Kıdemli Analist: Altın ve Gümüşün Sıradaki Durağı Bu Seviyeler!

MW HQ200 goldsi ZG 20190827084639
MW HQ200 goldsi ZG 20190827084639
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Enflasyon endişeleri üzerine altın ve gümüş rallisi, yüzleri güldürüyor. Altın ve gümüş fiyatları Çarşamba gün ortasında oldukça yüksek. Artan enflasyonla ilgili endişeler, metallere olan ilgiyi artırıyor. Ayrıca, her iki değerli metal için de teknik duruşlar son zamanlarda daha fazla yükselişe geçti. Aralık altın vadeli işlemleri en son 13.80 dolar artışla 1.784.20 dolardan gerçekleşmişti. Aralık Comex gümüşü son olarak 0.202 dolar artışla ons başına 24.10 dolardan işlem görüyordu. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

Altın fiyatında yön yukarı

Küresel borsalar çoğunlukla gecelik işlemlerde yükseldi. ABD hisse senedi endeksleri gün ortasında yükseldi. ABD hisse senedi endeksleri Ekim’deki dip seviyelerinden etkileyici bir toparlanma kaydetti ve şimdi Eylül’de kaydedilen rekor seviyelere meydan okuyabilecek durumda. Çoğunlukla iyimser şirket kazanç raporları, şu anda enflasyon ve yavaşlayan küresel ekonomik büyüme konusundaki endişeleri gölgede bırakıyor. Diğer yandan Bitcoin fiyatları, kripto para biriminde bir ABD borsa yatırım fonunun Salı günü giriş yapmasının ardından 64.000 doların oldukça üzerine çıktı ve Çarşamba günü rekor bir seviyeye ulaştı.

Euro Bölgesi Eylül tüketici fiyat endeksi, Ağustos ayına göre %0,5 ve yıllık bazda %3,4 arttı. Bu rakamlar piyasa beklentilerine uygundu ve çok sıcak sayılmazdı. Ancak, önümüzdeki aylarda enflasyonist baskıların daha da güçleneceğine dair artan görüşler var. Bakır gibi bazı kritik ham emtialar için arz kıtlığı raporları artarken, aynı zamanda nakliye darboğazları birçok arzın hedeflerine ulaşmasını engelliyor. Saygın emtia traderı Paul Tudor Jones bugün yaptığı açıklamada, enflasyonist baskıların sadece geçici olmadığını ve emtia piyasalarının uzun tarafının önümüzdeki aylarda daha fazla lehte olacağına inandığını da sözlerine ekledi. Gerçekten de, bu durumun metaller de dahil olmak üzere ham emtia vadeli işlem piyasalarının uzun tarafına önemli ölçüde daha fazla spekülatör çekmesi çok muhtemeldir. Bugün önemli dış piyasalar ABD doları endeksini daha zayıf görüyor. Ham petrol fiyatları daha yüksek ve varil başına 83.50 dolar civarında işlem görüyor. Bu arada, 10 yıllık ABD Hazine bonosu getirisi şu anda %1,65’i getiriyor.

Live 24 hours gold chart [Kitco Inc.]

Teknik görünüm

Teknik olarak, Aralık vadeli altın boğaları, günlük çubuk grafikte yer alan üç haftalık fiyat artış eğiliminin ortasında genel kısa vadeli teknik avantaja sahip. Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, Ekim’in yükseği 1.801.90 dolarda sağlam direncin üzerinde bir kapanış üretmek. Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını Eylül’ün düşüğü 1.721.10 dolarda sağlam teknik desteğin altına itiyor. İlk direnç bugünün yükseği 1.789.60 dolarda ve ardından 1.800.00 dolarda görülüyor. İlk destek 1.775,00 dolarda ve ardından bu haftanın en düşük seviyesi 1.760.30 dolarda görülüyor.

Live 24 hours silver chart [ Kitco Inc. ]

Aralık gümüş vadeli fiyatları bugün beş haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Gümüş boğalar genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahiptir. Fiyatlar günlük grafikte üç haftalık bir yükseliş trendinde. Gümüş boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, fiyatları ons başına 25,00 dolardan sağlam teknik direncin üzerinde kapatmak. Ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları katı desteğin altında 22.50 dolardan kapatmak. İlk direnç 24.50 dolarda ve ardından 24.75 dolarda görülüyor. Bir sonraki destek 24.00 dolarda ve ardından bugünün en düşük seviyesi olan 23.615 dolarda görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kıdemli Analist: Altın ve Gümüşün Sıradaki Durağı Bu Seviyeler!