ICO

Amerika’dan ICO Yatırımlarına Yeni Önlem

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 4 Mart 2018
0 görüntülenme

Amerika’daki fazlasıyla düzensiz ve tartışmalı ICO dünyasını kontrol altına almak için the Securities and Exchange Commission (SEC) mahkeme celpleri göndermeye başladı. Başlıca hedefler ise teknoloji firmaları ve kripto para piyasasıyla ilgilenen danışmanlar. 

Birkaç saat önce WSJ’in yaptığı habere göre SEC soruşturması endüstrinin Amerika kontrolüne olan ihtiyacını pekiştirdi. Asıl önem arz eden konu kripto ticareti değil, ICO’ların kontrolsüzlüğü ve projelerine para toplama biçimleri. 

ICO Bağışları Takipte 

“Konuyla yakından alakalı” kişilere atıfta bulunarak, raporda ICO’ların satış ve satış öncesi hakkında daha çok bilgi istediler. Bunlar, firmaların geleneksel IPO’ları gibi sert yaptırımlara tabi değiller. 

Blockchain ve kripto şirketleri “yatırımcıları korumak için tasarlanan menkul kıymetler yasalarının yaygın ihlalleri” konusunda uyarıldı. SEC yöneticisi Jay Clayton’a göre: 

“ICO ve kripto para savunucularının çoğu menkul kıymetler yasalarımıza riayet etmiyor.” 

Clayton ayrıca geçtiğimiz ay ekibine “bu yasalara karşı ICO yaklaşımları konusunda tedbirli” olmalarını söyledi. 

Token Report’a göre ICO piyasası bu sene şimdiden 1.6 milyar toplamasıyla iyice uçuşa geçti. Eski SEC üyesi Dan Gallagher bunun buz dağının yalnızca görünen kısmı olduğunu, tonlarca yaptırım olabileceğini söyledi. Kontrolsüz token satışlarından bahsederken “korkunç Vahşi Batı- Bu Wolf of Wall Street’in protein tozu kullanan hali!” Sözlerini kullandı. 

Kaçakçılık Önlemleri 

Bazı haberlerin aksine SEC kripto paraları çok da sıkı kontrol altına almadı. Asıl dertleri, birçoğunun gerçek bir somut ürün sunmadığı, kontrolsüz ICO’larda kaçakçılığın ve yolsuzluğun önlenmesi. Yakında yayınlanacak ICO endüstrisiyle alakalı bir MIT çalışmasının verilerinden alıntı yaparak, WSJ 270-310 milyon dolar civarındaki ICO ödeneklerin hileli olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. 

Yöneticiler yeni yeni filizlenen endüstriyle barış sağlamakta zorlanırken geçen sene yalnızca bir iki sorun çözüldü. Kriptoyla alakalı celplerinin büyük kısmı çoğu ICO’nun tercih ettiği “gelecek tokenler için basit anlaşmalar” yöntemi hakkında.  

Buna benzer biraz daha yaptırım gelmesi kötü niyetli oyuncuları saf dışı bırakarak uzun vadede, yeni doğmuş endüstriye meşrulaştırarak ICO ve kripto yatırımcılığını daha güvenli bir hale getirecektir. 

ICO düzenlemeleri kripto piyasası için yararlı mı? Yorumlarınızı alttaki kutucuğa yazabilirsiniz… 

Bitcoinist- James Levenson 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Merkezsiz Dünyanın Geleceği – Hangi Kripto Paralar Hayatta Kalacak? Kripto tokenlar arasında yükselen değer olan utility tokenlar ( fayda amaçlı tokenlar) merkezsiz dünyanın geleceği olarak görülüyor. Bu yazı MIT Tech Review yazarı Mike Orcutt’a aittir Dijital para furyasının içerisinde yer almak kötü bir şey değil, en...
Serkan Eser 4 Mart 2018