip olacağını söylüyor. Amazon’un vizyonu NFT ile sınırlı değil. Bu aşamada Amazon’un bir diğer odak noktası Blockchain oyunları ve hala Layer1 Blockchain oyun geliştiricilerine ve şifreli trade platformlarına yatırım yapmaya çalışıyor. Piyasadaki en bilinen oyun coinleri olarak Axie Infininty, Alien Worlds, Decentraland, Sandbox ve ApeCoin ön plana çıkıyor.

Topluluk, Amazon’un NFT’ye girişi hakkında ne düşünüyor?

Yaklaşan Amazon NFT pazarıyla ilgili olarak, NFT topluluğunun tutumu genel olarak iyimser. Çünkü, Amazon NFT pazarı, NFT çemberine gelen kullanıcı sayısında büyük bir artış sağlayabilir. PROOF Araştırma Direktörü NFTstatistics.eth, bir podcast’te ETH ana ağındaki mevcut bağımsız NFT alıcı sayısının günde yalnızca 20.000 civarında olduğunu belirtti. Bu arada, Amazon’un dünya çapında 310 milyondan fazla kullanıcısı var. Waleswoosh’un dediği gibi, Amazon kullanıcılarının sadece %1’i Amazon NFT pazarıyla ilgilense bile ETH NFT’ye birkaç kez hatta onlarca kez yeni tüketiciler getirecektir.

Amazon, Web2 kullanıcı tabanı ile Web3 arasında köprü kuracak

Amazon’un kredi onayı, Web2 kullanıcılarının NFT’ye karşı tedbirli olmalarını sağlar. Bugün, Web2 kullanıcıları NFT’den habersiz değiller. Ancak daha çok NFT’ye ‘güvenmiyorlar’. Onlara göre bir resmin değeri ne olabilir ki! Gerçekten bir hype değil mi? Güçlü bir güven onayı, yalnızca daha fazla insanı NFT’nin ne olduğunu anlamaya çekmekle ve gardlarını düşürmelerini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bu ‘güvensizliği’ ortadan kaldırabilir.

Amazon’un ürünleri Web2 kullanıcı alışkanlıklarına daha uygun. Web2 kullanıcılarının alışkanlıklarına daha yakın UI tasarımına sahip. Kaynaklar, Amazon’un NFT pazarının gerçek hayattaki ürünlere bağlı dijital ürünler sunacağını söylüyor. Örneğin, yeni bir ceket, mülkiyeti doğrulayan bir NFT’ye bağlanabilir ve cekete Metaverse’te ek fayda sağlar. Piyasada en bilinen metaverse coin’ler ApeCoin, Internet Copmputer, Decentraland, Sandbox ve Stacks’ı örnek verebiliriz.

Ayrıca, Amazon’un bu aşamadaki bir diğer odak noktası, Blockchain’deki oyun varlıkları olarak daha yaygın olarak kabul edilebilecek Blockchain oyunları. Her halükarda, Amazon NFT pazarının daha fazla Web2 kullanıcısını çekmek için evrensel tüketim sahnesine odaklanmasını beklemek mantıklı. Yalnızca ‘BAYC benzeri NFT varlıkları ticareti’ pazarı kurma olasılığı zayıf.

Amazon

Elbette Amazon’un NFT pazarı hakkında iyimser olmayan hatta boykot eden bazı sesler de var. En büyük şüphe, Amazon NFT pazarının oldukça kapalı olabileceği ve amacın yalnızca ETH’ye herhangi bir değer girişi oluşturmayan ‘yüksek duvarlı bir bahçe’ gibi bir ‘özel Blockchain’ oluşturmak olduğu. Buna ek olarak, Coinbase NFT’nin başarısızlığına dayanan bazı kişiler, Amazon NFT pazarının gelişme beklentileri hakkında kötümser. Ayrıca, Web2 şirketlerinin Web3 işlerini genişletirken ‘kabul edilemez’ olabileceğine inanıyor. Özel anahtar emaneti gibi merkezileştirme sorunları da bazı Web3 kullanıcılarını endişelendiriyor.

Amazon NFT pazarı ne getirecek?

Devlerin girişi her zaman NFT’nin ‘küçük çemberini’ heyecanlandırıyor. Çünkü, ‘taze kana’ gerçekten açız. Geçen sefer Starbucks olsun, bu sefer Amazon olsun, daha kapalı olsalar veya kısa vadede Web3 dünyasına çok fazla doğrudan değer girdisi oluşturmasalar bile, ne olmuş yani? Önemli olan, NFT’nin daha geniş ve derin bir şekilde anlaşılması veya sessizce günlük hayatın bir parçası haline gelmesi gerektiği.

Devlerin NFT’nin değer mantığını yeniden tanımlaması muhtemel. Sonuçta NFT sadece bir teknoloji. Geçmişte, taşan likiditeyi üstlendiği için pahalıydı ve bu teknolojinin pek çok olası uygulaması olduğu için pahalıydı. Ve şimdi, NFT’nin ‘gerçekleşmesine’ yaklaşıyor olabiliriz. NFT, hayatı daha rahat ve ilginç hale getirmek için tam olarak ne yapabilir? ‘Ben bir NFT oyuncusuyum’ demeyeceğimiz bir gün gelecek. Şu anda, Amazon NFT pazarının henüz açıklanmayan birçok detayı var. Amazon, Coinbase NFT kadar iç karartıcı mı olacak, yoksa NFT pazarının modelini yeniden mi yazacak, cevabı sadece zaman verecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Theblock

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

6 Analistten FED Sonrası Bitcoin Dip Fiyatı Tahmini!
6 Analistten FED Sonrası Bitcoin Dip Fiyatı Tahmini! Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın şahin duruşunu pekiştirmesinin ardından kripto piyasası, Bitcoin liderliğinde, bazı istisnalar hariç kırmızı bölgeye daldı. Analistler Bitcoin’in bundan sonraki yönünü tahmin etmeye çalışıyor. Analist, 2023’te Bitcoin için bir ralli beklemiyor! Geniş çapta takip...
Vural Erkan 2 hafta önce