Amerika’nın Önde Gelen 3 Ekonomistinden Bitcoin’e Eleştiri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerikanın en popüler üç iktisatçısı pazartesi günü İngiltere dergisi olan FN ile yapılan bir röportajda Bitcoin’in  kaderi hakkında kasvetli tahminlerde bulundu. Joseph Stiglitz, Nouriel Roubini ve Kenneth Rogoff, Bitcoin’in olumsuz bir geleceğe sahip olduğuna dair inançlarının nedenlerini anlattılar.

Ekonomi alanında Nobel ödüllü ve şu anda Columbia Üniversitesi’nde profesör olan Stiglitz, hükümetlerin kara para aklama ve Bitcoin kullanımıyla yapılan vergi kaçırma ile mücadeleye başlamasından sonra piyasa değeri olarak zirvede olan kripto paranın başarısız olacağını söyledi.

Stiglitz röportajda şunu dedi:

“Şeffaf bir bankacılık sistemi oluşturmaya çalışırken gizliliğe dayalı bir ödeme yöntemine sahip olamazsınız. Eğer bir Bitcoin gibi bir delik açarsanız, o zaman bütün bu çirkin faaliyetler o delikten geçer.”

Bitcoin Para Birimi Değil

Roubini, son küresel finansal krizi tahmin etmesi nedeniyle, Bitcoin’in bir para birimi olmadığını, çünkü Bitcoin’in bir ödeme aracı olduğunu, değer biriktirme aracı ya da bir hesap birimi olmadığını söyledi.

“Bitcoin, bitcoin konferanslarında bile kabul edilmiyor. Gün içinde % 20’ye düştükten sonra % 20 oranında artan bir şey değer biriktirme aracı olabilir mi?”

IMF’nim eski bir baş ekonomisti ve Harvard Üniversitesi’nde profesör olan Kenneth Rogoff, devlet kurumlarının Bitcoin’i, garanti ettiği anonimlikten dolayı hedef alabileceğini söyledi.

Rogoff, “Bitcoin 10 yılda kolayca 100 dolar değerinde olabilir. İktidardaki insanlar anonim işlemleri düzenlemek için hareket edecekler. Emin olabilirsiniz. ” dedi.

Amerika’nın Önde Gelen 3 Ekonomistinden Bitcoin’e Eleştiri

Yorumlar kapalı.