“Yükselen Kama Formasyonu” Analist, Altın’ın Göreceği Seviyeleri Verdi!

1200z740 1623753656 shutterstock 1050061595
1200z740 1623753656 shutterstock 1050061595
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa analisti Anil Panchal’e göre, altın fiyatları, bu Cuma şimdiye kadar 1.800 dolar civarında sabit kaldığı için haftayı daha yüksek bir notla kapatacak. Kıymetli metal, ABD dolarının önemli para birimleri karşısındaki satışını takiben Perşembe günkü ABD seansında 1.810,47 dolara ulaştı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH), üçüncü çeyrekte %2,7 olan piyasa beklentilerinin altında kalarak %2 seviyesinde gerçekleşti. ABD Dolar Endeksi (DXY), hayal kırıklığı yaratan büyüme rakamından sonra 93,50’nin altına düştü. Karamsar veri, diğer merkez bankalarının para politikası normalleşmesinde Fed’i geride bırakabileceği yönündeki spekülasyonları destekledi.

“Altın, önemli ABD enflasyon rakamları öncesinde baskı altında kalabilir”

Öte yandan, Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) son raporu, küresel talepteki %7’lik düşüşe rağmen Hindistan’da altın talebinin Temmuz-Eylül çeyreğinde %47 artarak 139 tonun üzerine çıktığını belirtiyor. Hindistan’ın, Çin’den sonra en büyük ikinci altın tüketicisi konumunda olduğunu hatırlatmakta fayda var. Analiste göre, altın, iki günlük yükselişlerin ardından yeni ipuçları arıyor ve Cuma günü erken saatlerde 1.800 dolar civarında tahterevallilerde seyrediyor ve öyle olsa bile, sarı meta, üç haftalık yolunda kalmaya devam ediyor. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın boğalar, ABD dolarının ABD’nin 3. çeyrek GSYİH rakamları nedeniyle düşüşü ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Euro’yu ehlileştirme girişiminde başarısız olmasının ardından, önceki gün haftalık zirveyi tazeledi.

Altın

Analist, daha zayıf GSYİH büyümesinin, Fed’i para politikası normalleşme acelesini yavaşlatmaya zorladığını ve ECB’nin aylık tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağı ve PEPP’nin (Pandemi Acil Alım Programı) önümüzdeki Mart’ta sona ereceği yönündeki imanın, Euro’yu hareketlendirip doları aşağı çektiğini belirtiyor. ECB, beklendiği gibi para politikasını değiştirmedi, yeniden finansman oranı %0,0’da bıraktı.

Anil Panchal’e göre altın, riskten kaçınma havası ve ABD doları satışının yokluğu göz önüne alındığında, önemli ABD enflasyon rakamları öncesinde baskı altında kalabilir. Bununla birlikte, Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE)-Eylül ayı Fiyat Endeksi’nin, aylık bazda %0,3’ten %0,2’ye düşmesi bekleniyor. Analist bu durumu şu şekilde yorumluyor:

Aynı durum, Fed’in kolay parayı biraz daha yavaş geri çevirmesi umutlarını da artıracak ve bu da dolar üzerinde tahminleri karşılama konusunda ek aşağı yönlü baskı oluşturabilecek ve altın fiyatlarının son yükseliş hareketini yapmasına yardımcı olabilir.

Teknik analiz: Genel olarak, sarı metal yukarı yönlü yörüngede kalmaya devam ediyor

Analiste göre külçe, aşırı alım değil, daha sıkı RSI koşullarının ortasında iki haftalık yükselen kama formasyonu içinde ön ayakta duruyor. Anil Panchal, analizine şöyle devam ediyor:

50-SMA, takozun 1.788 dolar civarındaki destek hattına güç katmasına rağmen, altın alıcıları, Eylül ayındaki 1.810 dolar civarındaki düşüşün %78,6 Fibonacci düzeltmesi (Fibo) tarafından defalarca reddedildi. Fiyat 1.810 dolarlık engeli geçmeyi başarsa bile, belirtilen takozun 1.814 dolara yakın üst çizgisi ve bir önceki ayın 1.834 dolarlık zirvesi, altın boğaları için kırılması zor dirençler olacak.

Altın
Altın fiyatı 4 saatlik grafik

Analist, aksi durumda, 1.788 dolarlık destek izdihamının aşağı yönlü kırılmasının, düşüş grafiği modelini teyit edeceğini ve Eylül ayının 1.721 dolarlık dip seviyesini hedefleyebileceğini belirtiyor ve şu seviyelere işaret ediyor:

Düşüş sırasında 1.770 dolar ve 1.745 dolar, altın satıcılarını test etmek için birden fazla destek sunabilir. Genel olarak, altın yukarı yönlü yörüngede kalmaya devam ediyor, ancak boğaların önünde engebeli bir yol var.

Altın

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

“Yükselen Kama Formasyonu” Analist, Altın’ın Göreceği Seviyeleri Verdi!