“Düşüş Bekleniyor” Diyen Analist, Altın’ın Göreceği Seviyeleri Sıraladı!

dolar ve altin piyasalari fed e odaklandi 1627369302
dolar ve altin piyasalari fed e odaklandi 1627369302
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, yazının yazıldığı sıralarda günlük %0,54 yükselişle 1.750 dolar psikolojik seviyesinin hemen üzerinde 1.755 dolardan işlem görüyordu. Piyasa analisti Anıl Panchal, günlük düşüş eğiliminin düzeltilmesinin, Fibonacci ölçeğinin bir testine yönelebileceğini ve %38,2 oranı ile 1.756 doların, altın için anahtar olacağını belirtiyor. Piyasalardaki son gelişmeleri ve Anıl Panchal’in altın analizlerini Kriptokoin.com olarak sizler için hazırladık.

Analist: Evergande olayı değişken ve ileriye dönük bir risk

Analist Anıl Panchal, temellerin, yatırımcıların Federal Rezerv’in iyimser ekonomik görünümünü satın aldığı piyasalarda riske dayalı bir yaklaşımı desteklediğini söylüyor ve bununla birlikte, Evergande olayının değişken ve ileriye dönük bir risk olacağını vurguluyor.

Evergrande

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, Evergrande, Shenzhen’de işlem gören bir tahvil için bir kupon ödemesini çözdü, ancak Perşembe günü 2 milyar dolarlık offshore tahvil için 83,5 milyon dolar faiz ödemesi gerekiyordu ve gelecek hafta 47,5 milyon dolarlık tahvil faiz ödemesi de var. Şirketin uzlaştırmaya çalıştığını söylediği ödemeleri düzenlemek için 30 günlük bir pencere var. Reuters’in geçtiği bir haberde şu noktalara değinildi:

Evergrande Başkanı Hui Ka Yan, Çarşamba günü geç saatlerde yöneticilerini kaliteli mülklerin teslimini ve genellikle Çin’de milyonlarca bireysel yatırımcı tarafından tutulan varlık yönetimi ürünlerinin itfasını sağlamaya çağırdı.

“Altın traderları yeni bir canlanma için ABD Hazine getirilerine dikkat etmeliler”

Altın ayıları, Cuma günkü Asya seansının erken saatlerinde fiyatları 1.744 dolara yükselterek, altı haftanın en düşük seviyesi civarında bir nefes aldı. Sarı metal, ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin yedi ayın en büyük günlük artışını gerçekleştirdiği an itibariyle %1,43 civarında yükselmesinin ardından önceki gün bir haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kararına başlangıçta karamsar bir tepki verdikten sonra traderlar, ABD merkez bankasının şahin duruşunu yeniden değerlendirirken ABD tahvil getirileri yükseldi. Bununla birlikte, Fed, son toplantıda gösterge oranlarını %0,25 civarında değiştirmeden bıraktı, ancak faiz artırımlarının sinyalini verdi.

Altın

Anıl Panchal’e göre, Çin’in zor durumdaki emlak şirketi Evergrande’nin ekonomi için ciddi bir tehdit oluşturduğuna dair korkuların azalması kilit bir rol oynuyor. Firma yeniden yapılanma planları aldı, planlı bir kupon ödemesine hazır olduğunu gösterdi ve aynı zamanda karamsar hissiyatı dağıtmak için hükümet desteği aldı. Bu arada 3,5 trilyon ABD doları tutarındaki teşviğin ve aşı iyimserliği üzerinde devam eden müzakerelerin risk iştahına katkıda bulunduğunu belirtmekte fayda var. Analist Anıl Panchal, Eylül ayına ilişkin ABD PMI ön verilerinin daha yumuşak izlerinin altın alıcılarını hatırlayamadığını ve ABD Dolar Endeksi’nin (DXY) Perşembe günü bir ayın en büyük düşüşünü yaşadığını belirtiyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Devam edersek, altın traderlarının yeni bir canlanma için ABD Hazine getirilerine yakından dikkat etmeleri gerekirken, önceki 0,708 milyona karşılık 0,7 milyon beklenen ABD Yeni Konut Satışları, Ağustos ayı için ekstra ipuçları verebilir.

Altın teknik analizi: 1.717 dolar, satıcılar için kırılması zor bir ceviz olacak

Piyasa analisti Anıl Panchal, Haziran-Ağustos aşağı yönlü %23,6 Fibonacci düzelmesinin (Fibo) sıçramasına rağmen, altın fiyatlarının önceki gün altı haftalık destek hattının kırılmasını koruduğunu ve şu anda 1.750 dolar civarında direnç gösterdiğini belirtiyor ve şu analizi yapıyor:

Ayrıca, düşüş MACD sinyalleri ve 10-DMA’nın altında devam eden işlemler ve ayrıca 3 Eylül’den itibaren azalan bir trend çizgisi de satıcıları tercih ediyor. Bununla birlikte, 10 Ağustos’un en düşük seviyesi 1.717 dolar yakınında, altın ayıların %23,6 Fibo’yu geçmesine meydan okuyabileceği belirtilmeli.

Altın

Anıl Panchal, aşırı satım koşullarına yakın RSI inç olarak 1.741 dolar seviyesini gösteriyor ve analizinde şu seviyelere işaret ediyor:

Altın 1.717 doların altına düşerse, 1.700 dolar eşiği ve 1.687 dolara yakın yıllık en düşük seviye grafiklere geri dönecek. Bu arada, 1.750 dolar civarındaki desteğe dönüşen direncin ötesinde bir yükseliş, 10-DMA 1.770 dolar seviyesi ve 1.780 dolara yakın üç haftalık bir direnç çizgisi ile incelenecek. 1.780 dolarlık yukarı yönlü kırılmanın ardından, sırasıyla 1.801 dolar ve 1.829 dolar civarındaki %50 ve %61,8 Fibonacci geri çekilme seviyeleri, altın alıcılarını 1.834 dolarlık çift zirvelere meydan okumadan önce sevindirebilir. Genel olarak, altın fiyatları düşüş eğilimini koruyor ancak 1.717 dolar, satıcılar için kırılması zor bir ceviz olacak.

Altın
Altın fiyatları / Günlük grafik
Altın

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

“Düşüş Bekleniyor” Diyen Analist, Altın’ın Göreceği Seviyeleri Sıraladı!