4 Analist: Altın Fiyatında Eylül’de Bunları Bekleyin!

210906084914KBDJ
210906084914KBDJ
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın Çarşamba günü, ABD’nin teşviki azaltmanın zaman çizelgesi hakkında ipuçları verebileceği ABD Merkez Bankası’nın politika toplantısının sonucunun öncesinde yükseldi. Yazım itibariyle spot altın yüzde 0.09 oranında yükseldi. Bu sırada analistler, değerli metale yönelik beklentilerini paylaştı. Kriptokoin.com olarak 4 analistin yorumlarını derledik…

“Altın yakın vadede rahatlayabilir”

DailyFX Döviz Stratejisti Ilya Spivak, resmi bir düşüş sinyalinin yokluğunda altının yakın vadede biraz rahatlayabileceğini belirterek, bu ayın düşüş trendinin devam edeceğini de sözlerine ekledi. Fed’in iki günlük toplantısı çarşamba günü sona erecek. Bununla birlikte, AirGuide kurumsal danışmanlık direktörü Michael Langford, hükümetler ve merkez bankalarının ekonomik desteği geri çekmesi için çok erken olduğunu savunan bir OECD raporuna atıfta bulunarak, Fed’in teşvikleri azaltma konusunda daha temkinli olmasını bekliyor.

Usta İsimler Israrcı: Altın Sonunda Bu Seviyeleri Görecek!

Langford’a göre Fed’in doların zayıflamasıyla sonuçlanan parasal desteği azaltmadığına dair gelecek bir teyit, altının 1.800 dolara yükselmesine yardımcı olabilir. Çarşamba günkü açıklama, Fed’in ilk kez 2024 için faiz oranı tahminlerini de sunacak. Spivak, “2024’ün sonuna kadar, Fed, kümülatif faiz artırımlarında 100 baz puandan fazlasını öngörüyor, bu para politikasında sert tutumu gösterir ve altın için olumsuz bir katalizör olur” dedi.

Traderlar, Çin’in borç yüklü emlak geliştiricisi Evergrande’nin Perşembe günü bir miktar tahvil faizi ödeyeceğini ve hisse senetleri için bir miktar rahatlama sağlayacağını söylemesiyle bu konu etrafındaki gelişmeleri de izliyor.

Analistlerin odağı Fed toplantısında

Öte yandan CMC Markets UK baş piyasa analisti Michael Hewson, “Cevaplanması gereken en büyük soru, mevcut piyasa belirsizliğinin Fed’in varlık alımlarını azaltacağını açıklarken sahip olabileceği herhangi bir olası zaman çizelgesini değiştirip değiştirmeyeceğidir” dedi. Hewson, bunun her şeyden çok altın üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacağını da sözlerine ekledi.

"Sarsıcı Dalga Yaklaşıyor" 5 Analist, Altın Fiyatı İçin Sıradakini Paylaştı!

Bazı analistlere göre Fed, toplantısı sonucunda dördüncü çeyrekte varlık alımlarında azalmaya başlayacağını açıklayarak altını daha da aşağı çekebilir. Azalan merkez bankası teşvikleri ve faiz oranı artışları, tahvil getirilerini artırma eğiliminde olup, faizsiz altın tutmanın fırsat maliyetini yükseltmektedir.  Ayrıca ThinkMarkets analisti Fawad Razaqzada, toparlanmaya rağmen hisse senedi piyasalarındaki belirsizliğin yüksek kalmasıyla, “borç krizinden bulaşma riski altında” altına bir miktar güvenli liman akışı beklemenin mantıksız olmadığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

4 Analist: Altın Fiyatında Eylül’de Bunları Bekleyin!