“Yeni Düşükler Görünüyor” Analist, Altın Fiyatları İçin Seviyeleri Verdi!

RC1E2AAFEBF0
RC1E2AAFEBF0
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Analist Rekha Chauhan’a göre, altın fiyatları, son bir buçuk haftanın zirvesine ulaşan son kazanımlarından yararlanmak için mücadele etti, ancak Salı günü taze arz ile karşılaştı ve art arda üç günlük galibiyet serisini sonlandırdı. Geri çekilme, Avrupa seansının erken saatlerine de uzadı ve altını 1.755 dolar bölgesi civarındaki yeni günlük dip seviyelerine sürükledi. Bu arada ABD doları genel olarak güçlendi ve bu da altın dahil dolar cinsinden emtialar için ters rüzgar gibi davranan kilit bir faktör oldu.

“Enerji fiyatlarındaki hızlı yükseliş, yatırımcıların daha riskli varlıklara olan iştahını azalttı”

Kriptokoin.com haberlerinden takip ettiğiniz üzere, ABD dolar endeksi (DXY), Fed’in erken politika sıkılaştırmasına yönelik beklentilerden destek almaya devam ediyor ve ABD Hazine tahvil faizlerindeki artışla daha da güçleniyor. Yatırımcılar, Fed’in Kasım ayında pandemi dönemindeki devasa teşviklerini geri almaya ve 2022’de faiz oranlarını artırmaya başlayacağına ikna olmuş görünüyor.

Altın fiyatları

Analist Rekha Chauhan’a göre, bu durum, akışları getirisi olmayan altından uzaklaştıran bir başka faktör olarak görülüyor. Bununla birlikte analist, yaygın temkinli ruh halinin, güvenli liman altın için daha derin kayıpları sınırlamaya yardımcı olabileceğini belirtiyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Son günlerde, ham petrol/enerji fiyatlarındaki hızlı yükselişin enflasyonu canlandıracağı ve küresel ekonomik toparlanmayı rayından çıkaracağı endişeleri, yatırımcıların daha riskli varlıklara olan iştahını azalttı.

Traderların odak noktası, ABD istihdam verilerine çevrilmiş durumda

Analiste göre, bu durum, geleneksel güvenli liman varlıklarından faydalanma eğiliminde olan hisse senedi piyasaları etrafındaki genel olarak daha zayıf bir duyarlılıktan açıkça görülüyordu. Bu nedenle Rekha Chauhan, şu tavsiyede bulunuyor:

Bir ayın en düşük seviyesinden son toparlanmanın gücünü kaybettiğini teyit etmeden ve daha fazla düşüş hareketi için pozisyon almadan önce güçlü bir satış beklemek ihtiyatlı olacaktır.

Altın fiyatları

Yatırımcılar, enflasyonist baskılar ve daha sıkı para politikası konusunda endişelerini sürdürüyorlar. Şimdi, traderların odak noktası, bu hafta ADP’nin Çarşamba günkü Eylül ayı istihdam değişikliği verilerine ve Cuma günü açıklanacak olan bir önceki aya ait Tarım Dışı İstihdam (NFP) raporuna çevrilmiş durumda.

Altın genellikle enflasyona ve kur oynaklığına karşı bir korunma olarak kabul edilir. Bu yüzden Federal Rezerv’in şahin bir hareketi altının cazibesini azaltacaktır. Eğer Fed, faiz oranlarını yükseltirse, bu faiz getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini oldukça artıracaktır. Analist Rekha Chauhan, küresel gelişmelerin altın fiyatları üzerindeki etkisine ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor:

Asya borsası, borca ​​batmış Çinli Evergrande’nin akıbeti ve bunun küresel borsa üzerindeki dalgalanma etkisi konusunda temkinli olmaya devam ediyor ve altın fiyatlarının düşük seviyelere yakın olmasını destekliyor.

Altın fiyatları teknik görünümü: MACD’daki herhangi bir düşüş, satış baskısını güçlendirir

Analist Rekha Chauhan, altın fiyatlarının Eylül serisinin başında 1.830 dolar yakınlarında çift tepe oluşturduğunu ve 29 Eylül’de 1.721,71 dolara yakın dip seviyelerine dokunurken tüm ay boyunca satış baskısı altında kaldığını belirtiyor ve şu seviyelere dikkat çekiyor:

Altın fiyatları buradan geri sıçrayarak 1.770 dolara yakın zirvelere ulaştı. Yine satış baskısı trendi domine ediyor. 1.830 dolardan gelen aşağı yönlü eğimli çizgi, boğalar için güçlü bir direnç görevi görüyor. Buna ek olarak, fiyat 21 günlük Basit Hareketli Ortalama’nın (SMA) altına 1.767 dolardan düşüyor. Bununla birlikte, teknik kuruluma göre altın için ilk aşağı yönlü hedef, önceki günün düşüğü 1.747,79 dolarda görünüyor.

Altın fiyatları
Altın fiyatları günlük grafik / Kaynak: Fxstreet

Rekha Chauhan, Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksaklığı (MACD)’ın, aşırı satım bölgesini koruduğunu, MACD göstergesindeki herhangi bir düşüşün, satış baskısını güçlendireceğini ve fiyatları 1.730 dolarlık yatay destek seviyesine yaklaşacağını söylüyor ve analizine şu teknik seviyelerle devam ediyor:

Destek seviyesinin altında bir günlük kapanış, ayıları 1.710 dolarlık yatay destek seviyesini karşılamaya ikna edebilir. Alternatif olarak, fiyatlar gün içi en yüksek seviyenin üzerinde devam ederse, 1.785 dolar yatay direnç seviyesine geri dönebilir ve ardından 16 Eylül’de 1.796,20 dolarda yapılan en yüksek seviyeyi takip edebilir. 20 günlük SMA’nın üzerinde bir günlük kapanış, altın için 1.810 dolar yatay direnç seviyesi anlamına gelir.

XAU

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

“Yeni Düşükler Görünüyor” Analist, Altın Fiyatları İçin Seviyeleri Verdi!