Reklamı kapat

Amerika’nın Önde Gelen 3 Ekonomistinden Bitcoin’e Eleştiri

İmge Açıkbaş
İmge Açıkbaş 10 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Amerikanın en popüler üç iktisatçısı pazartesi günü İngiltere dergisi olan FN ile yapılan bir röportajda Bitcoin’in  kaderi hakkında kasvetli tahminlerde bulundu. Joseph Stiglitz, Nouriel Roubini ve Kenneth Rogoff, Bitcoin’in olumsuz bir geleceğe sahip olduğuna dair inançlarının nedenlerini anlattılar.

Ekonomi alanında Nobel ödüllü ve şu anda Columbia Üniversitesi’nde profesör olan Stiglitz, hükümetlerin kara para aklama ve Bitcoin kullanımıyla yapılan vergi kaçırma ile mücadeleye başlamasından sonra piyasa değeri olarak zirvede olan kripto paranın başarısız olacağını söyledi.

Stiglitz röportajda şunu dedi:

“Şeffaf bir bankacılık sistemi oluşturmaya çalışırken gizliliğe dayalı bir ödeme yöntemine sahip olamazsınız. Eğer bir Bitcoin gibi bir delik açarsanız, o zaman bütün bu çirkin faaliyetler o delikten geçer.”

Bitcoin Para Birimi Değil

Roubini, son küresel finansal krizi tahmin etmesi nedeniyle, Bitcoin’in bir para birimi olmadığını, çünkü Bitcoin’in bir ödeme aracı olduğunu, değer biriktirme aracı ya da bir hesap birimi olmadığını söyledi.

“Bitcoin, bitcoin konferanslarında bile kabul edilmiyor. Gün içinde % 20’ye düştükten sonra % 20 oranında artan bir şey değer biriktirme aracı olabilir mi?”

IMF’nim eski bir baş ekonomisti ve Harvard Üniversitesi’nde profesör olan Kenneth Rogoff, devlet kurumlarının Bitcoin’i, garanti ettiği anonimlikten dolayı hedef alabileceğini söyledi.

Rogoff, “Bitcoin 10 yılda kolayca 100 dolar değerinde olabilir. İktidardaki insanlar anonim işlemleri düzenlemek için hareket edecekler. Emin olabilirsiniz. ” dedi.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin’lerin %20’si Bulunamıyor Hesaplamalara göre, tüm Bitcoin’lerin yaklaşık %20 kadarı kayıp durumda. Wall Street Journal analizine göre bu dijital paranın unutulan veya kurtarılamayan miktarı tahmin edilenden çok daha fazla. Wall Streey Journal gazetesinin yaptığı araştırma ve analizin sonuçlarına göre kullanıcılar...
Egehan Karışman 10 Temmuz 2018