“Çöküş Korkusu” Analist, Altın Fiyatının Göreceği Seviyeleri Verdi!

banknote and a gold bullion 53019984 16x9
banknote and a gold bullion 53019984 16x9
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa analisti Anıl Panchal’e göre, altın ayılar, Pazartesi günkü Avrupa seansına girerken, gün içinde %0,36 düşüşle 1.748 dolar yakınında, önemli haftalık olaylar öncesinde kontrolü yeniden ele geçirdi. Aynı zamanda, sarı metal, olumsuz risk hissiyatıyla son beş haftanın en düşük seviyesini yeniliyor.

Tapering olasılığı altın fiyatı için yön belirleyicisi konumunda

Analisti Anıl Panchal, Japonya ve Çin’deki bankacılık tatillerine rağmen, Evergrande bağlantılı hisse senedi sıkıntılarının ve Fed öncesi temkinli piyasa hissiyatının, sırasıyla ABD Dolar Endeksi’ni (DXY) desteklediğini ve altın fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu söylüyor. Analist ayrıca, ABD teşvikine ilişkin COVID-19 korkuları ve endişeleri ile borç limitinin de piyasalardaki havayı zorladığını belirterek, şu değerlendirmeyi yapıyor:

ABD teşviğine yönelik artan iyimserlik ve yavaş ama kademeli ekonomik toparlanmayı sağlamak için ABD borç limitlerinin genişletilmesi, Fed’in tapering olasılığını aydınlatıyor ve çift ayıları destekliyor. Ayrıca, Çin ile Batılı müttefikler, yani ABD, Avustralya ve Birleşik Krallık arasındaki artan gerilimler de piyasa hissiyatı üzerinde baskı oluşturuyor ve ABD dolarının güvenli liman talebini destekliyor.

Altın

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, son zamanlarda, Axios, ABD Senatörü Joe Manchin’in Başkan Joe Biden’in harcama paketi oylamasını 2022’ye ertelemesini desteklediğini bildirdi. Aksine, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Reuters’e göre borç limitini ele almak için iki taraflı bir yaklaşım beklediğini söyledi. Ayrıca Bloomberg, Wall Street Journal’daki (WSJ) başyazısına atıfta bulunarak, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in yakın zamanda Kongre’ye borç tavanını yükseltme veya askıya alma çağrısını Ekim ayında yenilediğini bildirdi. Dolayısıyla ABD’de para akışı ve harcama limitlerine ilişkin şüpheler piyasaların havasını zorlamaya devam ediyor.

Küresel gelişmeler ve altına olası etkileri

Ayrıca, 300 milyar dolarlık borç ve 280’den fazla şehirde 1.300 projenin yanı sıra, yurtdışındaki çok sayıda bağlantı arasında Çin’in Evergrande’sinin Lehman benzeri bir çöküş korkusu, piyasa hissiyatını zorluyor. Bu oyunların ortasında, S&P 500 Vadeli İşlemleri, basın saatine göre gün içinde %0,80 düşerken, ABD Dolar Endeksi (DXY) basın saatine göre günlük %0,15 artışla 93,33 yakınlarında bir ayın en yüksek seviyesini yeniliyor.

Altın

Anıl Panchal, ileriye dönük olarak, Çin ve Japonya’daki bir düşüşün, kıymetli metalin kısa vadeli kilit desteğin yakınında düzeltici geri çekilmesini tetikleyebileceğini, ancak Çarşamba günkü Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) öncesinde düşüş görünümünün bozulmadan kaldığını belirtiyor.

Altın teknik analiz: Düzeltici geri çekilme bekleniyor

Piyasa analisti Anıl Panchal’e göre, MACD ve aşırı satım RSI hattının azalan düşüş eğilimi, son zamanlarda altın satıcılarına meydan okusa da, geçen Çarşamba gününden itibaren 1.750 dolar civarında aşağı doğru eğimli bir trend çizgisi onları umutlu kılıyor. Analist bu nedenle, yeni satışların, Ağustos-Eylül toparlanmasının %61,8 Fibonacci düzeltmesinin 1.744 dolar civarında net bir aşağı yönlü kırılmasını bekliyor ve analizinde şu seviyelere işaret ediyor:

Bunu takiben, Ağustos 09-10’un en düşük seviyesi 1.723 dolara yakın ve 1.700 dolarlık yuvarlak rakam, emtia fiyatlarını 1.687 dolara yakın yılın en düşük seviyesine yönlendirmeden önce altın ayılara meydan okuyacak. Alternatif olarak, 1.750 dolar civarında belirtilen direnç çizgisinin ötesinde düzeltici geri çekilme, Ağustos ayının sonundaki 1.780 dolar seviyelerine doğru gitmeden önce 1.768 dolar civarındaki en son zirveyi hedefleyecektir. 1.800 dolar ve 1.822-23 doların, yine Temmuz ayında 1.834 dolar civarında test edilen aylık zirveyi vurgulamadan önce, boğaları eğlendirebileceğini belirtmekte fayda var.

Altın
Altın fiyatı: 4 saatlik grafik
Altın

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

“Çöküş Korkusu” Analist, Altın Fiyatının Göreceği Seviyeleri Verdi!