Analist: Haftaya Altın Bu Seviyelerde Olabilir! Bu Tarihlere Dikkat

Gold Surges To Levels Not Seen In Eight Years 1280x720 1
Gold Surges To Levels Not Seen In Eight Years 1280x720 1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Altın fiyatları, Cuma günü 1.780 doların üzerine çıktı, ancak yükseliş momentumunu kaybetti.
  • Hayal kırıklığı oluşturan Eylül istihdam raporuna rağmen, dolar dirençli kalıyor.
  • Şimdi piyasada odak ABD Eylül ayı TÜFE enflasyon verilerine kayıyor.

Altın fiyatları, önceki haftayı sağlam bir temelde kapattıktan sonra Pazartesi günü yükselmeye devam etti ve 10 günün zirvesi olan 1.770 dolara ulaştı. Bununla birlikte altın fiyatları, dolar direncinin ortasında toparlanmasını sürdürmekte zorlandı ve alt limiti 1.750 dolar olan yatay bir ticaret kanalı oluşturdu. Parite, daha sonra hafta sonu öncesinde 1.770 doların altına geriledi.

Geçen hafta altın piyasasında neler oldu?

Haftanın başındaki riskten kaçınan piyasa ortamı, değerli metalin talep bulmasına yardımcı oldu. Devam eden enerji krizi ve ABD’li milletvekillerinin borç limitini yükseltme konusunda anlaşamamasına ilişkin artan endişeler, yatırımcıların sığınma aramasına neden oldu. Pazartesi günü ABD’den gelen tek veri, Fabrika Siparişlerinin Ağustos ayında aylık bazda %1.2 arttığını gösterdi, ancak bu okuma piyasada çok az tepki aldı veya hiç tepki almadı. 

Altın Fiyatı Tahminleri Şaşırtıyor! "Bu Seviyeler Bekleniyor"

Piyasadaki kasvetli havayı yansıtan S&P 500 Endeksi Salı günü 4.278 ile Temmuz sonundan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Ancak dolar aynı zamanda güvenli liman olarak rakiplerini geride bırakmayı başardı ve XAU/USD’nin yükselişini sınırladı. Salı günü, ISM Hizmetleri PMI, analistlerin 60 tahminine kıyasla Eylül ayında 61.9’a ulaştı, ancak bu baskı piyasa katılımcıları tarafından büyük ölçüde göz ardı edildi. Çarşamba günü, Otomatik Veri İşleme (ADP) Araştırma Enstitüsü, ABD’de özel sektör istihdamının 568.000 artarak 428.000 olan piyasa mutabakatını aştığını duyurdu. 

Geride bıraktığımız haftada neler altın fiyatını etkiledi?

Bu arada, ABD Senatosu borç tavanını Kasım ayına kadar 408 milyar dolar artırmaya yönelik tasarıyı kabul ederek olası bir temerrüt konusundaki endişeleri hafifletti. Ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’da enerji fiyatları üzerindeki baskıyı hafifletmek için gaz üretimini artıracaklarını söyledi ve risk duyarlılığına ek bir destek sağladı. Büyük küresel hisse senedi endeksleri, risk iştahında görülen olumlu değişimi yansıtmak için haftanın ikinci yarısında ivme kazansa da yükselen ABD Hazine tahvil getirilerinin doları desteklemesiyle altın her iki yönde de belirleyici bir hareket yapamadı. 

3 Analistten Altın Tahminleri: Haftaya Bu Seviyeler!

Gösterge 10 yıllık ABD T-tahvil faizi Perşembe günü %3’ten fazla yükseldi ve Cuma günü %1,6’nın üzerinde dört aydan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Son olarak, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Tarım Dışı İstihdamın (NFP) Eylül ayında 194.000 arttığını bildirdi. Bu okuma, analistlerin 500.000 tahminini geniş bir farkla kaçırdı ve USD satışını tetikledi. Bununla birlikte, yayının temel ayrıntıları, Ağustos ayının baskısının 235.000’den 366.000’e revize edildiğini ve İşsizlik Oranının %5.2’den %4.8’e düştüğünü ortaya koydu. NFP verilerinin ardından 93.94 ile gün içi dip seviyesine gerileyen ABD Dolar Endeksi, 94.00 seviyesinin üzerine çıkmakta zorlanmadı ve altının yukarı yönlü hareketini kapattı.

Gelecek hafta altın fiyatları için hangi gelişmeler kritik?

Haftanın başında yüksek etkili veri yayınları olmayacak. Salı günü, İngiltere’den Ağustos ayı istihdam raporu ve Almanya’dan ZEW Anketi, XAU/USD’nin hareketleri üzerinde önemli bir etkisi olması muhtemel olmayan Avrupa ekonomik dosyasında yer alacak. Çarşamba günü, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yayınlayacak. Yatırımcılar, yıllık TÜFE’nin Ağustos’taki %5,3’ten %5,4’e yükselmesini bekliyor.

"Korkuyu Artırmalı" 5 Analist, Altın Beklentilerini Paylaştı!

ABD’de çekirdek enflasyon Eylül’de beklenenden daha yumuşak çıksa bile analist Eren Şengezer’e göre, bu raporun tek başına piyasanın Fed‘in daraltma planına bakışını değiştirmesi olası değil. Nitekim, Eylül ayı işgücü piyasası raporuna verilen piyasa tepkisi, varlık alımlarında düşüş beklentisinin değişmediğini gösterdi. Ayrıca analiste göre, yatırımcılar FOMC Eylül Toplantı Tutanakları günün ilerleyen saatlerinde yayınlamadan önce kenarda kalmayı tercih edebilirler.  Perşembe günü analiste gör, ABD Çalışma Bakanlığı’nın haftalık İlk İşsizlik Başvuruları verileri, Eylül ayında mütevazı bir daralma göstermesi beklenen Cuma günkü Perakende Satış raporu öncesinde yeni bir ivme için incelenecek.

Fiyatlar haftaya hangi seviyeleri test edebilir?

Teknik görünüm analiste göre, altının art arda 18. işlem gününde 20 günlük SMA’nın üzerine çıkamamasıyla düşüş eğilimini koruyor. Ek olarak analiste göre, günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 50’nin biraz altında kalıyor ve satıcıların XAU/USD’nin hareketini kontrol altında tutmak istediği görüşünü doğruluyor.

Dünya Altın Konseyi: Bu Faktör, Altın Yatırımcılarını Piyasadan Kaçırıyor!

Aşağı yönde analiste göre, altın fiyatları için ilk destek 1.730 dolar (statik seviye) ve 1.720 dolar (Eylül sonundaki en düşük seviye) öncesinde 1.750 dolar (haftalık kanalın alt limiti) seviyesinde bulunuyor. Altın fiyatları için ilk engel analiste göre, 1.780 dolar (8 Ekim en yüksek, 50 günlük SMA) öncesinde 1.763 dolar (20 günlük SMA) seviyesinde yer alıyor. Analiste göre 100 günlük SMA, 200 günlük SMA ve Nisan-Haziran rallisinin Fibonacci %50 geri çekilmesinin buluştuğu yerde, yalnızca ikincisinin üzerinde bir günlük kapanış 1.800 dolara doğru uzun bir toparlanma için kapıyı açabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Analist: Haftaya Altın Bu Seviyelerde Olabilir! Bu Tarihlere Dikkat