Kıdemli Analist, Altın Fiyatını Yorumladı: Önümüzdeki 4 Hafta…

altin 1
altin 1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın ve gümüş, ABD hisse senetlerinin gün ortasında sağlam kazançlar kaydetmesiyle zayıfladı. Altın ve gümüş fiyatları, Pazartesi günkü satış baskısı gördükten sonra ABD hisse senedi endekslerinde güçlü toparlanmaların ortasında, Salı gün ortası ABD işlemlerinde düştü. Bugün daha güçlü bir ABD doları endeksi ve artan ABD Hazine getirileri de metal piyasaları için olumsuz. Aralık altın vadeli işlemleri en son 8,60 dolar düşüşle 1,759.00 dolardan işlem görüyordu. Aralık ayı Comex gümüşü, en son 0.059 dolar düşüşle 22.585 dolar/ons’tan işlem görüyordu. Detaylar Kriptokoin.com’da.  

Altın fiyatı nereye?

ABD hisse senedi endekslerinde bugünün kazanımlarına rağmen, piyasada hala bazı riskten kaçınma tutumları var. Başka bir Çinli emlak firması Fantasia Group Holdings, bu hafta borç ödemesini kaçırdı. Fantasia, sorunlu Evergrande emlak firması kadar büyük değil, ancak finansal piyasalarda bulaşıcı bir etki konusunda artan endişeler var. Birçok işletmenin ürünlerini zamanında temin edememesine neden olan tedarik zinciri darboğazları hakkında devam eden endişeler var. Bu konu ve hızla yükselen enerji fiyatları, fiyat enflasyonu korkularını ve hatta 1980’lerin başında dünya ekonomilerini etkisi altına alan bir “stagflasyon” geri dönüşüne ilişkin kavramların alevlenmesine yardımcı oldu. Bu unsurların yakın vadede güvenli liman altın ve gümüşün en azından olumsuz tarafını sınırlaması muhtemeldir.

Bugün önemli dış piyasalar, ABD doları endeksinin mütevazi bir şekilde yükseldiğini ve geçen haftanın 12 ayın en yüksek seviyesinin çok altında olmadığını görüyor. Nymex ham petrol vadeli işlemleri yükseldi ve bugün varil başına yaklaşık yedi yılın en yüksek seviyesi olan 79.48 dolara ulaştı. Bu arada, 10 yıllık ABD Hazine bonosu getirisi şu anda %1.524 getiriyor.

Live 24 hours gold chart [Kitco Inc.]

Teknik olarak, analiste göre, Aralık ayı vadeli altın ayıları genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip. Günlük çubuk grafikte dört haftalık bir fiyat düşüş trendi var. Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, 1.800,00 dolarda katı direncin üzerinde bir kapanış üretmek. Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını 1.700,00 dolar seviyesindeki sağlam teknik desteğin altına itmek. İlk direnç bu haftanın yükseği 1.771.50 dolarda ve ardından 1.775,00 dolarda görülüyor. İlk destek bu haftanın düşüğü 1.747.70 dolarda ve ardından 1.737.50 dolarda görülüyor.

Live 24 hours silver chart [ Kitco Inc. ]

Gümüş fiyatı

Aralık ayı gümüş vadeli ayıları, genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip. Analiste göre, günlük çubuk grafikte fiyatlar dört haftalık düşüş trendinde. Gümüş boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, fiyatları ons başına 24.00 dolardan sağlam teknik direncin üzerinde kapatmak. Ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları 20,00 dolardan sağlam desteğin altında kapatmak. İlk direnç bu haftanın yükseği 22.805 dolarda ve ardından 23.00 dolarda görülüyor. Bir sonraki destek bu haftanın en düşük seviyesi olan 22.29 dolarda ve ardından 22.00 dolarda görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kıdemli Analist, Altın Fiyatını Yorumladı: Önümüzdeki 4 Hafta…